KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Sinekeş
Sinekeş
Yaşam
21 Aralık 2011 Çarşamba 12:52
  • 1319
  • 0

Sinekeş

Hazır yeni yıl gelip kapımıza dayanmışken, size bir fincan sıcak çayla battaniyenin altına sokulup, keyifle izlenecek bir klasik fil ister misiniz?

VİZYON ÖNERİLERİ…

• Görevimiz Tehlike 4

“Görevin, tabii eğer kabul edersen…” diye başlayan cümleyi yıllardır hafızalarımıza kazıyan ‘Görevimiz Tehlike (Mission Impossible)` serisini öyle uzun uzun anlatmaya gerek yoktur, heralde. Up, The Simpsons, Ratatouille gibi başarılı animasyonlara attığı imzalarla tanınan, Oscar ödüllü sinemacı Brad Bird`in yönettiği serinin 4. filmi ‘Ghost Protocol`de, kahramanımız Ethan Hunt yine soluksuz bir maceraya koşuyor. Başrolünde her zamanki gibi Tom Cruise`un yer aldığı film, belli ki serinin hayranlarını ve aksiyon bağımlılarını hayal kırıklığına uğratmayacak.


 

• Labirent

Haftanın öne çıkan yerli yapımı ise geçen yıl ‘Kaybedenler Kulübü` ile oldukça ilgi toplayan yönetmen Tolga Örnek`in son filmi, ‘Labirent`. Filmin senaryosunda da, gereken hazırlığı yapabilmek için projeyi 3 yıl ertelediğini söyleyen, Tolga Örnek`in imzası var. Çekimleri 9 hafta süren ve aralarında Mardin, İstanbul ve Frankfurt`un da bulunduğu 85 mekanda çekilen filmin başrollerini, Timuçin Esen ve Meltem Cumbul paylaşıyor. Ortadoğu`da büyük kaos yaratacak bir eylemi engellemek için Labirent adlı bir operasyon başlatan istihbarat teşkilatının bol aksiyonlu macerasının, türün sevenlerinin beklentisini karşılayıp karşılamayacağı ise büyük merak konusu.


 

• Nar

Muhtemelen yine Kocaeli`de gösterime girme fırsatı bulamayacak filmlerden biri ‘Nar`. ‘Anlat İstanbul`, ‘Gölgesizler` ve ‘Ses` gibi filmlerden tanıdığımız yönetmen Ümit Ünal`ın hem yazıp hem yönettiği son filminde, başrolleri Serra Yılmaz, Erdem Akakçe ve İdil Fırat paylaşıyor. Bambaşka hayatlardan gelen dört ayrı insanın aynı evin içinde buluşan öyküsü anlatan ‘Nar`, her ihtimale karşı aklınızın bir kenarında bulunsun.


 

DVD ÖNERİSİ…

• It`s a Wonderful Life

Hazır yeni yıl gelip kapımıza dayanmışken, size bir fincan sıcak çayla battaniyenin altına sokulup, keyifle izlenecek bir klasik önermek istiyorum. ‘It`s a Wonderful Life`, Frank Capra`nın yönettiği, 1946 yapımı eşsiz bir film.  George Bailey ekonomik kriz sırasında ödeyemediği borçları yüzünden intiharın eşiğine gelmiş bir iş adamıdır. Ancak koruyucu meleği, bu kararından vazgeçirmek için onu eski hayatına geri gönderir ve hiç yaşamamış olsaydı hayatlarına bir şekilde dâhil olduğu insanların ne halde olacağını ona gösterir. Başrollerinde James Stewart, Dona Reed ve Lionel Barrymore`un yer aldığı film, kusursuz kurgusu ve incelikle işlenmiş detaylarıyla izleyiciyi adeta filmin içine çekiyor. Filmin kapitalizme dair göndermeleri yıllardır tartışılagelse de, tek bir insan hayatının bile ne kadar önemli olduğunu hatırlamak ve yeni yıla yeni bir umutla başlamak için ilk fırsatta izlenmeli.


 

KISA KISA…

Geçen haftalarda da kısa animasyonlar önermiştim ama bu kez önereceğim animasyon bir yerli yapım ve yurtdışındaki benzerleriyle yarışacak kadar güzel. Tolga Arı ve ekibinin bitirme projesi olarak hazırladığı ‘Hezarfen`, 2011 yapımı, 3 dakikalık neşeli bir animasyon.  Herkesin bildiği gibi Hezarfen Ahmet Çelebi 1632`de Galata kulesinden uçmayı deneyen tarihi bir karakterdir ve efsaneye göre taktığı kanatlarla uçarak Üsküdar`a kadar gitmiştir. Peki, ama ya hikaye aslında böyle değilse? Hezarfen`i ve önerdiğim diğer kısa filmleri http://nebuciddiyet.tumblr.com/ adresinden izleyebilirsiniz.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ