KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7117 TL
  • 6.4041 TL
  • 7.0848 TL
Kocaeli Zirve
SİNEKEŞ
SİNEKEŞ
Yaşam
10 Ekim 2012 Çarşamba 10:29
  • 406
  • 0

SİNEKEŞ

Bu hafta vizyonda bir birinde iddialı filimler sinemaseverleri bekliyor

VİZYONDAN…

• Uzun Hikaye
Haftanın öne çıkan filmi Mustafa Kutlu`nun aynı adlı eserinden Osman Sınav`ın yönetmenliğinde sinemaya uyarlanan ‘Uzun Hikaye`. Film 1950`li yıllarda Bulgaryalı Ali`nin Eyüp`teki yazlık sinema işletmecisinin kızı Münire ile kaçmasını ve ikilinin sevda öyküsünü anlatıyor. Ali`nin eşitlik ve adalet tutkusu nedeniyle gittikleri yerlerde tutunamayıp kasaba kasaba dolaşan aile her kasabada hayatın farklı bir yüzüyle tanışıp, birçok yeni soruna karşı direnmek zorunda kalır. Başrolünde Kenan İmirzalıoğlu`nun yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda Altan Erkekli, Güven Kıraç, Zafer Algöz, Cihat Tamer, Tuğçe Kazaz gibi isimler de yer alıyor. 
 
 
 
• Tetikçiler
Haftanın kaçırılmaması gereken filmi ise ‘Filmekimi` kapsamında izleyiciyle buluşan ve çok yoğun ilgiyle karşılanan, bilim kurgu türündeki ‘Tetikçiler (Looper)`. 2072`de zaman yolculuğu mümkün hale gelmiş ancak bu teknoloji yasadışı suç örgütlerinin eline geçmiştir. Teknolojiyi elinde tutanlar ne zaman birinden kurtulmak istese, onu 30 yıl geriye, 2042'ye göndererek ‘Looper` adı verilen bir grup suikastçıya öldürtmektedir. Bu grupta yer alan suikastçılardan biri olan Joe için 2042'deki hayatı gayet yolunda gitmektedir; ta ki karşısına öldürmesi için 2072'den kendisi gönderilene kadar. Rian Johnson'ın yazıp yönettiği filmin başrollerini Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis ve Emily Blunt paylaşıyor. Film özellikle, zaman yolculuğu filmlerinde rastladığımız mantık hatası tuzaklarına düşmeyen özenli senaryosu dikkat çekiyor. 
 
 
 
• Başka Bir Kadın
Haftanın son filmi ise yine ‘Filmekimi` programının sevilen filmlerinden biri olan ‘Başka Bir Kadın (La vie d'une Autre)`. 40 yaşındaki Marie, bir sabah 25 yaşında olduğunu düşünerek uyanır. Hayatının 15 yılını tamamen unutmuştur. Bitmek üzere olan bir aşk hikayesinin başlarındadır ve uyandığında hayatının aşkını tekrar kazanmak için sadece 4 günü vardır. Romantik komedilere farklı bir bakış açısı getiren filmin başrollerini Juliette Binoche ve Mathieu Kassovitz paylaşırken yönetmenliğini Sylvie Testud yapıyor. 
 
 

KISA KISA…

 
• Bottle
İki karakterin, bir şişe ve o şişeye koyup gönderdikleri mesajlar aracılığıyla kurdukları okyanus ötesi iletişimi anlatan ‘Bottle`, 5 dakikalık, stop motion tekniğiyle hazırlanmış bir kısa film. Kirsten Lepore`ın yazıp yönettiği 2010 yapımı film katıldığı pek çok festivalden ödülle dönmüş. Önerdiğim tüm kısa film ve animasyonları http://nebuciddiyet.tumblr.com/ adresinde bulabilirsiniz.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ