KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Sinekeş
Sinekeş
Yaşam
14 Kasım 2012 Çarşamba 16:50
  • 445
  • 0

Sinekeş

Bu hafta yine vizyonda bir birinden iddialı filimler sinemaseverleri bekliyor

 VİZYONDAN…

 
Dağ
Haftanın öne çıkan filmlerinden ilki yönetmenliğini Alper Çağlar`ın yaptığı yerli film, ‘Dağ`. Biri uzun, diğeri kısa dönem askerlik yapan iki geçimsiz askerin, karlar altında bir dağ başında düştükleri pusuda birbirlerine tutunarak verdikleri hayat mücadelesini anlatan film, 2009 yapımı ‘Nefes` filminin açtığı yoldan ilerliyor. Çekimleri Erzurum`da, gerçek doğa koşullarında yapılan filmin çekimleri sırasında oyuncular ciddi sağlık sorunları yaşamış. Başrollerini Çağlar Ertuğrul ve Ufuk Bayraktar`ın paylaştığı ‘Dağ`, savaşa ya da barışa dair yeni bir şey söylemezken filmin sonunda yıllar boyunca göz göre göre ölüme gönderilmiş tüm askerlerin adlarının beyazperde akması insanın içine dokunuyor. 
 
 
 
Alacakaranlık: Şafak Vakti Bölüm 2
Bu hafta en dikkat çeken film ise serinin fanlarının uzun süredir heyecanla beklediği ‘Alacakaranlık: Şafak Vakti Bölüm 2 (The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2)`. 2008`den beri süren ‘Alacakaranlık` efsanesi nihayet sona eriyor. Stephenie Meyer`in çok satan roman serisinden uyarlanan ‘Alacakaranlık`, izleyicisine yıllar boyu bir vampir ile bir insan arasındaki tutku dolu aşkı anlattı. Serinin son bölümde Bella ve Edward'ın kızları Renesmee'nin doğumundan sonra onu koruyabilmek için vampir klanlarını bir araya getirme mücadelesi anlatılıyor. Ama bunu başarmak sandıkları kadar kolay olmayacak. Filmin yönetmen koltuğunda ilk bölümü de çeken Bill Condon otururken, başroller yine Kristen Stewart, Robert Pattinson ve Taylor Lautner üçlüsü tarafından paylaşılıyor. 
 
 
 
 
Gözetleme Kulesi
Haftanın mutlaka şans verilmesi gereken filmi ise ‘Gözetleme Kulesi`. Nihat ıssız bir ormanın tepesinde bir yangın gözetleme kulesine bekçi olarak sığınmıştır. Seher ise otoyol kenarında küçük bir otogara kendisini zor atmıştır. Başkalarından kaçarken birbirlerine denk gelen bu iki insan suçluluk duygularına karşı, kendi kendilerine verdikleri savaşı birlikte sürdürmek zorunda kalırlar. Pelin Esmer'in yazıp yönettiği filmin başrollerini Olgun Şimşek ve Nilay Erdönmez paylaşıyor. Çekimleri Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yapılan film, 2012 ‘Altın Koza Film Festivali`nde Pelin Esmer`e ‘En İyi Yönetmen` ödülünü kazandırdı. ‘Gözetleme Kulesi` Kocaeli`de vizyon şansı yakalayamasa bile ileriye dönük DVD önerisi olarak akılda bulundurmakta fayda var. 
 

KISA KISA…

 
Chump ve Clump
Karlı bir havada otobüs durağında karşılaşan iki kişinin soğuğa karşı direnmeye çalışırken aldıkları alkol ve uyuşturucu sonrası yaşadıkları komik anları anlatan ‘Chump ve Clump`, 10 dakikalık diyalogsuz bir kısa animasyon. Sacher and Herm tarafından hazırlanan bu eğlenceli animasyonun minik izleyiciler için uygun olmadığını hatırlatmakta fayda var. Önerdiğim tüm kısa film ve animasyonları http://nebuciddiyet.tumblr.com/ adresinden izleyebilirsiniz.
 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ