KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Sinekeş
Sinekeş
Yaşam
12 Aralık 2012 Çarşamba 10:12
  • 393
  • 0

Sinekeş

Bu hafta birbirinden güzel filmler vizyona giriyor. İşte vizyona giren filmler ve Emin Alper’in yurtdışındaki festivallerde ödülden ödüle koşan ilk uzun metrajlı filmi

VİZYONDAN

 
• Laz Vampir Tirakula
Son haftalarda, Türkiye sinemasında bitmek bilmeyen ucuz komedi filmleri furyasına peş peşe yeni halkalar eklenmeye devam ediyor. Bu hafta gösterime giren ‘Laz Vampir Tirakula`nun yönetmen koltuğunu Metin Koç ve Ulaş Zeybek paylaşıyor. ‘Kazıklı Voyvoda` Vlad Tepeş, yani nam-ı diğer Drakula, Fatih'in emriyle öldürülür. Ancak kellesini kesen Koçoğlu da Drakula'nın ısırığıyla ölür. Günümüze gelindiğinde efsane gerçek olur ve Drakula ile Vampir avcısı Koçoğlu dirilir. Drakula, celladı Koçoğlu'nun peşine düşeceğini bildiği için dikkat çekmemek için halktan birinin bedenine girme kararı alarak Laz taksici Dursun'un bedenine girer ve komik olaylar birbirini izler. 
 
 
 
• Bana Bir Soygun yaz
Haftanın benzer kalitedeki diğer komedi filmi ise Biray Dalkıran tarafından yönetilen ‘Bana Bir Soygun Yaz`. Dalkıran ‘Cehennem 3D` ve ‘Araf` gibi başarısız korku filmlerinin ardından bu kez şansını komedi alanında deniyor. Bir mafya babasına olan borçlarını ödemek için soygun yapmaya kalkan üç kafadarın komik maceralarını anlatan filmde Hakan Yılmaz, Mehmet Özgür, Mehmet Usta gibi isimler yer alıyor.
 
 
 
• Hobbit: Beklenmedik Yolculuk
Tolkien'in, ‘Yüzüklerin Efendisi (Lord of The Rings)` üçlemesinin sinema dünyasında yarattığı patlamanın ardından serinin fanları üçlemenin öncülü kabul edilen ‘Hobbit`i beyazperde de görmek için heyecanla beklemeye başlamışlardı. İşte nihayet Hobbit serisinin ilk filmi olan ‘Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (The Hobbit: An Unexpected Journey)` bu hafta vizyona giriyor. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yönetmeni olan Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan film, bizi bu kez Bilbo Baggins'in gençliğine götürüyor. Biblo, huzurlu Hobbit köyü Shire'da yaşarken büyücü Gandalf aniden ortaya çıkar ve Bilbo kendisini efsanevi savaşçı Thorin tarafından yönetilen 13 cücelik maceracı bir grupta buluverir. Ejder Smaug`dan, Erebor`un kayıp Cüce Krallığı`nı geri almak için çıktıkları bu yolculukta Goblinler, Orklar, dev örümcekler, şekil değiştirenler ve büyücülerle dolu zorlu yollardan geçeceklerdir. Filmde, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden tanıdığımız Ian McKellen, Cate Blanchett, Ian Holm, Christopher Lee, Hugo Weaving, Elijah Wood, Orlando Bloom ve Andy Serkis gibi isimlere kalabalık bir oyuncu kadrosu da eşlik ediyor. Filmin senaryosunda ise yönetmen Peter Jackson'ın yanı sıra Fran Walsh, Philippa Boyens ve Guillermo del Toro'nun imzası var. 
 
 
 
• Tepenin ardı
Haftanın mutlaka izlenmesi gereken yapımı ise Emin Alper`in yurtdışındaki festivallerde ödülden ödüle koşan ilk uzun metrajlı filmi, ‘Tepenin Ardı`. Film, ne yazık ki Türkiye`deki çöp filmler furyası arasında kendine pek yer bulamadığı için sadece 6 salonda vizyona giriyor. Yine de  Berlin, İstanbul, Taypey, Saraybosna gibi önemli festivallerden ödülle dönen filmi en azından ileriye dönük DVD önerisi olarak akılda bulundurmakta fayda var. Nusret biri uysal, diğeri haşarı iki oğlunu alıp dedelerinin çiftliğine götürür. Dede Faik, çiftliğinin çevresinde gezinen keçi sürüleri ve onların sahibi olan çobanlardan şikayetçidir. Kısa süre sonra meydana gelen bir silah patlaması çiftliktekilerin huzurunu bozacaktır. Bir Western filmini andıran atmosferi ve mekan kullanımıyla gerilim dolu bir aile trajedisini anlatan film, sorunlarıyla yüzleşmek yerine bir düşman yaratmayı tercih eden egemen erkek kültürünü mercek altına alıyor. 
 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ