KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Sinekeş
Sinekeş
Yaşam
20 Aralık 2012 Perşembe 10:12
  • 519
  • 0

Sinekeş

Vizyona giren filmler, DVD önerisi ve sosyal sorumluk görevi taşıyan kısa bir film...

 VİZYONDAN…

• Jack Reacher
Haftanın öne çıkan ilk filmi, başrolünde yakışıklı oyuncu Tom Cruise`un yer aldığı ‘Jack Reacher`. İngiliz yazar Lee Child'in ‘One Shot` adlı romanından usta yönetmen Christopher McQuarrie tarafından beyazperdeye uyarlanan filmin hikayesi, bir cinayet soruşturmasına odaklanıyor. Usta bir nişancı tarafından vuruldukları anlaşılan beş cinayet kurbanını inceleyen polis, kısa süre içerisinde katili yakaladığına inanır. Fakat katil zanlısı olarak hapse atılan adam ısrarla “Jack Reacher'ı bulun” demekte ve masum olduğunu iddia etmektedir. Jack Reacher ortaya çıktığında işlerin pek de göründüğü gibi olmadığı anlaşılacaktır. Polisiye severler ve Tom Cruise hayranları edebiyat dünyasının ardından sinemada da can bulan ‘Jack Reacher`ı kaçırmayacaktır. 
 
 

• Elveda Katya
Bu hafta dikkat çeken yerli yapım film ise gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilerek kaleme alınan ve yönetmenliğini Ahmet Sönmez`in yaptığı ‘Elveda Katya`. Yetimhanede büyüyen Katya, 18 yaşına gelip yurttan ayrılığında, babasının Yunus adlı Trabzonlu bir kaptan olduğunu öğrenir ve onunla tanışmak için Trabzon`a gelir. Fakat Yunus Kaptan eski sevgilisi Nadya`nın yıllar önce kendisinden hamile kaldığından habersizdir ve Katya`yı kabul etmez. Katya, dilini bilmediği yabancı bir ülkenin topraklarında tek başına ve her türlü tehlikeye açık bir şekilde zaman geçirmeye başlar. Ancak Yunus`un tüm Ruslara fahişe gözüyle bakmaya alışmış çevresinde kısa sürede Katya ile adı çıkar. Başrolünde Kadir İnanır`ın oynadığı ve ‘Antalya Film Festivali`nde yarışan film, toplumun önyargılarını, vicdanı ve ‘baba` kavramını tartışıyor. Bolca gözyaşı dökmek isteyenler bu hafta rahatlıkla ‘Elveda Katya`yı tercih edebilirler. 
 
 
 
• Kibarca Öldürmek
Haftanın kaçırılmaması gereken filmi ise Andrew Dominik`in yönettiği ‘Kibarca Öldürmek (Killing Them Softly)`. Dünya prömiyeri 2012 ‘Cannes Film Festival`inde yapılan filmin başrolünde yıllar geçtikçe yakışıklılığının yanı sıra yeteneğiyle de aranan oyunculardan biri olan Brad Pitt yer alıyor. Pitt`e filmin kadrosunda Richard Jenkins, James Gandolfini ve Ray Liotta eşlik ediyor. Yerel bir çetenin yönettiği, büyük paraların döndüğü bir poker oyununda acemice bir soygun yapılır. Soygunu yapanlar kendilerini çok akıllı zanneden üç kafadardır. Bunun üzerine çete, düzenlendiği poker oyunları sırasında yapılan soygunu araştırmak ve faillerini bulmak için acımasız katil Jackie Cogan'ı görevlendirir. Kiralık bir katil olan Jackie'nin ‘kibarlığı` ise yöntemindedir. ‘Kibarca Öldürmek`i vizyonda, olamazsa DVD`de yakalayıp izlemekte fayda var. 
 
 

KISA KISA…

• 62
Bu hafta kısa film köşesinde sosyal sorumluk görevi taşıyan bir film önereceğim. Yönetmenliğini Bora Topaloğlu ve Eray Günay`ın beraber yaptığı ‘62` töre cinayetlerine kurban giden, alınan-satılan, istismara maruz kalan kadınlar ve bu kadınların suskunluğu üzerine 4 dakikalık siyah beyaz bir film. Başrolünde Ayşe Nur`un yer aldığı filmi ve önerdiğim tüm kısa filmleri http://nebuciddiyet.tumblr.com/ adresinden izleyebilirsiniz.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ