KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Sinekeş
Sinekeş
Yaşam
26 Aralık 2012 Çarşamba 11:05
  • 412
  • 0

Sinekeş

Vizyona giren filmler ve Haftanın muhakkak görülmesi gereken ama vizyon şansı düşük olan yapımı ise usta yönetmen Haneke’nin son filmi ‘Aşk (

 VİZYONDAN…

• Dönüşüm: HTR2B
Haftanın dikkat çeken ilk filmi Osman Evre Tolga`nın ilk sinema filmi olan, ‘Dönüşüm: HTR2B`. Sakin bir yaz akşamı ormandaki evinde huzurla yemek yiyen bir aile, ormanın derinliklerinde saklı, yasa dışı bir klinikten kaçmış kobayların saldırısına uğrar. Saldırganlar doğaları değiştirilmiş, merhamet duyguları yok edilmiş insanlardır. Fakat aile bireyleri birbirlerini koruma içgüdüsüyle hayatta kalmaya çalışırken, kimin daha vahşi olacağını kimse bilemez. Bir ana haber bülteni haberiyle çıkış noktasını oluşturan film, büyük ilaç firmalarının, yeni ilaçları piyasaya sürmeden önce üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan insanlar üzerinde denemesini temel alıyor. 
 
 
 
• Pi`nin Yaşamı
Yılın görülmeye değer filmleri sanki son haftaya saklanmışçasına bu cuma hep beraber gösterime girdi. Bu filmlerden biri de sinemaseverlerin uzun zamandır merakla beklediği ‘Pi`nin Yaşamı (Life of Pi)`. Bir yük gemisinin trajik şekilde batmasının ardından bir filika uçsuz bucaksız, vahşi Pasifik Okyanusu'nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı ise bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan oluşmaktadır. Yazar Yann Martel'in bol ödüllü kitabından, Jean-Pierre Jeunet ve Guillaume Laurant tarafından uyarlanan film fantastik atmosferini 3D teknolojisiyle güçlendirerek sinema tutkunlarına görsel bir şölen sunuyor. 
 
 
 
• Anna Karenina
Gelelim haftanın adı Oscar adayları arasında da geçen filmi ‘Anna Karenina`ya. Tolstoy`un ölümsüz eseri bu kez de sıra dışı yönetmen Joe Wright tarafından beyazperdeye uyarlanmış. 1874 yılında genç ve güzel Anna Karenina, yaptığı evlilikle St. Petersburg'un yüksek sosyetesi içerisinde çok iyi bir konuma sahiptir. Kocası, Rus siyasetinin önemli isimlerindendir. Bir gün erkek kardeşi Oblonsky`den eşi Dolly ile arasını düzeltmesini isteyen ve onu Moskova`ya çağran bir mektup alır. Bu yolculuk esnasında tanıştığı Kontes Vronsky'nin garda kendilerini karşılayan oğlu, genç subay Vronsky ile aralarında bir kıvılcım çakar. Moskova'da karışık aşk üçgenleri arasında düzenlenen büyük bir dans balosunda herkesin bakışları Vronsky ve Anna'nın üzerinde toplanır. Anna, karşı koyamadığı bir aşka doğru sürüklenirken, bu durum toplumun gözünde bir skandala yol açar. Bilindik hikayeyi bambaşka bir yöntemle anlatan Wright, ‘Anna Karenina` ile bize eşsiz bir sinema deneyimi sunuyor. Filmi mutlaka sinemada izlemenizi öneririm. 
 
 
 
• Aşk
Haftanın muhakkak görülmesi gereken ama vizyon şansı düşük olan yapımı ise usta yönetmen Haneke`nin son filmi ‘Aşk (Amour)`. Elbette ‘aşk` denilince aklınıza sıradan bir aşk filmi gelmesin. Arıza yönetmen Michael Haneke`nin ellerinde aşk bile sonsuz bir gerilime dönüşüyor. 80'li yaşlarında, emekli iki müzik öğretmeni olan Georges ve Anne, ilerleyen yaşlarına rağmen birbirlerine aşkla bağlıdır. Kendileri gibi müzisyen olan fakat uzakta yaşayan bir de kızları vardır. Bir gün Anne bir kriz geçirir ve kısmen felç olur. Çift, ansızın gelen felç ile başa çıkmaya çalışsa da durum günden güne kötüleşir. Şimdi uzun yıllara yayılmış aşk dolu evlilikleri son bir bağlılık testinden geçmektedir. İzlerken tüm hayatınızı, ilişkilerinizi ve aşkınızı sorgulayacağınız film 2012 ‘Cannes Film Festivali`nden büyük ödülle dönmenin yanı sıra ‘En İyi Yabancı Film` dalında en güçlü Oscar adayları arasında. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ