KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Siz de güzellik uzmanı olabilirsiniz!
Siz de güzellik uzmanı olabilirsiniz!
Yaşam
14 Kasım 2012 Çarşamba 17:01
  • 2216
  • 0

Siz de güzellik uzmanı olabilirsiniz!

Geçmiş zamanlarda cildini güzelleştirmek için timsah dışkısından çamur maskesi yapan kadınlar da, şimdi güzelliğini korumak için botoks yaptıran kadınlar da aynı şeyi arıyor...

Hedef daha güzel olmak, daha da güzel olmak. Farkındasınız ki bir kadının güzelliği için yapamayacağı fedakarlık yok. Kimi mutfak harçlığından arttırır, kimi fazla mesai yapar ama yine de kişisel bakımı için bir fırsat ve bütçe oluşturur. Bunun yanında bayanlar çalışmaya başladığından beri mesleki açıdan da güzellik sektörü vazgeçilmez oldu.

 
GÜZELLİK UZMANLIĞI NEDİR?
Devamlı gelişen ve yerinde durmayan güzellik sektörü iş arayanlara göz kırpmaya devam ediyor. Günümüzde birçok kadın MEB onaylı güzellik uzmanlığı kurslarından ya da bu konuda eğitim veren okullardan mezun olarak bu sektörde çalışmaya başlıyor. Peki, güzellik uzmanlığı nedir ve nasıl güzellik uzmanı olunur? Güzellik uzmanları odalarının web sitesinde güzellik uzmanının tanımı şöyle: ‘Kozmetikten, bilim ve teknolojiden doğru bir şekilde yararlanarak cildi ve vücudu daha sağlıklı, daha güzel, daha genç göstermek için gerekli araç ve ekipmanları doğru ve bilinçli bir şekilde uygulayan, bunların yanında sağlık kurallarına uyan kişi.`
 
EĞİTİM ALMAK ŞART
Uygulamayanları ne siz sorun ne de ben söyleyeyim. Bu konuda acayip hassasım doğrusu. Benim müşterilerim bu konuya ne kadar önem verdiğimi bilir… ‘Nalan, şuraya gitmek istiyorum ama güvenemiyorum, bir araştır mısın?` gibi sözleri sık sık duyarım. Doğru ve kurallara uyan yerler olduğu kadar, sağlığımızı tehdit eden o kadar çok yer var ki… Güzellik uzmanı olabilmek için sosyal medyada pek çoklarının iddia ettiği gibi aşırı makyajlı ve mükemmel bir cilde sahip olmak gerekmiyor. Şaka bir yana, güzellik uzmanı olabilmek için MEB onaylı güzellik uzmanlığı kurslarından ya da bu konuda eğitim veren okullardan mezun olmak şart. 
 
DERSLER ZEVKLİ GEÇİYOR
Bu konularda eğitim veren okullar Anadolu kız meslek liselerinin cilt bakımı ve kuaförlük bölümleri, çok programlı liselerin kuaförlük bölümleri, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, mesleki eğitim merkezleri ve pratik kız sanat okullarıdır. Dediğim gibi ayrıca MEB onaylı özel kuruluşların açmış olduğu özel kurslarda da bu tip eğitimler verilmektedir. Ben de bu özel kurslardan birinde eğitim almıştım. Dersler zevkle geçiyor. Makinalar yepyeni, kullanılacak malzemeler tertemiz ve boldu. Az kişiden oluşan gruplarla eğitim aldığımız için uygulamaları birbirimize yapıyorduk. Dolayısıyla hem öğrenip hem de güzelleşiyorduk.
 
LİSANS EĞİTİMİ DE ALINABİLİR
Meslek liselerinde öğrencilere cilt bakımı, kuaförlük, hijyen, mesleki anatomi, mesleki kimya, vücut bakımı, makyaj, kalıcı makyaj, protez tırnak, ilk yardım, masaj gibi dersler 4 yıl süreyle verilmekte. Bu süre kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde 2 yıl, özel kurslarda ise genellikle 8 ay olarak uygulanıyor. Ayrıca meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin lisans eğitimlerini aynı konuda üniversitelerde de sürdürebilmesi mümkün. Bu amaçla, çeşitli üniversitelerin meslek yüksek okullarında cilt bakımı ve güzellik gibi bölümler bulunmakta. 
 
İŞ ALANI GENİŞ
Tabiî ki meslek yüksek okullarında alınan eğitim bir parça daha kıymetli çünkü ciltle ilgili dersleri dermatoloji profesörleri ile doçentlerinden, plastik cerrahlardan almak mümkün. Ayrıca meslek yüksek okullarında hukuk, bilgisayar ve yabancı dil gibi dersleri görmek de çabası. İlgili kurslardan ya da okullardan mezun olan güzellik uzmanları güzellik salonlarında, kuaförlerde, sinema ve televizyon stüdyolarında, güzellik malzemeleri satan kuruluşlarda, kozmetik sanayisi gibi yerlerde çalışma imkanına sahip olduğu gibi kendi iş yerlerini de açabilir. Sonuç olarak hepsini öğrenebilir ama istediğiniz konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. 
 
 
 

Okullara girebilmek için…

Meslek liselerine girebilmek için ilköğretim mezunu olmak gerekiyor. Sağlık durumunun, girmek istenilen okulun ve seçilen mesleğin öğrenimine engel olmaması da lazım. 
Anadolu meslek liselerine giriş için söz konusu liseyle ilgili giriş sınavlarının kazanılmış olması gerekir. 
Mesleki eğitim merkezlerine girebilmek için 14 yaşını doldurmuş olmak şartı aranıyor. Seçilen mesleği yapmaya mani bir sağlık sorununun bulunmaması lazım Ayrıca eğitim görmek istenilen meslekte bir işveren ile çıraklık sözleşmesi imzalanmış olması, yani bir salonda sigortalı olarak çalışmış olması gerekiyor.
 
 

Adım adım mesleki gelişim…

Diyelim ki kariyerinizde ‘make up artist` yani makyaj uzmanı olarak ilerlemeye karar verdiniz… İşe nereden başlarsınız? Ne gibi aşamalardan geçmelisiniz? Bu mesleği yapmaya karar verdiyseniz, muhtemelen bu konuya yeteneğiniz ve ilginiz vardır. Kendinize, arkadaşlarınıza ve ailenize makyajlar yaptığınızdan eminim. Öyleyse başarıya adım adım ulaşın…
Önce kendinize CV`nin yerine de geçecek bir portfolyo hazırlamanızı öneririm. Yakın arkadaşlarınıza yaptığınız makyajları fotoğraflayarak işe başlayabilirsiniz. Bu fotoğrafları çekerken, yaptığınız makyajın ismini yazmayı unutmayın. ‘Kedi göz`ler kimin dikkatini çekmez ki?
Kendinize bir kartvizit oluşturun ve nerede çalışmak istediğinizi bulun. Bir güzellik salonunda mı, bir mağazada mı? Ya da seçeneklerini artırmak için makyaj uzmanı olarak çalışacağınız tüm alternatiflere CV gönderebilirsiniz. 
Her şeyin bir başlangıç noktası vardır, bu işe profesyonel olarak etrafınızdaki kişilere özel günlerde makyaj yaparak girebilirsiniz. Kimse size Lady Gaga`nın baş makyözü olursunuz demiyor tabii ama küçük küçük başlayarak, kendinizi insanlara tanıtabilirsiniz.
Bir makyaj bloğu oluşturun. Beğendiğiniz ürünleri, makyaj trendlerini, kendi işlerinizi gösterebileceğiniz ve bu konuya ilgisi olan kişilerle iletişim kurabileceğiniz bir blogunuzun olması size çok pozitif şeyler katar.
Makyaj ve güzellik dergilerini takip edin. Editörlerin fikirlerini alın. Kendini yeni tutmak her şeydir.
Yaşadığınız yerdeki uzman eğitim kurumlarındaki kurslara katılın. Bu kurslar hem yeteneğinizi geliştirir hem de sektördeki kişilere daha kolay ulaşmanızı sağlar.
 

Ceylin Arpakuş fırsat sunuyor!

2011 Beauty Forum Türkiye Makyaj Şampiyonu Ceylin Arpakuş vermiş olduğu eğitimlerle, sektörde yer edinmek ve kendini geliştirmek isteyenler için önemli bir fırsat sunar. Makyaj Uzmanları bu eğitimi bitirdikten sonra kendisinden ‘Kalıcı Makyaj Sertifikası` almaya hak kazanır ve profesyonel makyaj stüdyolarında, profesyonel güzellik salonlarında, kuaför salonlarında, çeşitli organizasyon ve defile şirketlerinde, TV stüdyolarında, film setlerinde, ajanslarda ‘profesyonel makyöz` sıfatıyla çalışabilir.
 
HANGİ DERSLER VAR
Bu eğitimde cilt bilgisi ve makyaj öncesi hazırlık, dekoratif kozmetik ve malzemelerin korunması, yüz anatomisi, makyaj çeşitleri, makyaj ürünlerinin tanıtımı, kamuflaj, gölgelendirme ve ton geçişleri, Aqua makyaj, porselen makyaj, gündüz makyajı, gece makyajı, smokey eyes makyajı, gelin makyajı, airbrush ile gelin makyajı, takma kirpik uygulaması, iş analizi, müşteri ile iletişim, diksiyon gibi dersler verilerek katılımcılar çok yönlü olarak yetiştirilir.
GÜZEL FOTOSU
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ