KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Siz evlenin çeyiziniz bizden
Siz evlenin çeyiziniz bizden
Yaşam
24 Ekim 2009 Cumartesi 12:40
  • 1542
  • 0

Siz evlenin çeyiziniz bizden

Kocaeli Yeniköy Çeyiz Derneği yardıma muhtaç yeni çiftlere çeyiz diziyor. Çeyiz fırsatından yararlanmak için düğün davetiyesi ve fakirlik kağıdı götürmek yeterli

Sevenler size bir müjdemiz var. Pek yakında evlenecekseniz ve yardıma ihtiyacınız varsa, hatta çeyiz alacak durumda değilseniz Kocaeli Yeniköy Çeyiz Derneği çeyizinizi diziyor. Tabi çeyizi dizerken şart koyuyor. Her şeyden önce nişanlı olmalısınız ve düğün davetiyeniz olmalı. İkincisi ise muhtarlıktan fakirlik kağıdı almalısınız. “Gücüm yetmiyor, ama seviyorum” diyorsanız yıllarca beklemeye, çeyiz derdine düşmeye gerek yok. 2 yıldır sessiz sakin ihtiyacı olan çiftlere buzdolabı, çeyiz sandığı, gelinlik hata iç çamaşırı bile veren sevenlerin kavuşmasına vesile olan derneğin kurucu çiçeklerini bulduk ve konuştuk. Çiçek diyorum çünkü derneği kuran kadınlar. Zaten çeyiz sıkıntısını da en çok yaşayan hanımlar olduğu için halden de bir onlar anlardı.
 

9 NİSAN`DA KURULDU
9 Nisan 2007`de ihtiyaç sahibi yeni evlenecek çiftlere destek amacıyla Yeniköy 1. İş Merkezi Kat:3 Numara:46 adresinde dernek başkanı Hilal Ekelik, dernek ikinci başkanı Tülay Dere, dernek sekreteri Aylin Çalışkan, ve üyeler Döne İpek, Zeynep Atıcı`nın bir araya gelerek kurduğu Kocaeli Yeniköy Çeyiz Derneği 13 gence çeyiz dizdi. Osmanlı döneminde de bu tür derneklerin var olduğunu ve onları örnek alarak yola çıktıklarını söyleyen dernek başkanı Ekelik, şöyle konuştu: “Amacımız fakir yardıma muhtaç kız ya da erkek fark etmez gençlerimize yardım etmek. Çeyize ihtiyacı olanlardan düğün davetiyesi ve fakirlik kağıdı istiyoruz. Sonra onların evlerine gidip durumlarını görüyoruz ve ihtiyaçlarını belirliyoruz. Bu dernek Türkiye`de ilk. Ve biz Türkiye`nin tüm bölgelerine yayılmak istiyoruz.
 

KIŞIN BİRİKTİRİYORLAR YAZIN VERİYORLAR
Bugüne kadar aileleri rencide etmemek için basında yer almadık. Ama yardıma muhtaç o kadar gencimiz var ki artık bizlerin onarla yardımcı olduğunu öğrenmesi gerekiyor.” Ekelik, çeyiz derneğine genç kızların çok geldiğini  söyleyerek, sözlerini şöyle güldürdü: “Bizleri yakın çevreleri vasıtasıyla öğreniyorlar. Ya komşusunda duyuyor ya da bizden destek almış bir yakınının tavsiyesi üzerine yanımıza geliyor. Kış boyunca yardımseverler, ev hanımları, esnafın verdiği eşyaları biriktiriyoruz.
 

PARA DEĞİL, EŞYA ALIYORUZ
Yeni evlenecek çiftlerimize patiğinden turun da, iç çamaşırına, buzdolabından yemek takımına ve hatta gelinliğine kadar her şeyi sağlıyoruz. Çiftlerimizin en çok mutfak eşyasına ihtiyacı oluyor. Bazen yatak odası takımı bile veriyoruz. Hatta damatlık bile verdik. Tabi bunların verilmesinde esnafın payı büyük. Biz paradan ziyade eşya almayı tercih ediyoruz. Mesela gidiyoruz esnafa bize şu şu lazım diyoruz, onlar da sağlıyor. Bugüne kadar Derince, Gültepe, Gölcük, Yeniköy ve Arslanbey taraflarına çok yardım ettik. Yardımlaşma ise bundan büyük yardımlaşma  mı olur. Bizim için önemli olan bir noktada Türkiye`nin her yerinde siyasi amaç gütmeksizin, siyasilerin, belediye başkanlarının, milletvekillerini bu işe katmak. Daha çok çifte yardım etmek.”
 

TOPLU DÜĞÜN HAYALİ
Ekelik, en büyük hayallerinin yardım ettikleri çiftlere toplu düğün yapmak olduğunu söyleyerek, en büyük hayalini de paylaşıyor bizlerle. Ekelik, yardımlarının bugüne kadar suiistimal edilmediğini genç kızların ihtiyaçları kadar eşya aldıklarını söyleyerek, “Hatta bazen öyle oluyor ki kızlar ‘Benim şuyum fazla bunu da size vereyim ihtiyacı olan birisine verirsiniz` diyor. Bu bizi çok mutlu ediyor” dedi. Derneğin amacının çöpçatanlık olmadığının altını özellikle çizen Ekelik, “Şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Kesinlikle düğün davetiyesi olmayanlara yardım yapmıyoruz. Nişanlı olmak şart. Biz çöpçatan değiliz. Ayrıca bizlere katkı sunmak isteyen iş adamları, esnaf ve yardım severlere de şunu söylemek istiyorum. Para talep etmiyoruz. Sizden eşya istiyoruz sadece. Yardımlarımız devam edecek” diye konuştu.

 

Gölcüklü Kadriye şimdi çok mutlu
Tabi dernek yöneticileriyle konuşup çeyiz derneğinden yardım alan gençlerle konuşmamak olmazdı. Biz de 30 Temmuz 2008 yılında derneğin ilk kez yardım ettiği ve derneğin ilk gelini olan Gölcüklü Kadriye Topaloğlu ile konuştuk. Gölcük Donanama Mahallesi Anafartalar Caddesi`nde oturan Kadriye, özel bir firmada çalışan Hakan Topaloğlu ile evli ve 9 aylık Şeyma adında bir kızı var. Kadriye 25 yaşında. Çocukluğundan itibaren çalışıp ailesine bakıyor. Kendisine çeyiz biriktirmeye ne parası ne de vakti oldu. Hakan Toplaoğlu`nu çok sevdi. Evlenmek istedi. Ancak çeyizi yoktu. Dernek yöneticileriyle temasa geçti ve neye ihtiyacı varsa listesini verdi.

EL KAPISINDA MAHCUP OLMADIM
Kadriye`nin ihtiyacı olan sandık çeyizi, yani tabak çanağı ve yatak odası örtü takımı Gölcük`teki Uzunerler Mağazası`ndan temin edildi. Kadriye önce dernek başkanı Ekelik`e ve yöneticilerine sonra da Uzunerler Mağazası`na teşekkür ederek şunları söyledi: “Dernek tüm yükü omuzlarımdan aldı. Çok mutlu oldum bana yardım ettiklerinde. El kapısında beni mahcup etmediler. Derneğe ilk gittiğimde utandım. Ama dernek yöneticilerinin sıcak ilgileri beni rahatlattı. Ben de daha sonra çevremde  ihtiyacı olanları yönlendirdim.” Kadriye şimdi sıcak yuvasında mutlu. Ve dernek yöneticileri yardıma muhtaç genç çiftleri derneğe bekliyor.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ