KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Siz yalnızca hayal edin…
Siz yalnızca hayal edin…
Yaşam
19 Kasım 2010 Cuma 20:03
  • 2892
  • 1

Siz yalnızca hayal edin…

Siz, içinde huzurla yaşamak istediğimiz evi hayal edin, My Design İç Mimarlık, sizin için tasarlasın…

Evlerimiz ve onları dekore etme şeklimiz kişiliğimizi yansıtıyor. Şüphesiz, her birimiz farklı zevk ve kültürlere sahibiz. Kimimiz evimizi döşerken, sade ve modern bir tarzı tercih ediyor; kimimiz aksesuarlarla zenginleştirilmiş görkemli mekanları… Zevk ve tercihimiz ne yönde olursa olsun, dekorasyon konusunda kendimizi yetersiz ya da kararsız hissettiğimiz anda, bilgi ve tecrübeleriyle iç mimarlar imdadımıza yetişiyor. Peki, bir iç mimar ne yapar? İç mimar, bir mekanı, müşterinin hayalindeki görüntüyü ve ekonomik olanakları dikkate alarak, sanat ilkelerine uygun bir biçimde düzenleyen ve döşeyen kişidir. Bir bakıma iç mimar, müşterisinin hayalinin içine girer ve onu doğru şekilde yönlendirerek hem olması gerekeni hem de isteneni bir araya getirir. 
 

HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR
Modern ve şık konutların ardı ardına inşa edildiği ilimizde, iş yeri ve konutların dekorasyonunda iç mimarlarla çalışmak, kişilerin hayal ettikleri mekanlarla buluşmasının en sağlıklı yolu. Bu hafta sayfamıza, ilimizde bir çok şık mekanın dekorasyonuna imza atmış, yaratıcılığı ve iş disipliniyle fark yaratmış bir iç mimarı, Banu Yılmaz`ı konuk ettik. 1989 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü`nden mezun olan Banu Yılmaz, yıllardır tasarımlarıyla müşterilerinin ev ve işyerleriyle ilgili hayallerini gerçekleştiriliyor. Yılmaz, mesleğine ilk olarak Soydan İş Merkezi`nde bir ofis açarak başlamış. Daha sonra müşterilerinin, tasarımlarını görmek istemesi üzerine, ofisini kapatarak Atatürk Bulvarı`ndaki My Design adlı mağazasını açmış.

 

HER EVE ÖZEL TASARIM
Yılmaz, “Müşterilerim tasarımlarımın bitmiş halini görmek isteyince, aynı zamanda showroom olarak da kullandığım bu mağazayı açtım” diyor. Dükkanını açmasından kısa bir süre sonra başlayan yol çalışması ve çalışma nedeniyle uzun süre trafiğe kapalı kalan cadde dolayısıyla, My Design`ın keşfedilmesi biraz uzun sürmüş olsa da, mağazanın farkı, ilk bakışta görülebiliyor. Uzun yıllardır birçok mekanı tasarımıyla farklı ve özsel hale getiren Yılmaz, 2 iç mimarla birlikte başarılı işlere imza atmaya devam ediyor. Yılmaz, yaptığı işi şöyle açıklıyor; “Bizler insanların yaşamayı hayal ettiği ortamları yaratan tasarımcılarız. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda her eve göre özel tasarımlar yapıyoruz. Proje oluşturulduktan sonra, tasarımları bilgisayar ortamında üç boyutlu hale getirip müşterilerimizin projenin bitmiş halini görmelerini sağlıyoruz. Türkiye`de nadir bulunan bir ekiple çalışıyorum. Tasarladığım modeli hayata geçiren mobilya ustalarım, özellikle el işlemesi mobilyalar konusunda son derece başarılı ve sanatkar insanlar.”

AYRINTILAR ÖNEMLİ
Çalışmalarındaki işleyiş konusunda da bilgi veren Banu Yılmaz,“İlk olarak, müşterimin ne hayal ettiğini, nasıl bir mekanda yaşamak istediğini anlamaya çalışırım. Daha sonra evi görüp fotoğraflarım. Değerlendirmelerim sonucunda projelendirmeyi yaparım. Burada en önemli detay, müşteriyi iyi tahlil edebilmek ve onun istekleriyle, benim önerilerimi birleştirebilmektir.” diyor. Bir iç mimarın en ufak bir ayrıntıyı bile gözden kaçırmaması gerektiğini ifade eden Banu Yılmaz, “İç mimarlıkta, bir lavabonun yüksekliği, mutfak dolabıyla tezgah arasındaki aralığın ne kadar olması gerektiği gibi birçok ölçü ve ayrıntı vardır. Gerçek bir iç mimar bu ayrıntıları bilmeli ve projeyi hatasız teslim etmelidir. Proje tamamlandığında, mekanda bir bütünlük olmalıdır. Ticari amaçlı ve müşterinin taleplerini karşılamayan bir mekan tasarımı olumsuz sonuçlar doğurabilir.” diyor. Banu Yılmaz, iç mimar olmadığı halde, kendilerini iç mimar olarak tanıtan ve insanları bu yönde kandıran kişiler olduğunu belirterek, insanların evlerini emanet edecekleri kişinin, konusunda uzman olup olmadığını araştırması gerektiğini söylüyor.
 

ÖNEMLİ OLAN YAKIŞTIRMAK
Bir iç mimarla çalışmanın zannedildiği kadar maliyetli bir iş olmadığını da belirten Yılmaz, her kesim ve bütçeye göre dekorasyon yapılabilir” diyor. Bir evin şık, yaşanılır ve huzurlu olması için mutlaka bir iç mimara ya da çok büyük masraflar yapmaya gerek olmadığını ifade eden Banu Yılmaz, “Önemli olan, kişinin içinde olmaktan mutluluk duyduğu bir evi olmasıdır” diyor. Bazı müşterilerinin modern, bazılarının da klasik çizgileri tercih ettiğini söyleyen Yılmaz, tasarladığı mekanların kişiye ve o kişinin zevkine özel olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: ”Önemli olan yakıştırabilmektir. Çok küçük bir ev bile, farklı bir bakış açısıyla son derce şık ve kullanışlı hale getirtilebilir”  Dekorasyonda bu yıl, ihtişamlı altınlı varaklı renklerin, grilerin, beyazın, morun ve siyahın tercih edildiğini de belirten Banu Yılmaz, özellikle el oymasına rağbet olduğunu ve özellikle beyaz mobilyaların popülaritesini koruduğunu söylüyor.  

İletişim:
My Design
ADRES:
Kadıköy Mah. Atatürk Bulvarı Orkide Apt. Altı No:14/A Merkez İzmit / KOCAELİ
TELEFON: 0 262.332 35 36
FAKS: 0 262.332 35 36
Web: www.mydesignicmimarlık.com.tr

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ