KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Tarih orada yaşıyor
Tarih orada yaşıyor
Yaşam
17 Eylül 2010 Cuma 22:50
  • 4622
  • 4

Tarih orada yaşıyor

Bir toplumun gelişip ilerleyebilmesi; tarihi hakkında bilgi sahibi olması ve bu tarihe tanıklık etmiş eserleri koruyabilmesiyle mümkündür.

Birçok kişi gezip görülecek yerlerin çok olmamasından şikayetçi olsa da, Kocaeli gerek geçmişi gerek tarihi eserleri açısından oldukça zengin bir il ve Osmanlı dönemine ait birçok eseri de içinde barındırıyor. İlimizde yaşayan pek çok kişinin kentimizin tarihi zenginliğinden, Osmanlı döneminin ilimizdeki eşsiz eserlerinden, bu eserlerin kimler tarafından ve nerede korunduğundan haberdar olmadığını fark ederek, sizler için Kocaeli`nin en önemli müzelerinden bir olan Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi`ni ziyaret ettik.
 

BÜYÜLÜ BİR DÜNYA
Kapısından girer girmez kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceğiniz, tarihi  IV.Murat dönemine kadar uzanan Kasr-ı Hümayun; bünyesindeki birbirinden değerli sanat eserleri, tarih kokan mobilyaları ve yaşanmışlığın bütün izlerini görebileceğiniz büyülü atmosferiyle Kocaeli`de yaşayan herkesin en az bir kere ziyaret etmesi gereken bir kültürel zenginliğimiz. Kasr-ı Hümayun`un tarihi ve barındırdığı eserlerle ilgili olarak, merak etiğimiz soruların cevaplarını Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay`dan aldık. 

İSTANBUL DIŞINDAKİ İLK SARAY

Kasr-ı Hümayun`un, İzmit`in merkezinde, müştemilatıyla birlikte geniş bir alanda yer aldığını belirten Özbay “Kasr-ı Hümayun ilk olarak IV. Murat döneminde ahşap temeller üzerine inşa edilmiş. Bir süre sonra yangın ve deprem sebebiyle yıkılan yapının bugünkü şekli Sultan Abdülaziz döneminde oluşturulmuş. Yapı neo-klasik üslupta, Avrupa-Barok stilinde ve 2 katlıdır. Cephesi mermer kaplı olan binada bulunan tavan süslemeleri Fransız Ressam Sason tarafından yapılmıştır. Mimarı, Balyan kardeşlerden Amira Karabet Balyan olan bu eşsiz yapının en önemli özelliği İstanbul dışında yapılan ilk saray olması” dedi.
 

AĞIR HASARLIYDI
1976 yılına kadar vilayet ve ziraat odaları olarak kullanılan saray binasının, daha sonra İzmit Müzesi olarak kullanıldığını söyleyen İlksen Özbay sözlerine şunları ekledi:” 1992 yılında restore edilmiş olan bu değerli eser, 17 Ağustos 1919 depremiyle ağır hasar gördü.  2004 yılında, Valiliğimizce İl Özel İdaresi bütçesinden tekrar resterasyon çalışmalarına başlandı ve çalışmalar 2005 yılında tamamlandı. Müzede bulunan eşyaların onarımı ise İstanbul T.B.M.M Milli Saraylar Daire Başkanlığı Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarları`nda tamamlandı. Kasr-ı Hümayun Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, Çevre ve Orman İşletme Bakanı Sayın Osman Pepe tarafından, 16 Ocak 2007 tarihinde ‘saray müze` olarak hizmete açıldı.”

 

BEŞ MUHTEŞEM ODA
Toplam 5 odası bulunan Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi; Atatürk Odası, Kabul Odası, Dinlenme Odası (sedefli oda), Yatak Odası Giriş Salonu ve Hünkar Hamamı`ndan oluşuyor. İki katlı olan müzeden içeriye girdiğinizde, ilk olarak teşhir vitrinleri ve tarihi objelerle karşılaşıyorsunuz. Bu bölümde 19.YY`dan kalma saray eşyaları sergileniyor. Hepsi birbirinden ince bir zevk ve el işçiliğiyle üretilmiş olan bu objeler depreme dayanıklı vitrinler içerisinde muhafaza ediliyor. Vazo, aşure testisi, yeşil şerbet kupası, bordo şerbet kupası, cam bordo şerbet kupası, saksı ve kapaklı vazo olarak adlandırılan, birbirinden değerli bu eserlerin her birinin yanında, üretildiği dönem, malzeme ve ülkeleri belirten küçük levhalar bulunuyor.

 

ATATÜRK ODASI
Önce alt katta bulunan Atatürk odasını keşfediyoruz. Oda, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk`ün en sevdiği renkler olan sarı, yeşil ve pembe renkleriyle dekore edilmiş. Atatürk`ün Savarona gemisine ait eşyalarından olan koltukları, abajuru, böbrek şeklinde sehpa ve telefonunun bulunduğu odada ayrıca, deriden yapılmış dinlenme koltuğu ve satranç masası da bulunuyor. Atatürk odasında, Mustafa Kemal Atatürk`ün 16 Ocak 1923 tarihinde, ilk basın toplantısını yaptığı basın mensuplarının isimlerinin yazılı bulunduğu temsili toplantı masasını ve ulu önderimizin vefatı ile ilgili 1938 tarihli orijinal gazete küpürlerini de görmek mümkün.

 

HAYRANLIK UYANDIRAN DEKORASYON
Müzenin ikinci katında bulunan Kabul Odası`nın muhteşem dekorasyonu ise oldukça etkileyici. Odada bulunan hereke kumaşıyla kaplı koltuklar eklektik stilde. Takımın bir kısmı Dolmabahçe Sarayı`nda mevcut. Kasrın oda ve salonlarını süsleyen son derece şık kristal avizeler 19.YY Fransız Baccarat özelliklerini taşımakta. Mobilyalar Abanoz renginde olup V. Murat armalı. Salonun duvarlarında deniz ve gemilerin tasvir edildiği dört adet tablo bulunmakta. Ayrıca, tavan süslemelerinde Osmanlı arması, Sultan Abdülaziz`in tuğrası, bayrak, mızrak, balta, kılıç gibi motiflere yer verilmiş.
 

DİNLENME ODASI
Ava oldukça meraklı olan Sultan Abdülaziz`in avlanmak için geldiğinde dinlenme amaçlı kullandığı bu köşkte, Dinlenme Odası olarak tasarlanan oda tamamen sedef ve fildişi kaplamalı mobilyalardan oluşuyor. Mobilyalar 19.YY`da cam işi tekniğiyle yapılmış. Odada bulunan rahle ıhlamur gövde üzerine sedef ve boğa kaplamalı. Dinlenme Odası`nın ardından Sultan Abdülaziz`in yatak odasını inceliyoruz. Odanın tavanı kalem işiyle yapılmış altın varaklı bitkisel süslemelerle şenlendirilmiş. Şömineli olan odada Sultan`a ait yazı masası ve oval arkalıklı, rokoko tarzında tek parça bir kanepe bulunmakta. Sultan Abdülaziz`in yatağı ise döneme uygun olarak düzenlenmiş.


MARMARA MERMERİNDEN HAMAM

Yatak odasının içinde bulunan banyo ve tuvalet kapıları çuha kumaşıyla kaplanmış. Hamamın ‘sıcaklık` ve ‘soğukluk` bölümleri Marmara mermerinden yapılmış ve üst örtüsü cam fanuslara sahip.  Hamamda bulunan malzemeler de diğer birçok eşya gibi orijinal. Salı, Perşembe ve Cuma günleri ziyarete açık olan Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi, sabah 9.00`da açılıyor ve kapılarını akşam 17.00`de kapatıyor. İlimizdeki en önemli tarihi yapılardan biri olan Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi görülmeye değer bir zenginliğimiz ve Kocaeli halkı böylesi görkemli bir yapıya sahip olduğu için oldukça şanslı. Müzenin kapıları, tarihin kokusunu içine çekmek, kısa süreliğine de olsa onun bir parçası olabilmek ve bu konuda daha fazla bilgilenmek isteyen herkese açık. Müzenin ziyaret bedeli ise sadece 3,5 TL


Adres:

KASR-I HÜMAYUN SARAY MÜZESİ
Kemalpaşa Mahallesi Saray Yokuşu-İzmit
Tel: 0262 321 22 74
Faks: 0262 325 53 54

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ