KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Terapiye mi ihtiyacınız var?
Terapiye mi ihtiyacınız var?
Yaşam
14 Kasım 2009 Cumartesi 11:46
  • 2159
  • 2

Terapiye mi ihtiyacınız var?

Bir saatliğine de olsa hayatınızdaki tüm sorunlardan uzaklaşmak ve kendinize psikolog olmadan bir terapi yapmak istiyorsanız dans, tüm sorunlarınızdan arındıracak sizi

Çocukluğumuzdan beri dansa aşinayız. ‘Ben dans edemem` diyen kişi bile inanın hayatında bir kere olsun dans etmiştir. Belki bir düğünde belki de evde kimse yokken ayna karşısında. Ancak 2005 yılında Kanal D`de yayınlanmaya  başlayan ‘Benimle Dans Eder misin` adlı yarışma ile dans adeta hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Türkiye halkı özellikle Latin danslarını bu yarışma ile tanıdı.  Sunuculuğunu "Huysuz Virjin"in yaptığı yarışmada, jüri üyeleri Yonca Evcimik, Uğurkan Erez, Tan Sağtürk ve Asena oldu ve yarışma 4 dönem sürdü.
 

DANS TERAPİDİR
Dans belki onlarla hayatımıza hatta aklımıza yerleşti. Ancak insanlar onları seyretmekle kalmadılar. Dans okullarından eğitim almaya başladılar. İlk zamanlar ‘Dans nasıl edilir` diye gittikleri okullarda dansa tutkuyla bağlandılar. Belki kimileri için dans ikinci bir meslek oldu. Kimileri profesyonelleşerek bu alanda kariyer yaptı. Ama hepsinin ortak noktası ‘ortak bir dil`i yakalamış olmalarıydı. Tabi dansın tek faydası ortak dil değil. Aynı zamanda kadına ve erkeğe farklı bir hava da katıyor. Dans, kadınlara zerafet katarken erkeklere de beyefendi olmayı, bir kadına nasıl davranılması gerektiğini öğretiyor. Tabi sizi bir saatliğine de olsa sorunlarınızdan uzaklaştırması ise cabası. Kısacası bir terapidir dans. 
 

ONLAR DANS EĞİTİMİ VERİYOR
Biz de dansın bunca faydasını gördükten sonra kentimizdeki seçkin dans okullarını sizlere tanıtmak istedik. Bunun için başarılı yarışmalara imza atmış, modern dans ve klasik bale de adeta kentimizde rakibi olmayan Eray Dans Okulu`nun sahibi 25 yıldır modern dans ve bale yapan aynı zamanda İzmit halkının yetenekli oluğuna inanan Eray Gitgel; ‘dans özgürlüktür` diyen Jadore Dans Kursu`nun sahipleri Hakan Esrarı ve Mine Yıldırım ve dansın evrenselliğiyle insanları bir araya getirmeyi hedefleyen Dansanat Spor Kulübü`nün  işletmecileri Serkan Hüner ve Hakan Çelik ile dans üzerine konuştuk. Şimdi sorularla dansı tanıma sırası.

 

Eray Dans Okulu

Dans  bir beden dili

Eray Gitgel,  25 yıldır dans ediyor. Baleyle başladı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans eğitimi, Dük Üniversitesi`nde modern dans eğitimi aldı.  Anadolu Ateşi`nde dans etti. Şener Şen`le Mucizeler Müzikal`inde dans etti. Fransa`da Pietra Galla Dans Company`de dans etti. 2007 yılında 1 Mart`ta Kemalpaşa Mahallesi Limonluk Geçidi`nde Eray Dans Kursu`nu açarak  İzmitliler`i dansla buluşturdu. Eray Dans Okulu`nda klasik bale, modern dans, tango, salsa, yoga, plates, break dans ve halk dansı eğitimleriyle geniş bir yelpazede dans eğitimi verilmekte.


İnsan neden dans etme ihtiyacı duyar?

Dans etmek aslında bir keşif. Ruhun bedenle olan keşfi. İnsanlar bedenlerinin dengesini bulduklarında hayatlarında bir denge sahibi oluyor. Beden ruh ve müzik üçlüsü devreye girdiğinde insanlar doğru nefes alıyor ve  farkındalıkları, kabullenmeleri çok daha kolay oluyor. Dans etmek aslında bir konuşma dili, beden dili. Vücudun duygularını bendenle konuşturmasıdır. En güzel tarafı bunun evrensel olması. Kişiler enerjilerini cinsiyet ayrımı gözetmeksizin doğru bir şekilde verir.


Bayanlar mı  erkeler  mi dansa daha meraklı?

Bu dansın çeşitine göre değişiyor. Salsa ve tango da bayan erkek eşit oluyor. Modern dans ve  klasik baleye bayanlar daha fazla rağbet gösteriyor. Halk oyunlarına beyler daha fazla ilgi gösteriyor. Çiftler salsa ve tangoda çok başarılı.


Neden  tango ve salsa?

Çünkü insanlar isteyerek geliyor. Tango ve Salsa 2000 yılından beri ülkemizde çok popüler. Üniversite öğrencileri ve çalışan kesim tercih ediyor. Askeriyeden de çok talep var.


Kişinin dans etmeyi öğrenme  süresi nedir?

Kişi 3 ay içerisinde öğrendiklerini performe ediyor. 3 haftada vücudunun tamamını kullanıyor.


İzmitliler`e dans konusunda ne söylemek istersiniz?

Yeni bir slogan buldum. Art-niyetliyiz. Burada ‘art` İngilizce de sanat demek. Niyetimiz sanat yapmak. Nihayi hedefimiz genç yaşta bu sanatı insanları sevdirmek. Ön yargıların geri planda kaldığı, aktif ve sosyal  kişilerin saygı, kişilikli ve  ülkesini temsil edebilen bireyler olarak toplumda yer almalarını sağlamak hedefimiz. İzmit halkı çok yetenekli.

 

Eray Dans`ta eğitimciler;
Modern dansta Eray Gitgel, Mine Çetinkaya,
Tango`da Arjantin`de eğitim almış bir eğitmen  Taner Yıldırım,
Klasik balede Eray Gitgel, Nagihan Gitgel
Salsa`da Bülent Gerçek
Yoga Plates`te Nagihan Gitgel
Break Dans`ta Styl of İzmit
Halk oyunlarında Mecit Moğul


Ders saatleri ve ücret   nedir?

Haftada 2 ya da 3 gün der var
Öğrenci 65, çalışan 100 TL

 


 

Jadore Dans Kursu

Dans özgüven kazanmakta birebir

1999`da dans etmeye başlayan Hakan Ersarı ve 4 yıldır salsa yapan Mine Yıldırım 2003 yılında Körfez Mahallesi Berk Sokak Kavşut Apartmanı`nda Jadore Dans Okulu`nu açarak İzmit`e büyük bir iyilik yaptı. 6 yıldır İzmitliler`i Salsa ve Tango ile buluşturan Esrarı ve Yıldırım, dansın insanı bir saatliğine de olsa sorunlardan uzaklaştırdığını ve kişilere özgüven kattığını vurguladı. Salsa`da Tolga Oflu, Tango`da Hakan Ayaklı eğitmen. Aynı zamanda işletme sahibi Mine Yıldırım salsa da eğitmen olarak görev yapıyor.


İnsan neden dans etmeli?

Dans yüzme sporu gibi vücudun her türlü kasını çalıştıran  bir spordur. Aynı zamanda eğlencelidir. İnsanlar dans etmeye zaten bayılır. Sadece ‘yapıyorum` ya da ‘yapamıyorum` diye bir olgu vardır kafalarında. Biz ‘yapamıyorum` diyenlere ve daha iyisini  yapmak isteyen kişilere dans öğretiyoruz.  Dans ederken pek çok sorundan kurtuluyoruz. Her şeyden önce özgürsünüz. Bir siz bir de müzik var. 1 saatliğine de olsa insanlar dünyadan uzaklaşıyor.


Dansın faydaları neler?

Dans ederken hiç kullanmadığımız iç kaslarımızı kullanıyoruz. Kalbe çok faydalı bir spor dans. 700 kalori yakıyoruz bir saatte. Basen ve bacak bölgesi yuvarlak kaslar çalıştığı için daha toplu, daha diri oluyor. Ve tabi ki özgüven kazanıyor insanlar. Aslında burada ister istemez terapi yapıyoruz. Öyle insanlar geliyor ki. Mesela eşini evde bırakıp dans etmeye gelen bayanlar var. Yıllar önce kaybettikleri özgüvenlerini kazanıyorlar.


Hiç dans etmemiş insanların dans etmeye ilk başladıklarında nasıl bir tablo oluşuyor?

Dans ederken çok çekiniyorlar. Biz aynanın karşısında geçip kendini izlemeyi seven bir toplum değiliz. Ama dansa başlayan kişiler saatlerce ayna karşısında dans ediyorlar. Dans profesyonel bir spor, performans, emek ve kondisyon gerektiriyor.


Jadeore`de eğitim süresi nedir?

Haftada bir buçuk saat eğitim ve pratikle dans eder hale geliyorlar. Haftada bir günde aldığı derse göre geceler yapılır gecelere gelirler. Salon boş olduğunda gelip çalışabiliyorlar. Farkında  olmadan ritim duygusu, kas koordinasyonu, beden hakimiyeti gibi temel olguları öğreniyorlar. Bunları öğrendikten sonra  dansın temelini almış oluyor insanlar.


Dans etmeye kişi kaç yaşında başlamalı?

İstediği zaman olabilir. Yürümeye başladıktan sonra her daim dans eğitimi alınabilir.


Salsa ve Tango neden bu kadar popüler oldu?

Popüler yarışmaların etkisi de yok değil. Biz toplum olarak  Latin danslarına çok sıcak bakmıyoruz. ‘Erkek adam kıvırmaz deriz` hep. Partnerli dans kavramı bizde çok yeni şeyler. Latin dansları erkeğin bir kadına nasıl davranacağını öğretir. Bir kadına da özgüven katar. Hem dans ediyoruz hem de kendimiz terbiye ediyoruz. Bayan erkek ilişkilerinde gelişiyoruz. İnsanlara seviyeli bir sosyallik katıyor dans.  Latin dansları hakikaten beyfendilik ve hanımefendilik gerektiren danslar. Duruşunuz, adım atışınız, karşınızdakini dansa kaldırışınız ve dans bittikten sonra onu tekrar yerine götürmek bir adaptır. Sizi dansa kaldıran biri iyi biliyor ya da bilmiyor, rahatsız edici bir şey yoksa lütfen reddetmeyiniz. Çünkü çok ayıp. Ve dansa kaldırdığınız kişiyi pistin ortasında bırakmayın. Yerine götürün ve teşekkür edin. 


Peki dans eğitimi almaya başlayan kişilerde ne gibi değişiklikler oluyor?

Gelen üyede biz şunu fark ettik. Bir süre sonra saçı değişiyor, yürüyüşü değişiyor, kıyafeti değişiyor. Daha bakımlılar, daha dikkatliler,  kendilerine özgüveni geldi herkesin. Partner değiştirerek dans etmeyi tavsiye ediyoruz. Dansı çok kişiyle yaparsanız öğrenirsiniz. Tek kişiyle ezberlersiniz. Ve çiftler arasındaki bağ güçleniyor. Çünkü farklı insanlara aynı ortamda eğleniyorsunuz ve güven duygusu artıyor. Bu zordur.
 

Latin danslarında kadının ve erkeğin rolü ne oluyor?

Latin dansları partnerli danslar. İki birey olmaktan çıkıp tek birey oluyorsunuz. Dansta erkek yönetiyor kadın stil koyuyor, estetik koyuyor. Dominant kadını yumuşatıyor sert erkeği kibarlaştırıyoruz. Ve erkek kadına prenses gibi davranıyor. Yıllarca yapamadıkları bir şeyi yapıyorlar ve  tek vücut, tek beyin tek ruh oluyorlar. Ortak bir dil gelişiyor çiftler arasında.


Kurs ücretiniz nedir?

Çalışan 90 TL öğrenci 50 TL. Bizim  kursumuzda 19.00`dan önce öğrenciler çalışır. Sonrasında hobi grubu yani çalışan kesim çalışır.

 

Dansanat Spor Kulübü Derneği 

Önyargıları yıkıyoruz

Alemdar Caddesi Dündar Çiğit Sokak Numara 6`da 1 yıldır hizmet veren Dansanat Spor Kulübü Derneği`nin hedefi farklı sosyal çevrelerde farklı yaş gruplarındaki bireyleri dansın evrenselliğiyle bir araya getirmek. Latin dansları Salsa ve Tango`nun yanı sıra Samba, Cha Cha, Rumba gibi İnternational Latin dansları, Zeybek, Kafkas, düğün dansı, İngiliz valsi, Hip-Hop ve oryantel dans eğitimleri de veriliyor. İşletme sahipleri Serkan Hüner ve Salsa milli takım eski sporcusu ve eğitmen Hakan Çelik. Eğitmen ve işletmeci Çelik, “2004`ten sonra Latin dansları rağbet gördü. Yarışmaların etkisi oldu. Dans bir tutku. Amacın dans olduğu yerde önyargı olmuyor” dedi. Tango hocası Serdar Yıldırım, Salsa orta ve başlangıç seviye eğitmeni  Harun Keleş, oryantel hocası Ebru Gaganuş, Zeybek`te Kerem Çolak, Kafkas danslarında İlker Ay eğitm veriyor. Ayrıca İzmit`te ilk kez Uzak Doğu savunma sanatı Wing-Tsun Evren Yılmazer tarafından Dansanat Spor Kulubü Derneği`nde veriliyor. Dans ücretleri ise öğrenci 60 TL, çalışan 80 TL, yarışma sınıfı 100 TL. Haftada bir buçuk saat ders verilirken  etütlerle takviye yapılıyor.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ