KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Türkiye o konuda 1 numara
Türkiye o konuda 1 numara
Yaşam
22 Eylül 2009 Salı 10:16
  • 641
  • 0

Türkiye o konuda 1 numara

En fazla isgara içen ülkenin kim olduğunu biliyor muydunuz? Peki en uykucu milletin kimler olduğunu?

Raflarda henüz yerini alan The Economist's Pocket World in Figures 2010 isimli kitap, dünya ülkelerinin bilinmeyen 100 gerçeğini ortaya koyuyor. Aralarından en ilginçlerini sizler için seçtik.

Meraklılarına... Fransızların en uykucu millet olduğunu kaçınız biliyor? Ya da Brezilyalıların her yıl 2,164 bin ton kahve ürettiğini? Hadi bunlardan bana ne diyorsunuz, peki madem, Yunanistan'ın en fazla sigara içen ülke olduğundan haberiniz var mı?

Piyasaya henüz çıkan The Economist's Pocket World in Figures 2010, ülkelerin bilinmeyen özelliklerini gözler önüne seriyor. Kitaptan seçtiklerimizi sizlerle paylaşalım dedik. Dünyanın pek çok ülkesinin bilinmeyen özelliğinden bir derleme.. Listede Türkiye de bulunuyor.
En iyi 15 üniversite ya İngiltere'de ya da ABD'de. Bunlar arasında Cambridge, Oxford, College London, Imperial College London Üniversiteleri var.
Küba, eğitime en fazla para harcayan ülke.
Birleşik Arap Emirlikleri'nin her 100 vatandaşının 176.5 cep telefonu var.
Kanada'da her 100 insana 94.3 bilgisayar düşüyor.
İş sahasında en fazla çalışanı olan yer Cayman Adaları. Adanın yüzde 67.7'si çalışıyor.
Çin yılda 1,166 bin ton çay üretiyor. En fazla çay tüketen ülke de yine Çinliler. (828 bin ton.) Amerika Birleşik Devletleri, çay konusunda altıncı sırada, 131 bin ton tüketiyorlar.
Brezilyalılar her yıl 2,164 bin ton kahve yetiştiriyor. (Dünyada en fazla kahve yetiştirenler de onlar.) Amerikalılarsa en fazla kahve içen ulus unvanını hak kazanmış.
Türkler, zamanlarını yemek yemekle geçiren ülkeler sıralamasında rakipsiz ara bir numara! Türk insanı, gününün 162 dakikasını yeme içmeyle geçiriyor
Yeşilaycı olmayan bir başka ülke de Yunanistan. Yunanlılar, en fazla sigara içen millet. Kişi başı günlük sigara tüketimi 8 adet
Venezuelalılar en biracı ülke sıfatını kazanıyor. Kişi başına yılda yaklaşık 83 litre bira tüketiliyor.
Japon kadınlarsa Zimbabwe'dekilere oranla iki kat daha fazla yaşama isteğiyle dolu. (86.2 yıl)
Ölüm oranlarının en fazla olduğu ülke Afganistan. Aynı zamanda en çok çocuk ölümlerinin yaşandığı ülke de yine Afganistan
Afganistan'daki erkekler 43.4 yaşına kadar yaşamayı umut ediyor ki bu oran, dünyadaki en az oran olarak biliniyor. Zimbabwe'deki kadınlar içinse 43.6 yıl yaşamak yeterli.


Twitter
Twitter

KENT REHBERİ