KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Uda hayat veriyor
Uda hayat veriyor
Yaşam
02 Aralık 2011 Cuma 17:50
  • 2701
  • 4

Uda hayat veriyor

Ud sanatçısı Burhan Çeşni, kültürel mirasımıza sahip çıkan ve mesleği için savaşan değerli ustalarımızdan birisi. Çeşni’nin imal ettiği tüm udlarda el emeği, göz nuru var

Çağımızda birçok sanatsal meslek yok olup giderken, kültürel mirasımızı devam ettiren değerli ustalarımız da ne yazık ki gün geçtikçe azalıyor. Ud sanatçısı Burhan Çeşni, mesleğini ayakta tutmak için savaşan değerli bir usta. Onun hayatı, el emeği göz nuruyla ürettiği udları. Çeşni, 1963 yılında Muş`ta doğmuş. Liseyi Bitlis'in Hizan ilçesinde bitirdikten sonra 1983 yılında askere gitmiş. Askerden döndükten sonra da Hayret Müzik'te ud imalatı üzerine çalışmaya başlamış.
 

KUVEYT`TE 12 YIL…
1989 yılına kadar merhum Hayrettin Şensezen ustanın yanında ud onarımı ve imalatı alanında çalışıp kendisini geliştiren Burhan Çeşni, Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Türkiye`deki udiler için udlar yapmış. Daha sonra Kuveyt'ten gelen bir teklifi değerlendiren Çeşni, 1989 ve 2001 yılları arasında Kuveyt'te İsa Salmeen'in yanında çalışmış. Bu 12 sene zarfında Arap udları alanında da kendisini geliştiren sanatçı, 2001 yılında yurda dönmüş ve o tarihten beri de Derince`deki dükkanında Arap udu, Türk udu ve elektro ud imal ediyor.
 

ÖMÜRLÜK UDLAR YAPIYOR
27 yıldır incelik ve el emeği gerektiren mesleğinden hiç vazgeçmeyen ve işine karşı büyük bir saygı besleyen Burhan Çeşni, “Udlarımın dünyanın dört bir tarafında rağbet görmesinin en önemli nedeni, işime duyduğum sevgi ve kendimi devamlı geliştirmemdir. Müşterilerimin istekleri doğrultusunda kaliteli ve ömürlük udlar yapmaya çalışıyorum. Bir ud 20 günde doğuyor. Ağaç olarak gelen malzemeyi kurutup uda dönüştürüyorum ve işleyip satışa sunuyorum” diyor.
 

İYİ BİR UD NASIL OLUR?
Burhan Çeşni ud çalmaya yeni başlayacak kişilere iyi bir udun taşıması gereken özellikler konusunda şunları söylüyor: “Udun işçiliği çok önemlidir. Kolayca kavranması, tınısı, ses uzaması, rezonansı, tellerin klavyeye yakınlığı, sapın rahat kavranması, burguluğunun sağlamlığı, udun göğsünün Artvin ladininden, klavye ve burguların abanoz ağacından imal edilmiş olması, görünümündeki estetik udun olmazsa olmazlarıdır. Ayrıca ud almaya mutlaka bilen bir kişiyle gidilmelidir.”
 

ÖĞRENCİLER İÇİN ÖZEL SERİ YOLDA
Piyasada ucuz fiyatlı udların çokça bulunduğunu da sözlerine ekleyen Çeşni, “Ekonomik açıdan ilk baktığınızda ücretler cazip ve makul gelebilir. Ancak bu saza gönül vermiş kişiler için bu tip udlara sahip olmak, kanaatimce ud öğreniminin başlamadan bitmesi anlamına gelir.” diyor. Burhan Bey, önümüzdeki günlerde uda meraklı öğrenciler için ekonomik ama kaliteden ödün verilmemiş bir ud serisi yapacağını da sözlerine ekliyor ve yapacağı bu udların işçilik kalitesinin, kendi garantisi altında olacağını özellikle belirtiyor.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ