KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Üretimin Ritmi KSO Oda Orkestrası ile duyuluyor
Üretimin Ritmi KSO Oda Orkestrası  ile duyuluyor
Yaşam
14 Kasım 2009 Cumartesi 10:06
  • 1536
  • 1

Üretimin Ritmi KSO Oda Orkestrası ile duyuluyor

Türkiye sanayisinin kalbi olan ilimiz, bu değerine bir değer daha kattı ve dünyada bir “ilk”i gerçekleştirdi.

 Kocaeli Sanayi Odası deyince aklımıza hep adı gibi “sanayi” veya “ekonomi” gelir. Ancak bundan böyle KSO deyince aklımıza artık başka bir şey daha gelecek.
KSO Oda Orkestrası… Evet evet… Oda Orkestrası… Bu da nereden çıktı demeyin. Sanayi ve müzik… Buluşamayan iki değer gibi. Ancak KSO bunu gerçekleştirdi ve bünyesinde böyle bir orkestra kurdu. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, çok önemli bir tesbitinde “İlimizin sanayisi ile sosyal yapısı denk değildi” demişti. Bunun üzerine sanırım fazla söze gerek yok. Odada bu tezden yola çıkarak, çok başarılı bir çalışma yapılmış. Bu arada sayın Zeytinoğlu, ayrıca önemli bir müjde vererek 3 ay önce çalışmalara başlayan ve vali Gökhan Sözer`in başkanlığını yaptığı “Kalkınma Ajansı`nın merkezi seçilen ilimizin” bu anlamda da bir kez daha büyüdüğünü belirtti. Bu tür faaliyetlerin çalışma yaşamını da çok etkilediğini belirten Zeytinoğlu, ilimizin bu etkinliğiyle değişik bir şapkaya daha sahip olduğunu vurgulaması da hoştu!
KSO Genel Sekreteri sayın Hamdi Doğan ise, amaçlarının toplumda farklı “tınılar” oluştuğunu ve globalleşen dünyada müziğin evrensel olduğunu, ayrıca oda klasik batı müziğine, Türk ezgileri ve enstrümanlarını da kattıklarını belirtti. İl içi ve il dışı birçok konsere de imza atan ve bu konserleriyle haber olan oda orkestrası, bugün ilk kez sizlerle bu kadar yakın olacak. Tabii bu arada her yerde orkestraya sponsor olan TÜPRAŞ`ı, bu kadar önemli bir olaya imza attıkları için burdan kutlamak gerekiyor. Evet  o zaman ne duruyoruz… Hemen başlayalım mı!...”

ÜNİVERSİTELİ GENÇLERİN ORTAK NOKTASI MÜZİK

Çoğunluğunu KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü mezunu olan ve toplam 20 kişiden oluşan orkestra, müzik yapma tutkusuyla bir araya gelen genç müzisyenlerin oluşturduğu bir topluluk. Grup ilk kez 2006 Mart ayında bir araya gelerek çalışmalarına başladı. Klasik müziğin tanıtılması ve kültürünün gelişmesi amacıyla 2007 Ocak ayında KSO bünyesinde  “Kocaeli Sanayi Odası Oda Orkestrası” adını aldı. Orkestrayı yine aynı üniversitenin, aynı bölümünden mezun olan  Şef Özgür Günay yönetiyor.
 

ORKESTRADA YER ALAN MÜZİSYENLER

Şef Özgür Günay yönetimindeki oda orkestrasında yer alan müzisyenler şu isimlerden oluşuyor: 1. kemanda Ahmet Tirgil, Seylan Kantoğlu, Ozan Ağaya Barış Andaç ve İlyas Ceren, 2. kemanda Ezgi Canıgür, Erkan Özkan, Gökhan Akçan ve Serkan Semint, viyolada Zülfiye Savcı, Nazlı Oyman ve Sevcan Karaman, viyalonselde Özde Sarısözen ve Mehmet Doğancı, kontrbasta; Selahattin Doğan, flütte; Serkan Güney ve İlkay Aknam, klarnette Duygu Turhan ve piyanoda ise Onur Can Dil.
 

ÜRETİMİN RİTMİ

Kocaeli`de ilk klasik müzik oda orkestrasının kurulmasına öncülük eden KSO, aynı zamanda dünyada da bir “ilk”e imza atmış oldu. Orkestra, Kanada`dan gelen 40 kişilik Consort Caritatis Korosu ile İstanbul`da 2007`de Saint Esprit Kadetrali`nde muhteşem bir konser vedi. “Üretimin ritmi” sloganıyla Kocaeli`de otomobilin, lastiğin, enerjinin ve daha birçok ürünün yanısıra müziğin de üretildiğinin göstergesi olan KOCAELİ SANAYİ ODA ORKESTRASI 2008 yılında TÜPRAŞ sponsorluğunda bir çok konser verdi.

BATMAN BATMAN OLALI…

İl dışında birçok konser veren odanın, özellikle güneydoğu konserleri arasında olan Batman konseri dillere destan oldu. Yerel ve ulusal basında da geniş yer alan konserler “Batman Batman olalı, böyle konser görmedi, Batman`da Üretimin Ritmi, Kocaelili sanayicinin eli üretim çarkında, kulağı müziğin ritminde” gibi başlıklarla verildi. İstanbul`da verilen konseri izleyen ulusal basının bazı köşe yazarları ise, Kocaeli Sanayi Odası, üretimin ritmi…gibi başlıklar da kullandı. Konserleri izleyen yazarlar, dünyada ilk kez bir sanayi odası bünyesinde  kurulan ve “çiçeği burnunda” bir orkestra olmasına rağmen yaşanan başarının, çok büyük olduğunu köşelerine yansıttı. 

İL DIŞI KONSERLER

 Yeni olmasına rağmen aynı yıl içinde “Anadolu turnesi” adı altında birçok  konser veren orkestra 2008 yılında şu konserleri verdi: 26 Ocak İzmir-Aliağa, 16 Şubat Kırıkkale, 17 Şubat Kırşehir, 22 Şubat Çorlu, 26 Nisan Batman, 16 Mayıs Kocaeli, 24 Mayıs Bandırma ve  14 Haziran Eskişehir. Çalışmalarına her hafta çarşamba günü, saat 18.00-20.00 arasında KSO`da devam eden orkestra, şimdi de 2010 yılı içinde yapacağı konserlere hazırlanıyor. Orkestranın 2010 yılı için kesinleşen 2 konseri de bulunuyor. Donanma Komutanlığı`nın talebi üzerine 2 konser verecek olan orkestra için, daha sonra da  sırada Hava Harp Komutanlığı bulunuyor.

DOĞU BATI SENTEZİ VE HALKA AÇIK KONSERLER

Oda orkestrası, özel konserlerinin dışında halka açık konserler de düzenliyor. KSO Genel Sekreteri Hamdi Doğan klasik batı müziği yapan orkestraya, doğu kültürünün yansıttığı Türk enstrümanlarını da katarak farklı bir sentez oluşturduklarını belirtmişti. İşte halka açık konserler bu anlamda çok olumlu geçiyor ve halk orkestrayı zevkle izliyor. Umuttepe`de KOÜ öğrencilerine ve halka verilen konserlerde toplumu müzikle buluşturan orkestra, evrensel bir ortam da oluşturuyor. Klasik ezgilerin yanı sıra Türk ezgilerini de dinleyen izleyiciler, her konser bitiminde orkestrayı ayakta alkışlıyor, bu durum da elbette en çok müzisyenleri ve KSO yöneticilerini mutlu ediyor.

 

ŞEF ÖZGÜR GÜNAY  KİMDİR

KSO Oda Orkestrası Şefi Özgür Günay, 1979 yılında İstanbul`da doğdu. KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü mezunu olan Özgür Günay, aynı zamanda KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Öğretmenliği Bölümü`nde yüksek lisans yaptı. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi araştırma görevlisi Şef Erdem Çöloğlu ve Bursa Senfoni Orkestrası Şefi Orhan Şallıer`den kompozisyon ve şeflik dersleri alan Özgür Günay, caz gitaristi Neşet Ruacan`dan aldığı caz derslerine devam ediyor. Özgür Günay merhum Melih Kibar`ın asistanlığını yapmanın yanı sıra, bazı özel kurumlarda müzik dersleri  de verdi. İstanbul ve Kocaeli`de sahnelenen çeşitli tiyatro oyunlarının ve 10`dan fazla kısa metraj filminin müziklerini yapan Günay klasik gitar,caz gitar, piyano ve çello da çalmaktadır.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ