KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Vizörün arkasındaki göz: BERKER DALMIŞ
Vizörün arkasındaki göz: BERKER DALMIŞ
Yaşam
19 Kasım 2010 Cuma 19:40
  • 2993
  • 2

Vizörün arkasındaki göz: BERKER DALMIŞ

Fotoğraflar yaşamın aynasıdır. Anı yaşatır, olanı gösterir, geçmişe tanıklık eder. Kimi zaman özlem giderir; kimi zaman hatırlatır, özletir…

Fotoğraf sanatı, öğrenilmesi pek de kolay olmayan, sabır ve duygu gerektiren bir sanat dalı. Bu sanatına gönül vermiş; bu uğurda okuduğu bölümü yarım bırakıp, fotoğraf bölümüne geçiş yapmış; uzun yıllar gerek ülkemizde gerekse yurt dışında birçok sergi açmış; onlarca yarışmaya katılarak 130`a yakın ödül almış; genç ve başarılı bir fotoğraf sanatçısı olan Berker Dalmış`la, sanatçının başarıları ve fotoğraf sanatı hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 Berker Bey, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

35 yaşındayım. Karslıyım fakat 1 yaşında İzmit`e geldim ve burada büyüdüm. Yani artık Kocaelili sayılırım.

 

Hangi okuldan mezunsunuz?
Aslında 19 Mayıs Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünde okuyan bir öğrenciydim. O sene Kocaeli Üniversitesi`nde Güzel Sanatlar Fakültesi`nin açıldığını duydum ve sınavlarına girdim.

 

Peki, fotoğraf bölümüne nasıl karar verdiniz?
Aslında, önce resimle uğraşıyordum ve resim bölümünün sınavlarına girdim. Sanata ilgim çok büyüktü ama sanatın hangi dalına olduğunu kestiremiyordum. Daha sonra resim bölümünü kazanamayınca, fotoğraf bölümünün sınavlarına girdim ve kazandım.

 

AİLEM DESTEK OLDU

Aileniz bölümünüzü bırakıp güzel sanatlar okumanıza tepki gösterdi mi?
Hayır. Manevi anlamda çok desteklediler. Hatta güzel sanatlar fakültesinin açıldığını bana onlar haber verdi. Haberi alır almaz zaten hazırlıklara başladım ve hayalim olan güzel sanatlar fakültesini kazandım.

 

Sanatla ilgilenmeye resimle başlarken, birden fotoğrafa dönmeniz zorlanmanıza neden olmadı mı?
Aslında çok zorlandım diyemem. Oldukça hızlı bir öğrenme süreci geçirdim. Meraklı ve öğrenmeye açtım. Bu merakım bana birçok usta sanatçıyla tanışma olanağı sağladı. Onlardan da birçok şey öğrenerek, birinci sınıftan itibaren ödüller kazanmaya başladım.

 

Bilgilerine önem verdiğiniz usta fotoğraf sanatçıları kimler oldu?
Cemal Tugay bu sanatçılardan biridir. Çok fazla fotoğraf sohbeti gerçekleştirdik. Ayrıca, oğlu Cem Tugay`ın fotoğraflarından çok etkileniyordum; onunla da birçok defa görüşmemiz oldu. Fotoğrafa başladığım öğrencilik yıllarımda özendiğim isimlerden biri de Hadi Aslan`dı. Ayrıca Foto Atmaca`da İsmail ve Mehmet ustalar vardı. Özellikle İsmail Usta`nın karanlık oda hakkında bana verdiği bilgilerden çok faydalandım.

 

İLK YARIŞMADA İKİNCİ OLDUM

Bu değerli sanatçılar size neler kattı?
Üstatların eleştirileri her zaman benim için çok önemliydi. Çektiğim fotoğrafları eleştirmeleri, hep bir adım daha ilerlememi sağladı.

 

Peki, daha sonra fotoğraf sanatı adına neler yaptınız?
Okulun açılmasıyla, ilk olarak karanlık oda kurdum. Karanlık odadan çıkmayan biri haline gelmiştim. Bu sayede baskı tekniklerinde kendimi geliştirdim. Daha sonra, okulun ilk yılında Körfez Belediyesi`nin ‘siyah- beyaz` dalında düzenlediği bir yarışmaya katıldım. Üst üste baskı tekniğini sabaha kadar uğraşarak hazırlamıştım. Bu fotoğrafımla ikinci oldum. Bu başarı fotoğrafa daha sıkı sarılmamı sağladı ve hırslı bir şekilde fotoğrafa gönül verdim.

 

Daha sonra, okul hayatınızda ödülleriniz oldu mu?
Çok ödül geldi. Öğrenciyken 20`ye yakın ödül aldım.

 

130`A YAKIN ÖDÜLÜM VAR

Sizin döneminizle bu dönem fotoğraf sanatı arasında çok fark var mı?
Bizim dönemimizde ödül almak o kadar kolay değildi. Bilgisayar ortamı yoktu ve her şey analogdu. Ama şimdi her şey programlarla oluşturularak ortaya çıkartılıyor. Bu fotoğraflarla ödül aldıklarını sanıyorlar. Eskiden yılda 7 ya da 9 yarışma olurdu en fazla. Şimdi ise günde 3 yarışma olduğu bile oluyor.

Başarılarınızın ardından okul hayatınız nasıl devam etti?
2001 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi`nin ilk mezunlarından birisi olarak okulu bitirdim. Daha sonra Marmara Üniversitesi`nde yüksek lisans yaptım. Lisans boyunca hocalarım bana çok şey kattı. Ödül sayım da artmaya başladı. Uluslararası ve ulusal bazda 130`a yakın ödül aldım.

Bu ödüller ve başarılar hayatınızda değişikliğe neden oldu mu?
Ödül almak bu işte başarılı olmak anlamına gelmiyor. Fotoğraf ödülü alan bir kişi, bu işi çok iyi yaptığını düşünebilir fakat not veren aslında o fotoğrafı izleyenlerdir. Bir kişinin fotoğraf çekiminde başarılı olabilmesi, fotoğraf sanatının her alanında yetkin olmasına bağlıdır.
 

HEM KAFE HEM ATÖLYE

Lisans eğitiminizin ardından fotoğraf adına yaptığınız çalışmalar ne yönde oldu?
Lisans eğitimimin ardından askere gittim. Askerlik sonrası kısa bir duraklama dönemi oldu. Ama fotoğraftan hiç kopmadım. Sonrasında İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü`nde 3 sene fotoğraf eğitimi verdim. Daha sonra İzmit`e gelerek Cafe`de Foto`yu açtım.

 

Okul hayatınızdan bu döneme kadar gerçekleştirdiğiniz sergilerden bahseder misiniz?
9 sergim oldu. Yurtdışında 200`e yakın karma sergide yer aldım. Yurt içinde ise Ankara, İzmir, Bursa, İstanbul ve Kocaeli`nde kişisel sergilerim oldu.  Ayrıca Anadolu Ateşi`nin bir dönem fotoğraflarını çektim. Bunları da bir sergiyle fotoğraf severlere sundum. ‘Yansımalar` ilk kişisel sergimdi. Daha sonra açtığım sergilerden biri olan ‘Berkiyografi` yurtdışında epeyce dolaştı. Ayrıca, dergilerde fotoğraf ve gerçeklik üzerine yazılarım, ulusal sanat dergilerinde ise portfolyalarım yayınlandı.

 

Bize biraz da şu anda sahibi olduğunuz Cafe`de Foto hakkında bilgi verir misiniz?
Mekanımızı kısa bir süre önce açtık. Bir dernek havasından çok, isteyenlerin çat kapı gelip bir şeyler sorabileceği, arkadaşça, sanat dolu bir mekan olmasını istedim. En büyük hayalim bir foto evi açmaktı. Bunu Cafe`de Foto ile gerçekleştirdim. Bir katında kafe, bir katında ise sergi salonu bulunuyor. Ayrıca, burası öğrencilerime eğitim verdiğim bir atölye görevi de görüyor.

 

SOSYAL PROJELER

Atölye uygulamalarında neler yapıyorsunuz?
Genellikle fotoğraf sanatına meraklı kişiler atölye çalışmalarına geliyor. Hem hobi hem de ciddi olarak bu işle ilgilenenlere ‘fotoğraf nasıl olur`u öğretiyoruz.

 

Geleceğe yönelik çalışmalarınız olacak mı? Olacaksa ne yönde olacak?
Atölyedekilerle birlikte hem uluslararası hem de ülke içinde çok fazla çalışmamız var. İlk olarak İzmit`te başlayarak, daha sonra büyük şehirlere hem sergilerimizi hem de sosyal içerikli projelerimizi yaymak istiyoruz.

 

Sosyal içerikli projeler nelerdir? Biraz açar mısınız?
İnsanların günlük yaşantılarında dikkat etmediği durumları fotoğraflayarak, konu konu seçip, atölye öğrencileriyle beraber gerçekleştirmek. Bu sergilerimizin devamlılığı olsun istiyoruz. Sürekli şekilde oluşturmayı amaç edindik.

 

FOTOĞRAFTAN VAZGEÇMEMELİLER

Berker Bey, bu işe yeni başlayanlara hangi yolu izlemelerini tavsiye edersiniz?
Devamlı merak etsinler ve kendilerini geliştirsinler. Ben hala kendimi geliştiriyorum. Bolca fotoğraf izlemeleri; uzun bir süreç olan fotoğraf sanatından vazgeçmemeleri; konsantre şekilde çalışmalarına odaklanmaları gerekiyor. Başarılı işlere imza atmış değerli sanatçıları dinlemeleri ve onlardan destek almaları oldukça yararlı olur. Ustalara saygılı olmak çok önemli çünkü onlardan öğreneceğimiz çok şey var.

 

Son olarak fotoğraf sanatı hakkında eler söylemek istersiniz?
Bence fotoğraf bütün felsefeleri içinde barındıran bir bilim dalıdır. Fotoğraf çekenler ise bunu derinden yaşayan kişilerdir. Çekilen şey her neyse, onun hakkında bir anda birçok şey öğrenebiliyorsunuz. Hayatı daha kolay eleştirebilme fırsatını yakalıyorsunuz. İmkanı olan herkesin fotoğraf çekmesi, manevi olarak inanılmaz derecede zenginleşmesine neden olur. Türkiye`de şu anda bu sanatla uğraşan birçok genç insan var. Onların yollarında başarılı olmaları adına son olarak şunları söylemek isterim. Ustalara gösterilen saygının dışında ustaların da bu gençlere ilgili davranmaları gerekiyor. Ustalar bu gençlere her zaman destek olsun ki, bekledikleri saygının fazlasını kazansınlar.

Bu keyifli sohbet için teşekkür ederim.
Ben teşekkür ederim…


İletişim

Cafe`de Foto

Demiryolu Cad. Dar Sokak. Karan Apt. No:12 Kat:4-5
İzmit/KOCAELİ
Web: www.cafedefoto.com

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ