KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Yeni başlangıçlar için birkaç öneri
Yeni başlangıçlar için birkaç öneri
Yaşam
28 Aralık 2011 Çarşamba 12:49
  • 958
  • 0

Yeni başlangıçlar için birkaç öneri

Yeni kararların alındığı, heyecanlı başlangıçların yapıldığı, umut dolu yepyeni bir yıla ‘merhaba’ demek üzereyiz. 2012’de aldığınız kararları hayata geçirebilmenizde yardımcı olmak amacıyla, işte bizden sizlere birkaç küçük öneri…

Coşkulu bir şekilde yaşamak… Bir şeyi istemekle, elde etmek arasında çok mu fark vardır? Hayatlarında hep ‘başarı` ile anılanlar tarafından bunun yanıtı hep ‘hayır` olmuş. Şiddetli isteyen herkes dileğine kavuşabilir, yeter ki hayatını ona göre programlasın. Bir şeye ulaşma isteğiniz ne kadar güçlüyse, ona ulaşabilme enerjiniz de o kadar büyük olur. Hayatınızda hedefe koyduğunuz bir basamağa ulaşmayı ya da birçok sorundan kurtulmayı istiyorsanız beyninizi yönetmeyi, düşüncelerinizi değiştirmeyi öğrenmek mümkün.
 

HER ŞEY İNSANDA SAKLI
Hiçbir sorunun çözümsüz olmadığını ve her şeyin insanda saklı olduğunu unutmayın. Doğa yasaları öyle konumlanmış ki, bir şeyi büyük bir güçle istediğinizde, bunun gerçekleşmesi için inanılmaz şekilde gelişmeler üst üste gelebilir. İçinde yaşadığımız kozmik sistemde, bütün güç ilişkileri bu yasaya dayanır aslında. Bir şeyi şiddetle istemek manevi gücü besleyen çok önemli bir kaynak. İşte bir düşünürün bu çerçevede söyledikleri: “Duygularınızın şiddetini bilseydim, gelecekte atacağınız adımların büyüklüğünü de size söyleyebilirdim.”
 

İSTEKLERİMİZE YOĞUNLAŞAMIYORUZ
Bu gerçekten doğru ama bizler nefretlerimizi veya korkularımızı büyütmekten fırsat bulup da istediklerimize yoğunlaşamıyoruz. İstesek bile bunun dozajı cılız kalıyor. Ve birçok insan da ‘imkansız`, ‘zor` gibi sözlerle beynine olumsuz frekansları yüklüyor. Şunu unutmayın, bir şeyi ne kadar çok arzularsanız, ona ulaşmak için ihtiyacınız olan enerji o kadar büyür. Fakat bu istek uykuları kaçıracak, rüyalara girecek kadar güçlü olmalı.
 

NE EKERSEN ONU BİÇERSİN
Peki diyelim ki, bu isteğiniz beyninizde netleşti. Asıl olarak ona ulaşmak için nelere katlanacağınızı bilmenizin önemi de büyük… Harcayacağınız emek ne düzeyde olacak, ne kadar zaman harcayacaksınız? Onun uğruna nelerden vazgeçersiniz? Bütün bunlara hazır olduğunuzda, ona ulaşmak için yolun yarısını kat etmiş sayılırsınız. Şunu unutmamak lazım; kendinizden bir şeyler vermeden, bazı ideallere kavuşamazsınız.
 

BEN BUNU YAPAMAM DEMEYİN
Aynı sevgi ve dostluk gibidir bu. Bir insana sevgi verirseniz ondan sevgi alırsınız. Nefret ise nefreti doğurur. Yani öncelikle ‘hedef`i belirlemek önemli. Ve asla ‘Ben bunu yapamam` gibi olumsuz düşünceleri beyninize yüklememelisiniz. Bir yazar şöyle diyor: “Uzun süre yapmayı istediğiniz ama yapamayacağınıza inandığınız bir şeyi düşünün. Şimdi onu neden yapamayacağınızla ilgili bir liste yapın.
Çoğumuz bir şeyi neden yapamayacağımıza yoğunlaştığımız için arzularımızı yenip, onları mağlup ederiz. Oysa zihinsel odaklaşmamız için değerli olan tek şey, neden yapabileceğimiz konusunda düşünmektir .”
 

‘ENGEL` SÖZCÜĞÜNÜ KULLANMAYIN
Kelimelere çok dikkat edin. Literatürünüzden ‘başarısızlık` kelimesini silin, olumsuz anlamlar yüklü kelimeleri de, dağarcığımızda fazla barındırmayın. Çünkü yapamama korkuları, güvensizlik yaratan kelimeler, hep o çok istediğiniz hedeften sizi uzaklaştırır.
O yüzden, “Benim gücümü aşar, yapamam”, “Fazla cesur değilim”, “Bu iş çok zor”, “Ben ona layık değilim” gibi cümleler her zaman ilerlediğiniz yolda, enerjinizi eksiltir. Hatta olumsuz bir anlam ifade ettiği için ‘engel` sözcüğünü de kullanmayın.
 

PEKİ, BUNU NASIL YAPACAĞIZ?
Direktif ve onaylamalarla ,direktiflerimizin yerine gelmesi için ‘şimdi` sözcüğünü kullanmalıyız. Eğer arzularımızın, dileklerimizin, beklentilerimizin gerçekleşmesi için uzun zaman gerektiğini düşünürsek, bunu böylece programlamış oluruz. Oysa ki, zaman bizim yarattığımız bir kavramdır. Düşünceler ve bilinçaltı zamandan ve mekandan bağımsızdır. Öyleyse arzularımızı ertelemeyelim. Yapmamız gereken bu ertelememe işlemi size olanaksız gözükebilir. Öncelikle düşüncelerimizden ‘olanaksız` sözcüğünü çıkarmamız gerek. 
 

ÖNCE İNANIN
Amaçlarımızı belirlemek ve hedefe doğru ilerlemek bir sonraki aşamayı oluşturur. Kendiniz için ideal olan düşünsel imgeyi bulun. Bu imgeyi en ince ayrıntısına kadar hayalinizde canlandırın. Arzuladığınız hedef için elbette çalışmak gerekir. Çaba göstermeden imgeleme çok işe yaramaz. Düşüncelerinizi ve hedeflerinizi herkesle paylaşmayın. Belki sizi ilerlediğiniz yoldan geri çevirmek isteyenler çıkabilir.
  Çabaladığınız yolda esnek olun, gerekirse planlarınızı değiştirin.
 

HEDEFE ODAKLANIN
  Hedefleriniz üzerine yoğunlaşın. Arzularınızı yazın, onlara olumlu enerji yükleyin. Olumlu onaylamalarla bunu destekleyin. O mutlaka sizin olacak, çünkü bunun için çalışıyorsunuz ve elde edeceğinize inanıyorsunuz. Hedefinize ulaşamayacağınızı bir an bile düşünmeyin. Siz bir avcısınız, hedefinizse avınız, avınızdan gözünüzü ayırmayın. 
  

GEREKLİ ONAYLAMALARA BİRKAÇ ÖRNEK
** Kendimi olduğum gibi seviyor ve onaylıyorum.
** Ben güzelim ve sevgiyi hak ediyorum.
  ** Mutluyum ve başarıya hazırım.
  ** Yetenekliyim, deneyimlerimi başka insanlarla paylaşıyorum.
  ** Tüm çevremle uyum ve denge içindeyim.
  ** Hayatta emin adımlarla ilerliyorum.
  ** Doğru zamanda ve doğru yerdeyim.
  ** Yaşamla bütünleştim, bolluk ve huzur içindeyim.
  ** Tüm düşlerim birbiri ardına gerçekleşiyor.
  ** Zengin olmaya ve bolluk içinde yaşamaya hazırım.
  ** Sağlıklıyım.
  ** Geçmişimi sevgiyle affediyorum.
  ** Hayatla derin bir uyum içindeyim

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ