KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Yeni senede sağlık ve beslenme eylem planı…
Yeni senede sağlık ve beslenme eylem planı…
Yaşam
31 Aralık 2010 Cuma 22:08
  • 1168
  • 0

Yeni senede sağlık ve beslenme eylem planı…

Yeni bir yıla, yeni umutlarla girmiş bulunuyoruz. Hepimizin dileği sağlıklı bir yıl geçirmek olsa gerek.

Beraberinde mutluluk ve huzur bizlerle olsun… Sevdiklerimizle güzellikleri, duygu dolu anları paylaşabilelim… Öncelikle, bireysel sağlıklı yaşam ilkelerimiz olsun;  ardından, çevremize hem davranışsal olarak örnek, hem de doğru seçimlerle daha fazla zamanı paylaşabilmek adına, destek olalım. 
 

Bedenimizi ve ruhumuzu tanıyalım…
Yaşam içinde koşuştururken, atladığımız en önemli kişi, kendimiz. Ne yapıyoruz? Nereye gidiyoruz? Ben kimim? Çoğu zaman bu soruların cevaplarını bir çırpıda veremiyoruz. Bir düşünelim: Düzenli çalışmasını istediğimiz, beklediğimiz bir makine aslında vücudumuz. İçimizde neler olup bittiğini ancak kendimizi dinlediğimizde bir parça anlayabiliyoruz. Peki, ne sıklıkta kendimizi dinliyoruz? En değerli varlığımız olan sağlığımız için ne yapıyoruz ve neler yapabiliriz? Oysa, fiziksel ve ruhsal durumumuz net olsa, sağlık hedeflerimizi belirlemek de uygulamak da o denli kolaylaşır. Ailesel risk faktörlerimiz neler? Sosyal yaşamımız sağlığımız üzerimde ne kadar etkili? Nasıl bir yol haritamız olmalı? Benzer sorular arttırılabilir. Önerim, yeni yıl için amaçlar belirlenirken önceliğin, bireysel tanışma olması. Durup bir bedenimizi, ruhumuzu dinleyelim. Böylece, sağlığımız için gerekli hedefleri belirlerken daha net adımlar atabilelim.
 

Sağlık ekip işi ve temel eleman sizsiniz…
Kendisini tanımaya çalışan birey, fiziksel ve ruhsal sağlığı açısından bir takım tetkikler için uzman desteği alacaktır. Gerek sözlü paylaşımlar gerek teknoloji desteğiyle veriler ele alınacak, en uygun plan oluşturulacaktır. Sağlık sektörünün gelişimiyle başvurabileceğimiz klinik ve ekip sayısı da artmakta. Yeter ki kendimizi tanımaya, bedenimizde neler olup bittiğini anlamaya çalışalım. Hekim, hemşire, diyetisyen, psikolog gibi çok sayıda sağlık uzmanı ilimizde kolay ulaşılabilir durumda. Rehberlikleri sayesinde sağlığınız için yapmanız gerekenleri uygulayabilirsiniz. Yeter ki isteyin…
 

Sağlıklı beslenme hedeflerimizi…
Beslenme biliminin temeli yeterli ve dengeli beslenmeyi tam anlamıyla yapabilmek, içinde bulunduğumuz fiziksel ve ruhsal durumumuzu bilmekle ilintili. Yaş, boy gibi antropometrik veriler dışında, gen haritamızla ilgili olası hastalıklar açısından risk durumunu belirlemek, sosyal yaşam kriterlerinden biyokimyasal parametrelere dek birçok veri, beslenme düzenimizi belirlemek açısından bilinmeli.  Bunun için diyetisyenin de yer aldığı sağlık ekibinden destek alınmalı.   
 

Günümüzü planlayalım…
Düzenli çalışan bir metabolizmayla vücudun savunma sistemini güçlendirebilir, bedenimize yansıyacak olumsuzlukların önüne geçebiliriz. Günlük yaşantımızdaki değişmez ihtiyaçlarımız olan uyku ve beslenme olgularını, münkünse hergün aynı saatte olacak şekilde iyi planlamalı ve mümkün olduğunca, bu düzene ayak uydurmalıyız.
 

Besin çeşitliliği yapalım…
Bir makine olduğunu söylediğimiz vücudumuz, birçok yapının bir araya gelmesiyle oluşmakta. Bu yapıların sağlamlıklarını korumaları da beslenmemizden direk etkilenmekte. Doğada çok sayıda ve çeşitte besin öğesi var. Her birinin içerdiği besin öğesi de farklılık göstermekte. Gerek içerdiği miktar gerekse bileşimindeki diğer ögelerle etkileşimi, bedenimizdeki biyoyararlılığını etkilemekte. Bu durumda, beslenmemizde çeşitlilik sağlayabilirsek, makinenin ihtiyaçlarını karşılayabilmek de o denli rahat olur. İçinde bulunduğumuz fiziksel duruma en uygun şekilde süt ve ürünleri, et ve ürünleri, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar, hatta uygun yağ ve yağlı besin tüketimi, gün içinde mutlaka olmalı. En temel içecek suya mutlaka uygun miktarlarda yer verilmeli.
 

Öğün atlamamak konusunda hassas olalım 
Bedensel besin öğesi ihtiyaçlarımız farklılık göstermekte. Diyetisyen desteği alarak, mevcut fiziksel ve sağlık durumuna uygun ihtiyaçlar saptamalı. Besin öğeleri gün içerindeki öğünlere en uygun dağılımla, doğal yollarla almaya çalışılmalı. Öğünlerimiz; kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği; en az iki ara öğün şeklinde olmalıdır. İhtiyacımız olan besin öğelerinin en uygun günlük porsiyon miktarları, ana ve ara öğünlere dağıtılmalıdır ki başta kan şekerimiz olmak üzere, vücudumuzdaki kolay etkilenen mekanizmaları sağlıklı çalışmaya itebilelim. 
 

Kahvaltı etmeden evden çıkmayalım... 
Metabolizmanın bir nevi çalar saati olan kahvaltı öğünü, en önemli öğündür. Kahvaltı etmeden evden çıkmama alışkanlığını mutlaka kazanmalı, çocuklarımıza örnek olmalıyız. Temel besinlerden protein kaynağı yumurta, peynir ve/veya süt, enerji kaynağı birkaç zeytin, enerji ve vitamin desteği için ihtiyaç kadar ekmek veya benzeri unlu gıda, diyetimize uygunsa reçel ve/veya bal, birkaç ceviz ve/veya fındık, taze sıkılmış meyve suyu ve pekmez, çeşitlilik sağlanarak tüketilebilir. Bir parça ekmek ve peynir bile siz durağa gidene dek yiyebileceğiniz pratik kahvaltınız olabilir.
 

Su içmek önemli… 
Herhangi bir problem yoksa yetişkin bireyler için günde enerji ihtiyacımız başına 1,5 ml su içmek gerekmekte. Ortalama 2,5 – 3 lt gibi düşünürsek, 8 – 10 bardak suyu bir günde içmeliyiz. Ofisimizde gözümüzün önünde olursa, evde birbirimize hatırlatırsak su içmeyi alışkanlık haline getirmek daha kolay olacaktır. Kişisel özelliklerimize en uygun şekliyle su içmeye çalışalım.
 

Düzenli aktiviteye bir an önce başlamalıyız
Egzersiz, metabolizmanızın hızlanmasına ve düzenli çalışmasına, dolayısıyla sağlığınıza önemli katkı sağlayacak. Önemli olan, size en uygun egzersizi belirlemek. Böylece sürekliliğini sağlamak daha kolay olacaktır. Örneğin, kahvaltının ardından yapılacak düzenli yürüyüş, günlük performansınızı arttırır, alacağınız temiz hava ruh sağlığınızı da etkiler.
 

Kilo kontrolü mutlaka olmalı… 
Son yıllarda karşımıza çıkan hastalık sebeplerinin başında Obezite gelmekte. Bu nedenle mutlaka içinde bulunduğumuz yaş ve diğer kriterlere en uygun kiloda olmaya çalışmalıyız. Diyetisyenin de yer aldığı sağlık ekibi desteğiyle sağlıklı kiloda olmaya çalışılmalı. Moda diyetler, zayıflama çayları, ilaçları, bantları, ulaşılabilecek kolay metodların esiri olunmamalı. Her birinin metabolizmanın dengesini

bozduğunu, onarılmaz hasarlara sebep olabileceğini unutmayınız…
BESLENME HEDEFİMİZ :

Sağlıklı ve formda Olmak   =  Sağlıklı beslenme alışkanlığı + Düzenli fiziksel aktivite +  Davranış terapisi

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ