KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Yetenekleri DORE’de şekilleniyor…
Yetenekleri  DORE’de şekilleniyor…
Yaşam
15 Ekim 2010 Cuma 20:01
  • 3603
  • 1

Yetenekleri DORE’de şekilleniyor…

Çocukların her türlü gelişiminde, sanatsal etkinliklerin önemi tartışılmaz bir gerçek. Üretkenliğin, yeteneğin ve yaratıcılığın bileşkesi olan sanat, çocuğumuzun zihinsel, bedensel ve sosyal gelişiminde çok önemli bir rol oynuyor.

Her anne-babanın çocuklarının geleceği ve becerileriyle ilgili hayalleri, beklentileri var. Çocuğun davranışlarından yola çıkan aileler, onun nasıl bir kişiliğe sahip olacağı, hangi mesleği seçeceği ya da yeteneğinin en yönde olduğu konusunda tahminlerde bulunuyor. Çocuğunun, sanatın bir dalıyla uğraşması çoğu ebeveynin tercihi.
 

2004 YILINDA AÇILMIŞ
Unutulmaması gereken en önemli nokta çocuğun kendi becerileri ölçüsünde ve hevesi doğrultusunda yol alması. Biz anne-babalara düşen görev ise çocuğumuz sanatın hangi dalına ilgi duyarsa duysun, ona güvenilir bir kurumda, iyi bir eğitim aldırarak becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak. İlimizde, sanatın çeşitli dallarına yeteneği olan çocukların, erken yaşlardan itibaren bilinçli olarak yetişmesi için zemin hazırlayan birçok kurum var. DORE Müzik ve Bale Kursu da yıllardır verdiği eğitimle kendisini kanıtlamış, uzman kadrosuyla çocukların yeteneklerini şekillendirmiş ve başarılı çalışmalarıyla güven kazanmış bir kurum. Faaliyetleri hakkında bilgi almak için ziyaret ettiğimiz DORE Müzik ve Bale Kursu, 2004 yılından beri eğitim veriyor.
 

YETENEK ERKEN KEŞFEDİLMELİ
Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı olan kursun kurucu müdürü Sanem Yavuz da sanatla yakından ilgili biri. Kendisi İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı Temel Bilimler mezunu. DORE Müzik ve Bale Kursu, piyano ve bale dallarında eğitim veriyor. Sanatın, çocukların gelişiminde çok önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Sanem Yavuz, “Çocukların yeteneklerinin keşfedilmesi çok önemli çünkü onların kendi yollarını çizmelerinde sanatın rolü büyük. Eğilimleri erken yaşta fark edilip eğitime başlanırsa, çocuk hayata bir adım önde başlar. Bu konuda ailelere düşen görev, çocuklarının yeteneğini keşfetmek ve bu yeteneğin doğru bir eğitimle yönlendirilip, pekiştirilmesini sağlamaktır.” diyor.
 

ÇOCUĞUN İSTEĞİ ÖNEMLİ
Yavuz sözlerini şöyle sürdürüyor: “DORE`ye piyano eğitimi için 5 yaşından itibaren öğrenci kabul ediyoruz. Bu yaş grubu okuma-yazma bilmediği için piyano çalmayı ilk etapta renkler ve simgelerle öğretiyoruz. Dersler birebir yapılıyor. Bale eğitimi ise 4 yaştan itibaren başlıyor. Eğer çocuk daha önce bale yapmışsa 10-11 yaş grubundaki öğrencileri de geri çevirmiyoruz.” Sanatla ilgili konularda çocuğun isteğinin çok önemli olduğunu ifade eden Yavuz, “DORE`ye gelen çocukların önce kulak yeteneğine bakıyoruz ve müzik kabiliyetini ölçüyoruz. Çocuk da istekliyse çalışmalarımıza başlıyoruz.” diyor. DORE Müzik ve Bale Kursu`nda 2 derslik bulunuyor. Haftada bir gün, bir buçuk saatlik blok ders yapılıyor.
 

HER YIL RESİTAL YAPIYORLAR
Aileler bale dersi için çarşamba, cuma, cumartesi günlerinden birini; piyano dersi için ise pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma günlerinden kendilerine uygun olan günü seçebiliyor. DORE`de bale bölümünde 46, piyano bölümünde ise 30 öğrenci eğitim alıyor. Bir yıllık eğitimin ardından, öğrenciler sınava tabi tutularak bir üst sınıfa atlıyor. Her yılın sonunda, çocukların yeteneklerini ve yıl boyunca öğrendiklerini sergiledikleri bir resital düzenleniyor. Sanatla ilgili eğitimlerine ne kadar erken yaşta başlanırsa, çocukların o kadar çabuk öğrendiğini belirten Sanem yavuz, “Bu nedenle, yaş sınırlarını en alta indirmeye çalışıyoruz. Bunların dışında, konservatuar bölümüne hazırlanan öğrencilere de eğitim veriyoruz.” diyor.
 

KAÇAK KURUMLARA DİKKAT!
Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı böyle bir kurs açmak için birçok bürokratik işlem gerektiğinden de bahseden Yavuz, “En başta üniversite mezunu olma şartı aranıyor. Kursun bulunduğu binanın da fiziki açıdan kurs açmaya uygun olması lazım. DORE, Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı bir kurs olduğu için 9 yıllık eğitimin ardından, öğrencilerimize sertifika veriyoruz. Buradan mezun olan öğrenciler bu sertifikayla öğretmenlik yapabiliyor. Çocuklar 9 yıllık bir eğitimin ardından, erken yaşta altın bilezik sahibi oluyorlar” diyor. İzmit`te kurs adı altında kaçak eğitim veren birçok yer bulunduğunu da belirten Sanem Yavuz, bu işi kaçak olarak yapan kurumların Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı olmadıkları için sertifika veremedikleri ve bunun da, verilen emeğin ve harcanan paranın boşa gitmesi anlamına geldiğini söylüyor. DORE Müzik ve Bale Kursu`nda aylık ücret 160 TL. Ayrıca, kurumda eğitim alacak ikinci kardeş ve 6 kişi üzerindeki gruplara %10 indirim uygulanıyor. İletişim:
DORE Müzik ve Bale Kursu
Perşembe Pazarı Mevkii Haldız İş Merkezi
Kat:2  Daire:11    İZMİT
Tel: 0 262.332 32 01 – 332 32 08

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ