KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Yılbaşı yorgunlarına...
Yılbaşı yorgunlarına...
Yaşam
26 Aralık 2012 Çarşamba 11:51
  • 990
  • 0

Yılbaşı yorgunlarına...

'Masaya neden masa diyoruz?' klişesi vardır ya... Benim için bütün sorgulamaların başında gelir.

Sevgililer günü nasıl çıktı, anneler günü, babalar günü, dünya kadınlar günü... Merak eder, araştırırım.  Çoğunun sonu ekonomiye dayansa da birileri anılıyor, mutlu ediliyor, ekonomide hareketlenme oluyor; yani bu işten zararlı çıkan yok. Yeni yıl için de küçük bir araştırma yaptım. ‘Hristiyanların kutsal bayramı olan Noel nasıl evrenselleşti?` gibi soruların cevaplarını bulmaya çalıştım. Kısaca bahsetmek istiyorum.


DİNİ MOTİFLERDEN ARINDI
Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlandığı Hıristiyan bayramı. 20. Yüzyılın başlarından itibaren Noel, Hıristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan, dinî motiflerinden arınmış, hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamış. Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba ve Noel Ağacı rol oynar. Türkiye'de yılbaşı, miladi takvime göre kutlanır. 31 Aralık yılbaşı akşamıyken, 1 Ocak yeni yılın ilk günüdür ve Türkiye'de resmi tatildir. 
 
PAYLAŞIMLAR ŞAHANE
Yılbaşı kutlamanın bizim kültürümüzle bağlantısı tabii ki tartışılır. Doğru ya da yanlış ama sevdiğimiz insanlarla toplanıp paylaşımda bulunmak, yemek-içmek, hoş sohbetler yapmak, yeni yıl için iyi dileklerde bulunmak ne kadar yanlış olabilir ki. Bence yılbaşı bahane, toplanıp yemek yemek, paylaşımda bulunmak şahane. Yeni yılda dostlarla birlikte olmak, yemek içmek güzel de, yılbaşı gecesi alkolü biraz fazla kaçıranların ertesi gün yaşayacağı rahatsızlıklar ne olacak? İşte çaresi...
 
 
 
 

Kutlamadan sonra ne yapacağız?

Yılbaşı gecesi çok fazla içki içtiyseniz, ertesi gün vücudunuzdaki toksinleri atmak için birinci şart ağzınıza tekrar alkol sürmemektir. 
Kafein, kan damarlarını darlaştırdığı için içkiden sonraki baş ağrısının giderilmesinde etkili bir rol oynar. 
Yulaf ezmesi gibi yiyeceklerde bulunan vitamin B6`nın, akşamdan kalmalık belirtilerini yüzde 50 azalttığı Kaliforniya Üniversitesi`nce kanıtlamıştır.
Meyve ve sebze ağırlıkta tüketmelidir. Özellikle havuç tüketiminin büyük faydası olacaktır.
Fazla içki tüketimimin neden olduğu ertesi gün rahatsızlıklarını azaltmada sirkeli işkembe çorbası önemli bir yere sahiptir.
Vücudun kaybettiği suyu geri kazanmak için sık sık su içmek de bu rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı olur. 
Maden suyu gibi mineralli ve elektrolitli sıvılar içmek, içkinin neden olduğu susuzluğu hafifletmekte size yardımcı olur. 
Limon, akşamdan kalmalığın neden olduğu baş ağrısını hafifletmekte büyük rol oynar. 
Bol yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı
 
 
 
 
 

Ayılma kokteyli

Malzemesi: 
3 havucun suyu ve posası, 
1 limonun suyu, 
Bir tutam rendelenmiş taze zencefil 
1 yemek kaşığı bal.
Yapılışı: 
Malzemeleri karıştırarak için. Havuç antioksidandır ve zencefil gibi sindirimi kolaylaştırır. Limon midedeki asidi dengeler. Bal kandaki şekeri yüksek tutar ve vücudunuzu alkolden arındırır.

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ