KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Zadem Mantı…
Zadem Mantı…
Yaşam
16 Aralık 2011 Cuma 18:30
  • 4055
  • 4

Zadem Mantı…

Çiğ börek ve mantı severlerin yeni adresi Zadem Mantı, menüsündeki yiyeceklerin lezzeti kadar, sıcak ortamıyla da müdavimlerini her geçen gün artırıyor

Zadem Mantı açılalı henüz bir yıl olmuş. Ancak çiğ böreği ve özellikle mantısı o kadar çok beğeniliyor ki, müdavimlerinin sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Artık canı mantı yemek isteyen, evde çiğ börek yapmaya üşenen herkes, soluğu Zadem Mantı`da alıyor. Zadem Mantı`nın işletmecisi olan Faik Ocaktar da mekanının gördüğü ilgiden oldukça memnun. Kaliteden ve lezzetten ödün vermeden mantı severlere hizmet vermeye devam ediyor.
 

ESNAFLIK KANINDA VAR
Faik Bey ticaretle uğraşan bir aileden geliyor. Elektrikçi olan babasının `Elektrikçi ol, elinde bir mesleğin olsun` çağrısına önceleri pek sıcak bakmasa da, denediği çeşitli iş kollarından sonra aileden gelen esnaflık ruhu onu da sarıp sarmalamış ve bir mantıcı dükkanı açmaya karar vermiş. İyi ki de öyle yapmış, çünkü Zadem Mantı şu sıralar ilimizde en lezzetli mantının yapıldığı ve sunulduğu yerlerin başında yer alıyor. Bunun yanında çiğ böreği de adından epeyce söz ettiriyor.
 

MANTI ÇOK TERCİH EDİLİYOR
Zadem Mantı 25 kişilik bir kapasitesiyle küçük ama oldukça sevimli küçük bir dükkan. Mekanda yaratılan ev havası Zadem Mantı`nın sıcak ortamının en büyük sebebi. Bunda Faik Ocaktar`ın emeği çok büyük. O kendisini işine adamış genç bir girişimci. Dükkanını her geçen gün bir adım ileriye taşıyabilmenin, kaliteden ödün vermeden müşterilerine daha iyi hizmet verebilmenin hesaplarını yapıyor ve her fırsatta işini ne kadar çok sevdiğini dile getiriyor.
 

SADECE HAMUR YEMİYORSUNUZ
Faik Ocaktar, Zadem Mantı`nın sempatik ortamda, bizi gülen yüzüyle karşılıyor ve başlıyor mantısının özelliklerini anlatmaya: “Müşterilerimiz mantımızı çok beğeniyor. Bizim mantımız Kayseri mantısı gibi değil. Pişirmeden önce fırınlama işlemini yapmıyoruz. Mantıyı yerken sadece hamur yemiyorsunuz. Bazı mantıyı yerken ağzınıza kıyma geldi mi, gelmedi mi anlamazsınız ama bizim mantılarımızda kıymayı hissediyorsunuz.”
 

DOSTLUKLAR KURULUYOR
Faik Ocaktar, mantıda ve çiğ börekte kullandıkları ete özellikle önem verdiklerini ve etlerini tek bir kasaptan aldıklarını özellikle belirtiyor;  kesinlikle ithal et kullanmadıklarının da altını çiziyor. Zadem Mantı özellikle bayanların favori mekanı. Faik Bey, “Özellikle kış aylarında bayanların gün toplantılarında kalabalık grupları ağırlıyoruz” diyor ve ekliyor: “Mantılar yendikten sonra tatlı bir sohbet başlıyor. İster istemez ben de dahil oluyorum. Dostluklar böyle kuruluyor.”
 

EVLERİ GİBİ GÖRÜYORLAR
Müşterilerinin mekanını kendi evleri gibi gördüğünü de ifade eden Faik Ocaktar, “Ben içeride işimi yaparken, müşterilerim kendi su ya da kolalarını, rahatlıkla kalkıp kendisi alabiliyor. Burada onların rahat olması beni de çok rahatlatıyor. Zaten Zadem Mantı`yı kurarken amacım, buranın dükkândan çok bir ev havasına sahip olmasıydı. Bu yüzden de dekorasyonda her şeyin ev sıcaklığını yansıtabilmesi için uğraştım. Bunun sonucunu da müşterilerimin yüzündeki ifadeden anlayabiliyorum” diyor.
 

‘ÖRNEK İŞYERİ BELGESİ` SAHİBİ
Faik Bey yemek yapmayı ve mutfakta olmayı seviyor. Bu sevgisi ve ilgisinin işine de yansımasından olsa gerek, Zadem Mantı İzmit Belediyesi`nin ilçe genelinde sadece 4 işletmeye verdiği ‘Örnek İşyeri Belgesi`ni almaya hak kazanmış. Faik Ocaktar, “Bu belge bizim işimize daha da sıkı sarılmamız ve kalitemizi daha da yükseltmemiz için itici bir güç oldu” diyor.  Sırf mantı yemek için İstanbul`dan Zadem Mantı`ya gelenler olduğunu da gururla belirten Faik Bey, şunları söylüyor: “Pişmemiş mantı siparişi de alıyoruz. Ancak mantımız günlük yapıldığı için siparişin en az bir gün önceden verilmesi gerekiyor “
 

ÇİĞ BÖREĞİ DE BİR BAŞKA
Zadem Mantı mantılarıyla meşhur ama çiğ böreğini de unutmak olmaz. Çünkü Faik Bey`in çiğ börekleri de en az mantısı kadar adından ve tadından söz ettiriyor. Çiğ böreği göçmenlerin yaptığı usulle yaptıklarını söyleyen Faik Bey, “Benim çiğ böreğim, Eskişehir`de yapılan çiğ börekten daha farklı. Baharat olarak sadece karabiber kullanıyoruz. Böreği kendimiz açıyoruz ve diğerlerinden daha az sulu pişiriyoruz” diyor.
 

HEDEFİM DAHA DA BÜYÜMEK
Faik Ocaktar, bazı müşterilerinin Zadem Mantı`da neden tatlı ya da diğer lezzetlere yer verilmediğini sorduğunu belirterek, “Ben burayı mantıcı olarak açtım. Sadece çiğ börek ve mantı üzerinden ilerlemeye çalışıyorum. Benim için önemli olan bu ikisi üzerinde fark yaratmak. İstiyorum ki, dükkanımın çevresinde başka mantı dükkanları da açılsın, rekabet artsın, ben de kendimi deneyeyim,  çıtamı yükselteyim” diyor.
 

FARKIM KALİTEMDEN GELİYOR
Herkesin damak zevkine hitap etmenin ve bu alanda bir fark yaratmaya çalışmanın tek yolunun işini sevmekten geçtiğini vurgulayan Ocaktar, sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Yaptığım işten çok zevk alıyorum. Mutfağa girip mantı açmayı seviyorum. Sadece pişirmeye değil, sunum şeklini de en iyi şekilde yapmaya önem veriyorum. Müşterilerim, ‘Faik, senin mantın bir başka. Burada yediğim mantının tadını başka bir yerde bulamıyorum` diyor.”
 

GÜNLERE GÖRE ÇORBA
Zadem Mantı`da mantı ve çiğ böreğin yanında, günlere göre bazı özel çorbalar da var. Mekanda pazartesi ve perşembe günleri yoğurtlu köfteli çorba, salı ve cuma günleri kıymalı tarhana çorbası, çarşamba ve cumartesi günleri ise şehriyeli tavuk suyu çorbası bulmak mümkün. Faik Ocaktar, muhteşem mantı ve çiğ böreğinin yanında çorbalarıyla da oldukça iddialı. Tüm İzmitlileri de sıcacık bir ev ortamı yaratmayı başardığı mekanına davet ediyor.
 

İletişim:
ZADEM MANTI
Adres: Tepecik Mah. İnönü Cad. Faikzade Apt. no:114 (Yenituran Anaokulu karşısı İZMİT
Tel: 0262.325 18 18


 Esra AYDIN

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ