KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Zatürre (pnömoni)
Zatürre (pnömoni)
Yaşam
03 Aralık 2010 Cuma 15:06
  • 2515
  • 0

Zatürre (pnömoni)

Türkiye’ de en sık ölüme neden olan beşinci hastalık

Zatürre, akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Değişik mikroorganizmalar zatürre gelişmesine yol açmaktadır. Başta bakteriler olmak üzere virüsler, mantarlar ve parazitler akciğer enfeksiyonlarına neden olabilmektedirler. Zatürrenin, tüm dünyada en sık görülen enfeksiyonlardan biri olmakla birlikte Türkiye`de en sık ölüme neden olan beşinci hastalık olduğunu vurgulayan Acıbadem Kocaeli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Uygar CENİK GOLABİ; bebeklerde, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda daha çok ölüme neden olabildiğini açıkladı.


Bulaşıcı değil

Zatürrenin sağlam kişilere hasta olanlardan bulaşma riski bulunmasının yanında, en çok kişinin kendi ağız, boğaz veya sindirim yolunda bulunan mikroplar, akciğer dokusuna ulaşıp hastalığa neden olmaktadırlar. Bu durum genellikle kişinin savunma sisteminin zayıfladığı bir dönemde meydana gelebilmektedir. Grip gibi virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma olasılığı daha fazla iken, belirtildiği gibi zatürre daha çok bağışıklık sistemindeki zayıflamanın sonucunda meydana gelmektedir.


Zatürre oluşumunda risk faktörleri nelerdir?

Bazı durumlar, zatürrenin ortaya çıkmasında risk faktörü oluşturmaktadır.
 
• Kalp
• Şeker hastalığı
• Yüksek tansiyon hastalığı
• Kronik bronşit gibi kronik hastalıkları olanlarda zatürre riski artmıştır.

• Sigara içme
• Alkol alımı
• Kusma
• Grip salgınları ve
• Uzun süren operasyonlar da, diğer risk faktörleri arasında yer almaktadırlar.


Zatürrenin belirtileri nelerdir?

Öksürük, koyu renkli balgam çıkarma, üşüme, titreme, ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtileri olabilir. Bazı durumlarda daha sinsi seyredip sadece kuru öksürük, halsizlik, bulantı gibi belirtilerle de karşılaşılabilir. Yaşlılarda belirtiler daha silik olabilir ve sadece iştahsızlık ve bulantı gibi bulgularla doktora başvurabilirler. Akciğer dokusunun daha büyük bölümünün iltihaplanması sonucu hastaların nefes darlığı, sık soluk alıp verme gibi değişik şikayetleri olabilir. Belirtilen bulguları olanların doktora başvurmaları gerekmektedir. Yüksek ateş, sık soluk alıp verme ve nefes darlığı olanlar özellikle bebekler ve çocukların acilen doktora başvurmaları gerekmektedir. Zatürrenin ölümcül olabilmesi nedeniyle, erken teşhisi ve tedaviye hızla başlanması önem taşımaktadır.


Teşhis nasıl konur?

Genellikle, zatürre belirtileri tarif edenlerin muayenesi ve akciğer röntgeniyle teşhis konulabilir. Gerekli durumlarda zatürreye neden olan mikropların tespiti için kan ve balgam incelemeleri yapılabilir.
Zatürre, grip ve bronşit gibi hastalıklarla benzer bulgular içermesine rağmen; üşüme ve titremeyle 39-40 derecelere yükselen ateşi olanlar, koyu renkli veya kanlı balgam çıkaranlar ve yan ağrısı tarif edenlerin zatürre açısından tetkik edilmeleri gerekmektedir.
Zatürre teşhisi konulan hastaların tedavisinin, ayaktan veya yatarak sürdürülmesine karar verildikten sonra erken tedavinin başlanması gerekir. Kan veya balgam örneği alınan hastaların tetkikleri sonuçlanıncaya kadar tedavi edilmeleri gerekir ve tetkik sonucuna göre başlanan tedavi tekrar düzenlenebilir.


Korunmak için neler yapılmalı?

Zatürreden korunmak için zatürre oluşumunu kolaylaştıran olumsuz faktörler düzeltilmelidir. Bu amaçla ;

• Müzmin hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisi
• Stresten kaçınma
• Dengeli beslenme
• Hijyenik barınma koşullarının sağlanması
• Alkol, tütün ve ilaç bağımlılığı kontrolü ile
• Ağız ve mide içeriğinin solunum yollarına kaçmasına (aspirasyon) yol açan risk faktörlerinin azaltılması gerekir.

Yüksek riskli kişinin zatürreye karşı bağışıklığının arttırılmasına yönelik olarak; pnömokok aşılar, yıllık grip aşıları ve bağışıklık serum uygulamaları da zatürreeden korunma stratejileri arasında yer alır.
Zatürreye neden olabilecek risk faktörlerinden biri grip salgınlarıdır. Bu salgınlar sırasında bulaşıcılığı engellemek açısından kişilerle teması azaltmak ve maske kullanımı önerilmektedir.


Çocuklarda zatürre

Yetersiz beslenme çocuklarda zatürrenin en önemli nedenlerinden biridir. Anne sütü bağışıklığın gelişmesine yardımcı olması nedeniyle bebeklerde zatürrenin gelişme sıklığını azaltmaktadır. Çocukların kızamık, boğmaca ve zatürre aşılarının düzenli yapılması hastalığın gelişimini engellemek açısından önemlidir. Sigara dumanına maruziyet, solunum sistemi savunmasını azalttığı için özellikle çocukların sigara dumanından uzak tutulması gerekmektedir.
Grip virüsü de zatürreye yol açabilmesinin yanında, bağışıklığı da zayıflattığı için zatürreye neden olabilmektedir. Grip aşılarının yıllık yapılması zatürreyi engelleyebilecek önemli faktörlerden biridir. Streptococcus pneumonia (pnömokok) zatürreye neden olabilecek en önemli bakterilerden biridir. Pnömokok aşısı özellikle zatürre geçirme riskinin çok olduğu yaşlı ve kronik hastalıkları olanlarda hastalık geçirme olasılığını azaltmaktadır.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ