Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4572 TL
  • 6.2237 TL
  • 7.1857 TL
Kocaeli Zirve
Atalay, paketi ilimizde açtı
Atalay, paketi ilimizde açtı
Güncel
14 Haziran 2010 Pazartesi 14:30
  • 1802
  • 0

Atalay, paketi ilimizde açtı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, referanduma gidecek olan yeni Anayasa değişiklik paketini önce kentin kanat önderlerine sonra da AKP teşkilatına anlattı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ilimize gelerek bir dizi temasta bulundu ve ardından Antikkapı Restaurant`ta düzenlenen yemekte kentin kanaat önderleriyle bir araya geldi. Bakan Atalay, valilikçe organize edilen yemekte, Türkiye`nin demokratikleşme sürecini ve yeni Anayasa değişiklik paketinin içeriğini anlattı. Yaklaşık 500 kişiye hitaben konuşma yapan Bakan Atalay, daha sonra Sabancı Kültür Merkezi`ne geçerek “Türkiye Buluşmaları” adı altında teşkilatına konferans verdi.
 

ATALAY`A YOĞUN İLGİ
Antikkapı`da gerçekleştirilen yemeğe, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, AKP İl Başkanı Zeki Aygün, AKP Kocaeli Milletvekilleri Sibel Gönül, Eyüp Ayar, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, İl Garnizon Komutanı Selahattin Uğurlu, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, oda başkanları, muhtarlar, kamu görevlileri, kaymakamlar ve belediye başkanları katıldı.


HERŞEY KONUŞULSUN

Demokratikleşme ve yeni Anayasa değişiklik paketinin içeriği ve ülke güvenliği hakkında konuşma yapan Bakan Atalay, şunları söyledi: “Güvenlik ve özgürlük dengesini iyi ayarlamak gerekir. Demokrasiyi teröre feda etmeyeceğiz. Türkiye işkencelerle anılmasın istedik ve işkenceyi kaldırdık. Demokratikleşmede ikinci aşama DGM`lerin kaldırılması oldu. İktidar geldiğimiz zaman OHAL`i de kaldırdık. Düşünce özgürlüğü, sonuna kadar olsun, Türkiye`de her şey konuşulsun istiyoruz.
 

YARGIYI ETKİLEMİYORUZ
Başbakanımız`ın tabiriyle ruh üçüzleri CHP, MHP ve BDP Anaysa değişikliği olmasın diye bir araya geldi. 26 maddenin en önemli boyutu, Anaysa Mahkemesi üzerinde yaptığımız değişiklik. Biz Anayasa Mahkemesi`nin en çok istediği şeyi yaptık ve insan hakları mahkemesi statüsü kazandırdık. Üçüncüsü ise HSYK`nın yapısı. Muhalefet bu maddeyle yargıyı etkilemeye çalıştığımızı iddia etti. Hakimler ve savcılar kendi üyelerini seçecek. Bunun neresi yargıyı etkileme?”
 

ANAYASA SORULMADI
Bakan Atalay konuşmasının ardından yazılı gelen soruları cevapladı. Bakan Atalay`a demokratikleşme ve Anayasa değişikliği konusunda soru gelmemesi dikkat çekerken daha çok çözüm bekleyen sorunlar iletildi. Atalay, daha sonra kendisiyle görüşmek isteyen muhtarlarla özel bir toplantı yaptı ve akabinde “Türkiye Buluşmaları”  programını gerçekleştirmek için Sabancı Kültür Merkezi`nde teşkilatıyla bir araya geldi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ