Doyulmaz lezzet;KEKİK ET
Doyulmaz lezzet;KEKİK ET
Zirve Mekanlar
22 Nisan 2018 Pazar 15:19
  • 15633
  • 0

Doyulmaz lezzet;KEKİK ET

Dışarıdan baktığınızda içerideki cenneti keşfetmeniz zor.

Geniş bir otopark, yeşilliklerle saklanmış bir şelale…

Şelaleyi keşfettiğiniz an, o geniş ferah mekanı da keşfetmiş olacaksınız.
Burası et üzerine her damağın merkezi,
Burası eşsiz bir kahvaltının da adresi.
Başkalarının ne yaptığı önemli değil,
Çünkü onlar bu işin piri…
Körfez Mahallesi D-130 Karayolu Üzeri
No:4 Yeniköy, Başiskele mevkiinde bulunan
Kekik Et, vermiş olduğumuz tarifin adresi.
Ve başında da SEZGİN ELLİBEŞ

 

-Daha önceden Basrioğlu Piliç’tiniz, isim değişikliğine neden gittiniz?

Yaklaşık 4 yıl önce Fazlıoğlu Balık adı altında faaliyet gösteren dükkanı devraldık. Kocaeli’nde piliç çevirme olmadığı için Sezai abimin kayınpederinin Yalova’daki firması olan Basrioğlu Piliç isim hakkını alarak faaliyete başladık. Dükkanın ismi piliç çevirme olduğu için et satışında zorlandık ve eti anlatmak zor oldu. Bu nedenle yaklaşık 1 yıl önce radikal bir karar alarak markayı tescilledim ve Kekik-Et adı atlında devam ediyoruz.

 

“ÜRÜNLERİMİZİN TAMAMI
DOĞALDIR VE İSTEDİĞİNİZ SAATTE
KAHVALTI YAPABİLİRSİNİZ.”

-Kahvaltı konseptinizden bahseder misiniz?

Konseptimiz belli, serpme ve tabak. Serpme kahvaltımız 30,tabak kahvaltımız da yaklaşık 15 çeşit. Ürünlerimizin tamamı doğaldır. Peynirimiz Çanakkale’den, balımız Artvin’den, zeytinimiz de Gemlik’ten gelir. Yani her şeyin en iyisini ve yerinden almaya çalışıyoruz. Böreklerim, acukam, reçellerim ev yapımıdır. 3 sene 25 liradan uyguladığımız kahvaltı fiyatımızı, bu sene 30 lira yaptık.  Kahvaltı fiyatına dahil olmayanlar ise; pastırma, Rize kavurma, mıhlama, sucuklu yumurta ve portakal suyudur. Diğer her şey kahvaltı fiyatının içindedir. Bizde yol müşterisi yoktur, dükkana gelen müşteri oturmuş müşteridir yani hep aynı yüzler vardır, aile gibi olduk. Dükkana gelen müşterilerin %80’i böyle ve hep garsonlara ismiyle hitap ederler. Hafta içi dahil  8.30’da dükkan açılır ve o saatten itibaren çayımız ve kahvaltımız hazırdır. Kahvaltının bir saati yoktur. İstediğiniz saatte kahvaltı yapabilirsiniz.

 

“KOCAELİ’NDE KÖMÜRDE
PİLİÇ ÇEVİRMEYİ SADECE
BİZ YAPIYORUZ”

-Sizin piliç çevirmenizin özelliği nedir?

Kocaeli’nde kömürde piliç çevirmeyi sadece biz yapıyoruz. Biz şişe, bin 350 gramın altındaki tavuğu takmıyoruz. Mesela, bin 350 gram tavuk demek, diğer kasaplarda kesilen tavukların gününden biraz daha fazla gün beklemiş olması demektir. Çünkü derisinin yağlanıp, çevirmeye uygun olması gerekir.

 

“BEĞENMEDİĞİM HİÇBİR
ÜRÜNÜ DÜKKANIMA
SOKMUYORUM…”

-Özellikle isminizi değiştirmenize neden olan et ve diğer sunumlarınızı anlatır mısınız?

Et önemli bir konu,  Kocaeli’ nde birçok firma var. Biz diğer firmaların ne yaptığına bakmıyoruz, diğer firmalar bizim ne yaptığımıza bakabilir. Bizim zaten kimseyi örnek almamıza gerek yok, aile olarak gırtlak uzmanıyız. Ben beğenmediğim hiçbir şeyi müşterimin önüne koymuyorum. Eti koyduğum tahtasından, sosuna kadar, yanındaki ekmeklerine kadar her şey tek tek incelenip, öyle konur. Patates markalıdır, soğan, sarımsak markalıdır, zeytin yağı da keza öyle. Biz burada mutfakta kullandığımız malzemenin en iyisini almanın derdindeyiz. Ette zaten fiyat politikamız bellidir, piyasaya göre çok uygun veriyoruz.

 

“ÖNEMLİ OLAN, ALINAN
PARANIN KARŞILIĞINI
VEREBİLMEK…”

Piyasada şöyle bir şey var; kilo ile köfte satan firmalar, o konuya hiç girmeyeceğim, kilo ile köfte benim dükkanımda da var. İster porsiyon olarak isterse de kilo ile köfte yiyebilirler. Sadece insanlar şunu bilmiyor, oradaki sunum ile buradaki sunumun arasındaki kaliteyi insanların ayırt etmesini isterim. Önemli olan üründür, insanların cebinden para almak değil. İnsanlar zaten dışarda yemek yiyorsa para harcamak için çıkmıştır. Önemli olan o paranın karşılığını hakkıyla verebilmek. Bize gelen insanlar zaten bunu anlıyor ve bizim müşterimiz oluyor. Bizim sıkıntımız, anayoldan biraz daha içerde olmamız. Otoparkımız süper ve geniş ama insanlara otoparkın arkasında böyle süper bir salon olduğunu anlatana kadar ben ne reklamlar verdim, çok zorlandım, anlatamadım. Adam buradan yukarı çıkınca ‘’Burası nasıl bir dükkanmış’’ diyor.  Burada şelalenin arkasında nasıl bir dükkan olduğunu göremiyorlar. 165 kişilik oturma kapasitesine sahip restoranımızda 22 personelimizle Kocaeli halkına en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz…Restoranımız  250 m2 oturum alanına sahip olup, yaklaşık 70 araçlık bir otoparkımız bulunmaktadır. Toplamda 1 buçuk dönümlük bir alana sahibiz.

 

“ ATIŞTIRMALIKLARIMIZ
YOK SATIYOR…”

Etin yanında güveçte tereyağlı ciğerimiz ve tereyağlı bifteğimiz var, yok satıyoruz diyebilirim. Bunları önden atıştırmalık olarak veriyoruz, müşteriyi bunlarla da fazla doyurmuyoruz. Özellikle ciğerimiz yok satıyor. Turşumuz Ankara Çubuk’tan özel olarak getirtiyoruz. Etleri Balıkesir bölgesinden taze geliyor. 3 tane buzhanemiz var ,biri tavuk dinlendirme, biri sebze diğeri de et için.. Butik et değimiz bir olay var; etleri kurutmak için özel olarak bir dolabımız mevcut. Orada etler 20-30 gün arası bekliyor, etin kanı tamamen kuruduktan sonra, özel makinalarda kesiliyor ve müşteriye satılacak hale gelip, dolaba geçiyor. Tatlı çeşitlerimiz de katmer Antep’ten geliyor, kış sezonunda baklavamız, köy sütünden fırın sütlacımız var. Kandıra’dan gelen koyun, inek karışımı çok özel çömlekte yoğurdumuz da ürün yelpazelerimizin arasında. Bunların dışında iki çeşitte çorbamız var, mercimek ve tavuk suyu.

 

“HARDALA YATIRILMIŞ ANTRKOT,
ÜZERİNDE TANE BAHARATLAR VAR,
PİŞTİKTEN SONRA HARDAL ÇOK NEFİS
BİR AROMA VERİYOR”

-Özellikle okuyucularımıza menünüzdeki hangi lezzetleri tatmalarını önerirsiniz?

Hardala yatırılmış antrkot, üzerinde tane baharatlar var, piştikten sonra hardal çok nefis bir aroma veriyor. Diğer önereceğim ürün ise bütün pişmiş pirzola, hiç dilimlenmemiş halde mangalın üzerine kanca ile asılıyor,30-40 dakika mangalın üzerindeki sıcağı yiyor. Daha sonra o sıcağı yiyen pirzola kancadan çıkartılıyor, yan şekilde mangala bırakılıyor, pişerken çevriliyor, piştikten sonra da masada dilimleniyor, arzu edilirse de Trabzon tereyağı dökülüyor, ondan sonra da yeniyor. T-bone; bir tarafı antrkot, bir tarafı da bonfiledir. Bu özel olarak testereyle kesiliyor, zeytinyağında defne yaprağıyla beraber bekletiliyor. Et zevk işidir, tepeden tuz atmayla olmuyor bu iş. Tepeden tuz atan adam insanların cebinden beş 100 TL, alıyor, biz tuzu masaya koyuyor yüz TL alıyoruz ama lezzeti öyle yakalıyoruz. Şaşlık; kremasını bile özel alıyorum, piyasa kreması kullanmam. Şaşlık eti bir gün öncesinden kremaya yatırılıyor, sosu var özel. Kremayı açıyoruz,  küvete yatırıyoruz ,içine 1 kg zeytin yağı, pul biber, kara biber, biraz da limon sıkılıp etler içine yatırılıyor. Ondan sonra soğan et, soğan et şeklinde şişe geçiriliyor ve ızgarada pişiriliyor.

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

41 Burda çalışanları isyan etti!

Yazan: 41 avm çalışanı

Yorum: Ben oranın çalışanlarından birisiyim. Sesimizi duyurun lütfen paramıza zamda vermiyorlar çalışmazsak tazminatsız kocayacağız

Bedelli askerlikte son durum

Yazan: Vatandaş

Yorum: Bence iyi miktar

Boğulanların sayısı artıyor. 193 kişi boğulma tehlikesi geçirdi  

Yazan: Yüzücü

Yorum: Buyuksehir ekiplerini tanitacagina ilk önce bedava yüzme kürsü açsın. Her yaz kocaeli de aynı sey.

Meteoroloji uyardı. Dolu ve hortum oluşabilir

Yazan: Merve erbas

Yorum: Yarın yine otoparklar dolar. Izmit in her yerini sel basar.

Körfeze 120 bin liralık proje!

Yazan: Korfezli

Yorum: Körfezin her yeri çöp içinde. Ilk buna cozum

Hürriyet’ten o şoföre destek ziyareti

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: yaşlı amca belliki rahatsız... doğrusunu yapmış şoför arkadaşımız... bayan yolcu açısından doğru olan buydu... ancak bu tür davranışların kapalı, sakallı, şalvarlı, sarıklı vb. yurttaşlarımızada yapıldığında aynı tepki ile karşılık verilmesi gerekir. bu ülke özgürse eğer ne açık giyinenin nede kapalı giyinenin birbirine hakaret hakkı yok. nedense açık birine birşey söylendiğinde herkez özgürlükçü, dindar birine söylenince burası iran mı oluyor. yuhhhh

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: vatandaş

Yorum: Özelleştirince böyle oldu, Zamlar ile ilgilide bir haber bekliyoruzz

Bekçilerden güvenlik uygulaması: 1 şüpheli şahıs yakalandı

Yazan: Vatandaş

Yorum: 80 lere döndük. Bu nedir arkadaş artık her vatandaşın yanına bir tane kolluk gücü verirler.

CHP’den 9 kişi İnce için imza verdi

Yazan: Zeynep sonmez

Yorum: Çoğunluğun eski başkan olması da manidar.

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: Songül Cihan

Yorum: Bacım yapiyosun da bu haberleri takan yok. Açlık sınırı olmuş bilmem kaç. Bu milletin suyunu kes yine akillanmaz

KENT REHBERİ