KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
ERKAN ERDEM; “BURASI BİR HAYAL ÜRÜNÜDÜR, HAYAL ETTİM VE YAPTIM”
ERKAN ERDEM; “BURASI BİR HAYAL ÜRÜNÜDÜR,  HAYAL ETTİM VE YAPTIM”
Zirve Mekanlar
22 Nisan 2018 Pazar 15:40
  • 25800
  • 0

ERKAN ERDEM; “BURASI BİR HAYAL ÜRÜNÜDÜR, HAYAL ETTİM VE YAPTIM”

Bu fotoğrafı görüp de film setinden bir kovboy sanmayın. İstanbullu turizmci bir iş adamı ve takdimimdir  Erkan Erdem.

Hele arka sayfayı çevirdiğinizde, Las Vegas’taki bir 

Kovboy kasabası olduğunu da düşünmeyin.
Burası Karamürsel Çamçukur Köyü’nde bulunan ve
Erkan Erdem’in hayalini kurup gerçekleştirdiği bir kovboy kasabası.
Kovboy kasabası olur da Kızılderili olmaz mı?
Her şeyiyle canlı yaşayıp, kahvaltı yapabileceğiniz
Bu kasabamızın da ismi ErkanSas City…
Aslında hikaye 10 sene önce başlıyor,
Chaleten ismindeki butik otel bu hikayenin başlangıcı.
Buranın konseptti de kovboy kasabası kadar ilginç.
İşte, bir hayal ürününü hayata geçiren Erkan Erdem’in hikayesi…
Ve Chaleten Butik Otel ile Kovboy Kasabası ErkanSas City’nin tüm detayları…

 

-Erkan bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1961 doğumluyum, İstanbul Moda’da ikamet ediyorum. Hayatım boyunca yaptığım iş turizmdir ve başka işten de anlamam. Turizm acentemiz var, abimlerle birlikte bir şirketler grubunu yönetiyoruz.

 

“2007 YILINDA 4 ODALI İLE BAŞLADIK,
SONRA HERGÜN BİR ŞEYLER EKLEYE
EKLEYE 11 ODALI BİR BUTİK OTEL OLDUK”

-İstanbullusunuz ve burayla hiçbir bağlantınız yok, burası nasıl oluştu, hikayesi nedir?

Aslında tesadüfen diyebiliriz. Bizde çalışan bir kızımızın sahip olduğu bu evi, başkalarına bir şekilde kaptırmışlar, ben de devreye girdim ve bizim üstümüze kaldı. Sadece kaparo vererek kendilerini kurtarsınlar istedim, dediğim gibi de ev üstüme kaldı. Ev üstüme kaldıktan sonra da orasına dokun, burasına dokun derken ciddi masraflar çıktı. O kadar masraf yaptıktan sonra yine tesadüf olarak Hürriyet’in Kelebek ekinde  ‘Butik otelcilik in, Pansiyon out’ ibaresini gördüm ve ‘Acaba burası butik otel olur mu?’ dedim. Bu oluşan fikirle 2007 yılında, 4 odalı bir butik otel olarak faaliyetimize başladık. Butik otel olarak başladığımızda arkadaşlar bana soruyorlardı,  ‘İşler nasıl?’ diye. Ben de mesela ‘Yüzde 25 doluyum’ diyorum, o da zaten bir oda yapar, yüzde 75 olunca da üç oda yapar. (gülüyor)Sonuçta yalan da söylemiyoruz 4 odayla başladık. Amatör müzisyenim. Kendim müzik yaptım ve müzik yaparken de olay talk showlara döndü. Müşterilerimizle çok eğlenceli vakitler geçirmeye başladık ki; o müşteriler de bizi sonra hiç bırakmadı. Gelen bir daha geldi veya gelen tavsiye etti. Ne broşür yaptık, ne de reklam yaptık. Kendi kendine oluştu, 9 sene içinde tam 10 bin 800 kişi ağırladık. Çok önemli insanlar geldi ve bunların yüzde 90’ı İstanbul ağırlıklı oldu. Tabi bu bölgede reklam yapmayınca, bu bölge bizi keşfedemedi. Sonuçta her gün bir şeyler ekleye ekleye, 11 odalı bir butik otel haline geldi. Tabi burada çok değişik hikayeler de yaşadım.

 

“ÜSTÜMDE BİR BULUT VAR GİBİ
ALLAH DA BANA YARDIMCI OLDU”

-Mesela…

Birini anlatayım. Bu çalışan kızımıza burası için yardımcı olduğum zaman, illa almam konusunda ısrar ettiler, çok büyük bir rakam değildi, ben de bir gideyim göreyim diye buraya gelirken; aşağıdan yukarı doğru çıkan yaşlı bir adam gördüm. Adamı arabaya davet ettim, plakam farklı olduğundan kim olduğu sordu, ben de mezarlığın karşısındaki kahverengi bir ev var, Allah kısmet ederse almayı düşündüğümü söyledim. O da “Erkan bey siz misiniz?” dedi.  İsmimi bilmesi imkansızdı, doğal olarak şaşırdım ve tanışıp tanışmadığımızı sordum. “Yok” dedi ve bir evin önünde durduk, adam yani Şaban abi buranın 31 senelik muhtarıymış ama sonra bırakmış, bana “Eşim sizi görmek istiyor” dedi. Eşi kör bir kadıncağızdı, Şaban abi “Erkan beyi sana getirdim” dedi. Kadıncağız bana bir sarıldı, hüngür hüngür ağlamaya başladı. Meğer iki haftadır beni rüyasında görüyormuş ve “Erkan isminde biri o evi alacak, o adamı bana getir” diyormuş. Çok şaşırdım, sonuçta ben İstanbul çocuğuyum, böyle şeyler bana biraz uzak gelir, ama inandık tabi, bir bakıma da çok tesadüfler oldu. Ne yaptık? Oğlunu okuttuk, İngilizce kurslarına yolladık, bu da bizim sevabımız oldu, buna benzer bir iki olay daha yaşadık. “Buraya acaba onun için mi geldik?” dedik. Sanki üstümde bir bulut var gibi Allah da bana yardımcı oldu ve bir şekilde buraya kadar getirdik işletmeyi.

 

“LAS VEGAS’TAKİ
KOVBOY KASABASINI GÖRÜNCE;
BURAYI DA KOVBOY KASABASI
YAPMA FİKRİ DOĞDU”

-Eminim buraya gelenler gözlerine inanamayacaklar, bu kovboy kasabasını kurmak nereden aklınıza geldi?

Kovboy merakım eskiden beri vardır ve özellikle Pazar günleri kovboy filmleri seyrederim. Yurtdışında okudum ve işim gereği de Amerika dahil yurtdışı seyahatlerini sık gerçekleştiririm. Yine Amerika’da olduğum bir dönemde LasVegas’ın  yakınlarında olan Calico’ya gittim. Burası o günlerden bugünlere korunan gerçek bir kovboy kasabasıdır. Baktım, herhalde önünde 300 otobüs vardır, akın akın insanlar oraya geliyor. Buna benzer dünyada bulunan diğer kovboy kasabası da İspanya’da bulunan Las Pendas’tadır. Hatta en çok uçak kalkan yerdir. Las Vegas’taki kovboy kasabasını görünce acaba burası olabilir mi diye düşündüm. Sonuçta ev eski, bir taraftan da dekorasyonu daha ucuza çıkacaktı. Her şey sonuçta tahta, eski ne varsa getirin, ben onları burada değerlendiririm durumu oldu ve neticede kovboy kasabası fikri buradan çıktı. Ufak ufak yaparken; birden böyle dev bir mekan oldu.

 

“KOVBOY KASABASI BENİM HAYALİMDİ,
BURAYA TEMA PARK GİBİ GELSİNLER,
KAHVALTIYI DA EKTRADAN ALSINLAR”

Burada şöyle bir olay var, biz İstanbullu olup ve çoğunlukla orada olduğumuz için ve bu bölgeye yönelik reklam çalışması yapmadığımızdan dolayı hep İstanbullularla çalıştım. Ben de açıkçası İstanbulluların tek kahvaltı için buraya gelebileceklerine aklım kesmedi. İstanbul’da kahvaltının kralı vardır. Şöyle düşündüm; burası bir kovboy kasabası olursa ki; bu benim bir idealim ve benim bir hayalim, bu hayalimi yaptığım zaman da dört dörtlük yapayım. İstanbullu kahvaltı için gelmesin buraya, Tema Park gibi gelsin, bunun yanında da kahvaltıyı ekstradan alsın. Öğlen yemeğinde köylülerin açtığı mantıyı, akşam yemeğinde de özel bir köfte yesin. Bir de her şeyi ev ürünü yapalım dedik. Bu düşüncemizi de Nisan’ın son haftası itibariyle de gerçekleştirdik. Kapalı yerimiz 250, yazlık yerimiz ise 800 kişilik kapasiteli. 

 

“TÜRKİYE’DE İLK OLAN BU KOVBOY
KASABASINDA GELENLER YAŞAYACAK,
ARKASINDAN KIZILDERİLİ SESLERİYLE
AYRI BİR DÜNYAYI KEŞFEDECEKLER”

-Bildiğim kadarıyla bu kovboy kasabasında farklı şovlar olacak, bunlardan bahseder misiniz?

Bir kere kahvaltıya gelen misafirlerimiz zaten kovboy kasabasına girince bir çarpılacak, bu Türkiye’de olmayan bir şey. Buraya gelince kovboy kasabasını yaşayacak, arkadan kızılderili sesleri gelecek, o seslere doğru gidince de; orada bir ayrı bir dünyayla karşılaşacak. Ondan sonra kahvaltısını ederken, 2 saatte bir veya bir buçuk saatte bir 10 dakikalık bir şov yapılacak. Bu şov da kızılderililerin her zaman kovboy kasabasına saldırmasıyla ilgili bir şey olacak. Ses efektlerimiz de çok özel, bu ses efektlerinden insanlar gerçekten etkilenecekler. Kıyafetlerimiz ve birçok özel detaylar Amerika’dan geldi, silahlarımız ve kızılderili kıyafetlerimiz var. Bu şovu yaşarken, kahvaltı yapmayı unutacaklar ve kahvaltının bir önemi kalmayacak ki; kahvaltımız çok güzel. Buradan da giderken özellikle hanımlar, kahve, mum ile sabun, hediyelik eşya ve evde yapılan gıdalardan oluşan 4 tane dükkanı gezip, alışveriş yapabilecekler.

 

“ŞOVLARI SEYREDERKEN, KAHVALTI
YAPMAYI UNUTACAKLAR Kİ;
KAHVALTIMIZ DA ÇOK GÜZEL”

Açıkçası; tam bir günü dolu dolu yaşasınlar istiyorum. Hem yazlık hem de kışlık mekanımızda bir sahne olacak, ayrıca orada da şov seyredecekler. İçeriye gelen insan oyunlar oynayabilecek, bunlardan bir tanesi kovboyların nal oyunu. Alkollü olan mekanımızda ufak tefek snack türü yiyeceklerle de biralarını yudumlayabilecekler. Mekanımızın diğer özelliklerinden biri de çok güzel doğal manzarasının olması ve köprü ayağımızın altında. Tabi köprünün yapılması İstanbul ulaşımı için bize çok avantaj kazandırdı. Buraya otobüs servisleri ile İstanbul, Yalova ve İzmit’ten misafirlerimizi getireceğiz. Aslında burası çocuklara özel bir yer oldu. Çocuklar için palyaçolar olacak, kızılderili kıyafetler giyilecekler, sonra da fotoğraf çektirecekler. Yani önce çocukları eğlendireceğiz, aslında ticari olarak bakmıyoruz, çocuk burayı bilsin ki; burası yaşasın.

-Butik otelinizin ismi Chaleten, kovboy kasabanızın ismi de ErkanSas City. Bu isimler nasıl oluştu?

Anne ve babam, buranın yapımında çok destekleri olmuştur, her ikisi de rahmetli oldu ve otelin ismini onların isimlerinden oluşturdum. Babamın ismi Turgut, annemin ismi Nuran ve soy ismimiz de Erdem. ‘Ten’ o şekilde çıktı, bir müşterimiz de 10 odalı olduğumuzdan ‘Ten’ kelimesini oda sayısıyla bağdaştırdı ve ’10 odalı dağ evi’ dedi. ‘Chale’ Fransızcada dağ evi demek. Biz de butik otelimizin ismini Chaleten yaptık. Eşimin ise İmza Davet Organizasyon isminde firması var, bu firmanın İstanbul’da önemli bir yeri vardır. Sağ olsun onun da çok katkıları oldu. ErkanSas ismi de, Kansas Arkansas City, kovboyların çıktığı yerdir.  İsmimin de Erkan olmasından dolayı, ErkanSas yaptık, bu isim de tuttu. arkadaşlar da çok beğendiler.

 

“BUTİK OTELİ HAFTA SONLARI
GRUPLARA KİRALIYORUZ VE
DIŞARIDAN BAŞKA MÜŞTERİ
ALMIYORUZ”

-Peki butik otelde de farklı, misafirlerinizi eğlendirecek hizmetlerinizi var, butik otel kısmını anlatır mısınız?

Biz otel kısmında hafta içi açık bir otel değiliz, hafta sonları kapalı gruplara çalışıyoruz. Yaklaşık 14-15 kişi geldiği zaman, grup olarak biz binayı kapatıyoruz yani komple kiraya vermiş oluyoruz. Burası iki yıldızlı bir otel. Önce sabahleyin geldiklerinde hafif bir kahvaltı yapıyorlar, öğlen ise köylülerin yaptığı mantıyı ve turşuyu yiyip biz onları dağa çıkartıyoruz. Havanın durumuna göre 2-3 saat bir dağ gezisi yaptırırız. Jeep ile safarimiz var, orada oyunlar oynatıp akşam üstü otele dönüyoruz. Döndüklerinde çayları, kahveleri, kekleri, pastaları ve börekleri hazırdır. Kış zamanı ise şömineler ve sobalarımız yanar. Orada kestanelerini yapıp, sohbetlerini ederler.  Akşam sekizde de yemek başlar, açık büfe yemek yerler,  ana yemekte de barbekü vardır.

 

“DÜZENLENEN KONSEPT GECELER DE
YEMEKLERİNDEN, KIYAFET VE MÜZİKLERİNE
KADAR UYGUN KONSEPTTE YAPILIR
VE BU DA TÜRKİYE’DE BİR İLKTİR”

Gece birde işkembe çorbası çıkar, bu arada gece boyunca olan benim yapmış olduğum müzik ve eğlence saat üç veya dörde kadar sürer. Hatta sabahın ışıdığı saate kadar sürdüğünü bilirim. Dışardan gelen misafire kapalıdır otel. Çocukları bu sırada eğlendireceğimiz sinema salonumuz vardır. Ayın bazı gecelerinde de konsept geceler düzenleriz. Şuana kadar Yunan Sirtaki, Hint, Çingene ve Urfa Sıra geceleri düzenledik. Tüm yiyecekler ve kıyafetler o gecenin konseptine uygundur.  Misafirlerimize de giydiririz. Burada ses problemi yoktur, evlerinde olduğu gibi eğlenebilirler. İstedikleri geceyi bizden gruplar talep edebilirler. Yemeklerinden, kıyafet ve müziklerine kadar o gece yapılır, bu da Türkiye’de bir ilktir. Bunlar pek insanların yaşayamayacakları bir şey. Burada işte böyle bir parti evi var.

 

“İKİ GÜNDE MİSAFİRLERİN BÜTÜN
YORGUNLUĞUNU ATACAK,
KAFACA DAĞILACAK,
BİR SİSTEM YARATTIM”

İki günde misafirlerin bütün yorgunluğunu atacak, kafaca dağılacak, bir sistem yarattım. Onda da başarılı olduk, Allah razı olsun, misafirlerimiz hiç boş bırakmadılar. Ramazan döneminde de haftada bir gün Pazartesi akşamları, açık hava sinemamızda Türkçe seslendirmeli kovboy filmi oynatacağız. Bir de kütük evimiz var, 6 odalı, o da buraya 100 metre yürüme mesafesinde. Orası da komple kiralanabiliyor, eğer gelen grup bu 10 oda kapasitesinden fazla olursa orayı da açabiliyoruz. Papuli diye bir yer açıldı, çok memnun olduk, daha birçok işletmenin açılmasını istiyoruz. Buranın tanıtımı için de iyi olur. Artık 9-10 yıldır bu köylü olduk. Ben de bu köye elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum, sağ olsunlar onlar da esirgemediler, her türlü yardımda bulundular.

 

“BURASI BİR HAYAL ÜRÜNÜDÜR,
HAYAL ETTİĞİM HERŞEYİ DE
ALLAH BANA NASİP ETTİ”

Son olarak Erkan bey, ne söylemek istersiniz?

Burası tamamen bir hayal ürünüdür. Amerika’da bir laf duymuştum; “Eğer hayal edersen, yaparsın” Ben bu cümleyi hep baz aldım ve hep hayal ettim. Hayal ettiğim her şeyi Allah bana nasip etti. Bu kovboy kasabası da bir hayaldi, bu hale geldi. Kalben inandım, hiçbir zaman para gütmedik ki; buraya ciddi paralar döktük. Ne zaman parayı düşündünüz, para gelmez, ne zaman paranın muhabbetini yapmadınız, para gelir, Allah veriyor. Karamürsel’in Çamçukur Köyü’nde böyle bir otel var ve zamanında arkamdan çok alay ettiler. Sonuç; 11.800 kişi geldi.

DİĞER HABERLER

Yeni nesil kasap takdimimizdir; MURAT PALA

Yeni nesil kasap takdimimizdir; MURAT PALA

O, günde 15 saat çalışan, mesleğine aşık, küpesi ve saçıyla da farklı bir kasap. İşini severek yapan ve daha da iyilerini yapmak için uğraşan da biri. İnsanların eti, gerçekten et olarak ve et tadında yemelerini istiyor. Bu uğurda da bu işe çok emek sarf ediyor. 4 sene önce açtığı Barbaros Mahallesi, Millet Caddesi, No:33 Döngel, Başiskele ilçesindeki Mete Kasap&Izgara’da etin, et olarak en iddialı sunumlarını yapıyor. Facebook Mete Kasap&Izgara ve Instagram metekasapizgara adresinden de takip edebileceğiniz yeni nesil kasap işte Murat PALA takdimimizdir

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ