Şehrin merkezinde Karadeniz rüzgarı esiyor KLİDA
Şehrin merkezinde Karadeniz rüzgarı esiyor KLİDA
Zirve Mekanlar
22 Nisan 2018 Pazar 15:33
  • 18861
  • 0

Şehrin merkezinde Karadeniz rüzgarı esiyor KLİDA

Karadeniz yemekleri insanı gibidir.

15 dakikaya hazırlanır, 5 dakikaya yenir. 

Coğrafyası, iklimi, insan yapısını tabi ki bu insan yapısı da bu yemekleri üretmiştir.
Biz ineğin kesilmeyecek kadar kıymetli olduğu bir bölgeden bahsediyoruz.
İnek süttür, peynirdir, minzidir, kaymaktır Karadeniz'de.
Yabancıya sorsan Türkiye'ye ait hangi yemek biliyorsun diye, ancak “Rakı-çöp şiş-kebap” derler.
Çok eminim ki; bir kuymak, karalahana dolması, kuru fasulye ile yabancı birisinin aklını alırız.
İzmit'te Karadeniz tatlarını keyifle yemek isteyenler için bir adres keşfettim.
Keşfetmekle kalmayıp müdavimi oldum.
Buyurun KLİDA KARADENİZ..!

 

TIPKI EVİNİZDEKİ GİBİ,
TIPKI EVİME GELMİŞ GİBİ…

Bir kapıyı açtığınızda dünyanız bu kadar mı değişir? İşte burası tam da böyle bir yer. İlk gidişimi, kapıyı açtığım an nasıl donup kaldığımı, anlatmak gerçekten çok zor. Karadenizli olmamdan dolayı mı ruhumda bu coşkuyu yaşadım diye sorguladığımda; beni etkileyen şeyin özellikle o ambiyansının dışında kapının hemen karşısında büyük tezgahta çalışan bayanların içten tebessümü ve karşılaması olduğunu anladım. Tıpkı evinizdeki gibi ve tıpkı evime gelmiş gibi. İçeriye girdiğinizde tamamen Karadeniz ruhu esiyor. Ahşap dekor, soft ışıklar, kuzinesinden bakır tavalara kadar her şey bu ambiyansın içinde. Klida ismi ise; Trabzon’un bir ilçesi, tabi bu mekanın ismiyle özleşen bir hikayesi de var.

 

 

KLİDA, EŞİNİN AYSEL HANIMA
YAPTIĞI EN BÜYÜK SÜRPRİZ

Aysel Gürdal, 43 yaşında, 19 ve 16 yaşında iki evladı olan bir ev hanımı. Bütün hayali, büyük evladı üniversiteye başlayınca çalışma hayatına atılmak. Bu aşamada da Trabzonlu eşi Nihat Gürdal devreye girmiş. Aslında Çevre Danışmanı olan Nihat beyin de kafasında böyle bir işletme açmak varmış ve Aysel hanıma hayalindeki bu işyerini açarak sürprizin en büyüğünü yapmış. Tabi Klida’nın bu ambiyansının oluşumu tamamen Nihat bey ve destek aldığı mimar arkadaşıyla olmuş, açıkçası burayı oluşturana kadar da çok çalışmışlar. Bundan tam bir buçuk sene önce Şubat ayında Klida açılmış ama ilk 5 ay Nihat bey ilgilenmiş. Eylül ayında Aysel hanımın gelmesiyle de yemek yelpazeleri hem gelişmiş hem de değişmiş.

 

 

BAYANLARIN İŞLETTİĞİ
BİR MEKAN

Aysel hanım, ilk işletmeye geldiğinde aslında çok müşterileri yokmuş, daha çok eşinin çevresi geliyormuş. Aysel hanımın gelmesiyle ilk kurabiyeleri meşhur olmuş, arkasından da Karadeniz ruhu olan yemekleri. O dönemler 2 çalışma arkadaşıyla yola çıkan Aysel hanım, yeri gelmiş o dönemler gece üçlere kadar çalışmış. Şuan 4 çalışma arkadaşıyla hizmet vermekte ve hepsi de bayan. Çalışma arkadaşlarının arasında iş bölümü var. Getirmek için zor ikna ettiği ablası Ferda hanım, yemeklerden sorumlu, yardımcısı ise Sakine hanım, Arzu hanım ile Ayşegül hanım ise müşterilerle ilgilenmekte. Özellikle kurabiyeler ve tatlılar Aysel hanımdan sorulmakta.

 

 

HERŞEY DOĞAL VE HERŞEY
BAYANLARIN ELİNDEN

Yemeklere gelince bunu yazarken bile açıkçası bir yutkundum. Tatları gerçekten enfes, ben oranın müdavimi oldum diyebilirim. Burada her şey onların el emeğine ait. Her gün çıkan ekmekten, reçellere, tarhanadan turşulara, yoğurttan soslara, acıkalara kadar her şey bu bayanların elinden çıkmakta. Hatta günlük oraya ekmek almaya gidenler de var. Anlayacağınız bu işletmeye kurabiyelerden yemeklere, pastalara kadar sipariş verebilirsiniz. Balları, tereyağları ve mıhlama peynirleri Trabzon’dan geliyor, tereyağı ve mıhlama peynirini de satın alabileceğinizi ayrıca hatırlatmak isterim.

 

TATLAR ENFES,
SUNUM HARİKA,
FİYATLAR DA UYGUN

Bir kere ürün yelpazeleri de çok geniş, çorba çeşitleri olarak düğün, ezogelin, mercimek ve tabi ki Karadeniz mutfağının olmazsa olmazı karalahana çorbasını sayabiliriz. Müdavimi olduğum karalahana dolmasını şiddetle tavsiye ederim tabi beyaz lahana dolmasına da haksızlık yapmamak gerekir. Turşu, yaprak sarma, et kavurma, köfte çeşitleri ki yine ufak bir parantez açarak sebzeli köfte, ızgara, kuru fasulye, nohut, pilav yani kısaca ev yemeklerinin hepsi mevcut tabi Karadeniz mutfağı ağırlıklı. Açıkçası evimizde yediğimiz gibi aynı tadı alabilmemiz için uğraşıyorlar bence bu konuda da çok başarılılar. Bunların dışında ayrıca güveçte palamut, hamsi kızartma ve pide çeşitleri ürün yelpazesinin diğer kolları. Fiyatlar ise gerçekten komik denilecek kadar uygun.

 

ZENGİN KAHVALTI 20 TL,
ORGANİZASYONLARINIZIN DA EV SAHİBİ

Kahvaltıya gelince de dediğim gibi her şey yöresinden ve her şey ellerinden. Sunumdaki detaylara gelirsek, 3 çeşit reçel, peynir zeytin çeşitleri, acıka, tavada mıhlama, menemen, sucuklu yumurta, börek, tereyağı, kurabiye çeşitleri, sınırsız çay, yeşillikler ve hepsi sadece 20 TL. Sabah dokuz akşam on saatleri arasında hizmet veren Klida’da ayrıca özel organizasyonlar da düzenlenmekte. İş toplantılarından, mini kına gecelerine, doğum günü organizasyonlarında kadınlar gününe kadar her organizasyona ev sahipliği yapmakta.  

 

 

TATLILAR AYSEL HANIMDAN,
ÇOCUKLARA DA ÖZEL BİR MENÜ

Tatlılar ve kurabiyeler dediğim gibi Aysel hanımın elinden. Çeşitlere gelirsek de; fırında sütlaç, sütlü tatlılar, tel kadayıf, kurabiye çeşitleri, her türlü börek çeşidi,  pastayı sayabiliriz. Yeni ürün yelpazelerini ise müşteri taleplerine göre belirliyor Aysel hanım. Okul toplantıların da ise çocuklar için özel bir menü hazırlanıyor tabi fiyatı da ona göre ayarlanıyor. Bence bu fikir çok ince düşünülmüş bir fikir.

 

KLİDA BU ŞEHRİN
MARKASI DURUMUNDA

Müşterilerini evine gelen misafir gibi karşılayan ve o sıcaklığı bence başarılı bir şekilde veren Aysel hanım, ev hanımlığından sonra Klida’nın ona çok şey öğrettiğini, hayatına renk kattığını söylüyor. Zaman ne getirir bilinmez ama Klida bence bu şehrin markası konumunda. Yediğiniz yemeklerin tatlarını geçersek o ambiyansı için bile muhakkak gidilmesi gereken bir mekan. Eminim siz de benim gibi mutfağa dalıp, o yemekler yapılırken şahit olmak isteyeceksiniz. İşte adresi;

Yenişehir Mahallesi, Ziynet Sk. No:2, 41050 İzmit/Kocaeli
0262 331 33 41

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

41 Burda çalışanları isyan etti!

Yazan: 41 avm çalışanı

Yorum: Ben oranın çalışanlarından birisiyim. Sesimizi duyurun lütfen paramıza zamda vermiyorlar çalışmazsak tazminatsız kocayacağız

Bedelli askerlikte son durum

Yazan: Vatandaş

Yorum: Bence iyi miktar

Boğulanların sayısı artıyor. 193 kişi boğulma tehlikesi geçirdi  

Yazan: Yüzücü

Yorum: Buyuksehir ekiplerini tanitacagina ilk önce bedava yüzme kürsü açsın. Her yaz kocaeli de aynı sey.

Meteoroloji uyardı. Dolu ve hortum oluşabilir

Yazan: Merve erbas

Yorum: Yarın yine otoparklar dolar. Izmit in her yerini sel basar.

Körfeze 120 bin liralık proje!

Yazan: Korfezli

Yorum: Körfezin her yeri çöp içinde. Ilk buna cozum

Hürriyet’ten o şoföre destek ziyareti

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: yaşlı amca belliki rahatsız... doğrusunu yapmış şoför arkadaşımız... bayan yolcu açısından doğru olan buydu... ancak bu tür davranışların kapalı, sakallı, şalvarlı, sarıklı vb. yurttaşlarımızada yapıldığında aynı tepki ile karşılık verilmesi gerekir. bu ülke özgürse eğer ne açık giyinenin nede kapalı giyinenin birbirine hakaret hakkı yok. nedense açık birine birşey söylendiğinde herkez özgürlükçü, dindar birine söylenince burası iran mı oluyor. yuhhhh

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: vatandaş

Yorum: Özelleştirince böyle oldu, Zamlar ile ilgilide bir haber bekliyoruzz

Bekçilerden güvenlik uygulaması: 1 şüpheli şahıs yakalandı

Yazan: Vatandaş

Yorum: 80 lere döndük. Bu nedir arkadaş artık her vatandaşın yanına bir tane kolluk gücü verirler.

CHP’den 9 kişi İnce için imza verdi

Yazan: Zeynep sonmez

Yorum: Çoğunluğun eski başkan olması da manidar.

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: Songül Cihan

Yorum: Bacım yapiyosun da bu haberleri takan yok. Açlık sınırı olmuş bilmem kaç. Bu milletin suyunu kes yine akillanmaz

KENT REHBERİ