KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4216 TL
  • 6.1809 TL
  • 6.9730 TL
Kocaeli Zirve
Yeni nesil kasap takdimimizdir; MURAT PALA
Yeni nesil kasap takdimimizdir; MURAT PALA
Zirve Mekanlar
22 Nisan 2018 Pazar 14:48
  • 24110
  • 1

Yeni nesil kasap takdimimizdir; MURAT PALA

O, günde 15 saat çalışan, mesleğine aşık, küpesi ve saçıyla da farklı bir kasap. İşini severek yapan ve daha da iyilerini yapmak için uğraşan da biri. İnsanların eti, gerçekten et olarak ve et tadında yemelerini istiyor. Bu uğurda da bu işe çok emek sarf ediyor. 4 sene önce açtığı Barbaros Mahallesi, Millet Caddesi, No:33 Döngel, Başiskele ilçesindeki Mete Kasap&Izgara’da etin, et olarak en iddialı sunumlarını yapıyor. Facebook Mete Kasap&Izgara ve Instagram metekasapizgara adresinden de takip edebileceğiniz yeni nesil kasap işte Murat PALA takdimimizdir

“İŞİNİ SEVEREK YAPAN VE 

DAHA DA İYİLERİNİ YAPMAK
İÇİN UĞRAŞAN BİRİYİM”

-Murat Pala’yı tanıya bilir miyiz?

1977 İstanbul doğumlu olup, aslen Selanik göçmeniyim. Bir evin, bir oğluyum ve3 tane ablam var. Eğitim hayatımı Darıca ve Kocaeli’nde tamamladım. Kasaplıktan gelme, kasap bir babanın oğlu, hatta kasap bir dedenin torunuyum yani kasabım. İşini severek yapan ve daha da iyilerini yapmak için uğraşan biriyim.

-O zaman çocukluğunuzdan itibaren babanızın yanında mı başladı bu mesleki sevdanız?

Benim babam Almanya’da hem kasaplık yapıyordu, hem de havayollarında çalışıyordu. Ben de burada hem okula gidip hem de amcamla beraber hayvancılık yapıyordum. İlerleyen süreçte bir arkadaşımla birlikte bir kasap dükkanı açtık. Bu süreçte babam Almanya’dan geldi fakat akabinde de babam rahmetli oldu. Bir müddet ortağımla orada devam ettik, ne yazık ki; uzun süreli beraberliklerde sıkça sorunlar çıkabiliyor. Özellikle bu kişi akrabanızsa daha da kötü oluyor. Bu yüzden ortaklıktan ayrılmak zorunda kaldım. Akabinde de 4 sene önce burayı yani Mete Kasap & Izgara’yı açtık.

“DİREK PİŞİRME


ÜZERİNE BAŞLADIM,
AYNI ŞİMDİ OLDUĞU GİBİ”

-Bu bölgede Mete Kasap & Izgara’yı açma fikri nasıl doğdu?

Benim eniştem, Ankara’da Genel Kurmay Başkanlığı’nda subaydı ve emeklilik zamanı da gelmişti. İzmit’te yaşamak istiyordu ve benden ev bulmamı istedi. Ben de bir iki ev buldum, ama o Döngel beldesinden bahsetti ve orada bulunan evlere bakmamı istedi. Açıkçası benim hiç bildiğim, gördüğüm bir bölge değildi. Sonuçta eniştem oradan evi aldı ve biz de ablamlarla enişteme gidip gelirken buradan daire almaya karar verdik ve biz de taşındık. Sonra burayı araştırdım, Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Ayaz’ın Başiskele’nin ilerisi için iyi bir yer olacağına dair fikir paylaşımından sonra, onların onayıyla, benim de gayretimle geldik, buraya böyle bir mekan açtık. Direk pişirme üzerine başladım, aynı şimdi olduğu gibi, hem kasap hem de pişirme yeri olarak 4 senedir devam ediyoruz.

 

“KÖFTE YAPMAK,
SANAT DEĞİLDİR”

-Burayı açarken neyi düşündünüz ve neyi amaçladınız?

Evet, mekanın çok önemli olduğuna inanıyorum fakat günümüzün ticaretinde insanlar öyle oldu ki; kimse gerçekten lezzete bakmıyor. Daha doğrusu kimse gerçek lezzeti bilmiyor. Şuan insanlar benden köfte istediklerinde, parmağınızı bastırdığınızda sünger gibi olan köfteleri istiyorlar. Ama doğru köfte o şekilde değildir. Eskilerde yapılan annelerimizin yaptığı köfteyi hatırlayın; ekmek, tuz, karabiber, soğan ve kimyon. Başka bir şey yoktur.  Bana diyorlar ki; “Sizin köfteniz çok güzel”. Bunun sebebi de asıl köfte bu olduğu için yani eskilerin köftesi bu. Yine diyorlar ki; “Herkes köfte yapamaz”. Hayır, yapar, köfte yapmak, sanat değildir. Etiniz iyi, baharatlarınız kaliteli ve gramajlarınız da doğru olacak, tabi pişirmeniz de önemli. Eskiden Türk Halkı olarak ette daha çok, tencere yemeğine alışıktık. Kemikler pişirilirdi, kavurma yapılırdı, biftek, antrkot gibi etler yapılacaksa onlar da yağda cazur cuzur kızartılıp önümüze gelir, yanmış şekilde de yerdik. Bizim böyle bir bilgimiz vardı.

 

“STEAK DENİLEN
KÜLTÜR, BİZİM
KÜLTÜRÜMÜZ
DEĞİLDİR”

Son dönemlerde İstanbul’da Günaydın gibi yerlerin yurt dışından “Steak” dediğimiz et kültürünü, ülkemize sokmasıyla işler değişti. Şimdi biz de hala çok az kesim olsa da; kalın kesilmiş, ortasından bıçağı vurduğunda kan akan az pişmiş, etleri yiyebiliyoruz.  Ben her zaman bunu savunuyorum ve ölene kadar da savunacağım, bu kültür, bizim kültürümüz değil.  Türk Halkı’nın, Türk Milleti’nin ve Türk Ulusunun alışmış olduğu bir kültür değil. O kültürde etler şarapta dinlendiriliyor ya da marine ediliyor. Tabi Türkiye’de böyle bir şey yapamazsınız ki; benim burada böyle bir şey yapma şansım yok. Ben ne yapıyorum; şarap yerine başka şeyler kullanıyorum. Bizde hala o “Steak” kültürü yok, çünkü bizim bildiğimiz mangala köfteyi, pirzolayı atarız, cazur cuzur pişiririz, önümüze gelir, yeriz. Mesela hiçbir et asla dövülmez çünkü etin dövülmesi demek suyunun kaçması demektir.  Dövülmemesi gerektiğini söylediğim halde, hala bana eti dövdürüyorlar. Neden bunu istiyorlar? Çünkü ince olsun, çabuk pişsin.  Böyle bir kültür var, insanların o kültüre alışması bir süreç ama Türkiye’de şuanda bizim sektörümüzde inanılmaz bir büyüme var ve Türkiye’de önüne gelen herkes, bu tarz pişirme yerleri açabiliyor. 

 

“CUMA GÜNLERİ KUZU
KAPAMA YAPIYORUM
VE YETİŞTİREMİYORUM”

Şimdi bunun iki sebebi var. Biri, şuanda ki piyasa karlı bir piyasa çünkü insanlar eti yemeği öğrendi.  Herkes eti dışarda yiyor, nasıl insanlar balığı dışarda yiyor ya da dışarıda pişirtiyor, bu da aynı o tarz. Eti insanlar kendileri yapamadıkları için, dışarıda pişirtiyorlar. Bir de kasapların Türkiye’de kar marjları çok düştü. Bu sebeple onlar da artık kar marjı yüksek olan pişirme sektörüne geçmeye başladılar.  Benim de sebeplerim bunlar diyebilirim ama esas anlamda bunlar da değil.  Ben pişirmede ve lezzette affedersiniz delinin biriyim. Aşırı zevk alırım. Bir tane bütün kuzu kol mangalda pişer mi? Yok asla pişmez, onu önce mühürleyip fırına atacaksın diye öğretilen şeyi, yani bana yapma denilen her şeyi yaptım. Ama oldu, bütün kuzu kolu mangalda pişirdim ve herkes çok beğendi. Kuzu Kapama diye bir yemeğim var, kuzu etinden yapılıyor. Bulunduğum bölge Karadenizlilerin olduğu bir bölge olduğu için, bana kuzu etini Karadenizlilerin yemeyeceğini ve satamayacağımı söylediler. Şuanda sadece Cuma günleri Kuzu Kapama yapıyorum ve yetiştiremiyorum.

 

“YENİLMESİ GEREKEN
EN BİRİNCİL ET,
KUZU ETİDİR”

-En iyi et hangisidir?

Yenilmesi gereken en iyi et demiyorum, en birincil et, kuzu etidir.  Yani Türkiye’nin et problemini çözecek olan da kuzudur. Dana öyle değil, çok uzun süre içinde büyüyor, doğum süreci de çok uzun, kuzu ise senede 2 kere yavrulayabiliyor, her yavruladığında ikiz, üçüz doğum yapabiliyor, üç-üç buçuk aya ulaştığında da ete çevirebiliyorsunuz. Türkiye bu sorunu bu şekilde çözmesi lazım, bizim zaten  esas kültürümüz de kuzudur. Kuzu eti vitamin açısından da çok zengindir.  Kuzu eti yağlı derler, aslında dana eti daha çok yağlıdır. Kuzu eti bütün yağını etin dışında toplar ama danada etin içinde de yağ olur. Oranladığınız zaman, dana eti, kuzu etinden daha yağlıdır. Kuzu etinin yağı faydalıdır, Canan Karatay hocamız bile eti yağı ile birlikte yememizi söylüyor. Mesela biz et konusunda, senelerce çok büyük hatalar yaptık. Geçenlerde Osman Müftüoğlu’nun yazısını okudum.  Vücudumuzdaki kolajen eksikliği problemi, eti kemiğinden ayırmamızla başladı. Şuan çok az kişi kemikli et alıyor ve çoğumuz ise kemiksiz et almanın peşinde. O yüzden bu konu, çok önemli bir konudur. Bana göre sağlıklı yaşamak isteyen her insan et yemeli. Tabi ki sabah, öğlen ve akşam demiyorum ama rutin olarak etten vazgeçmemeli.

“BEN BURADA İNSANLARIN
ET YEMESİNİ KOLAYLAŞTIRMAK
İSTİYORUM.”

-Sizin buradaki en büyük amacınız, doğru bir şekilde insanlara et yedirmek mi?

Evet, aynen öyle. Ben burada insanların et yemesini kolaylaştırmak istiyorum. Şimdi bugün İzmit’de iyi et yiyebileceğiniz yerler belli, genellikle steaklerde yiyebilirsiniz iyi bir eti. Gerekli şekilde dinlendirilmiş, gerekli şekilde marine edilmiş, gerekli şekilde pişirilmiş ve gerekli şekilde size sunum yapılmış şekilde. Bunu sadece steaklerde bulabilirsiniz. Bir ızgara salonuna gittiğinizde iyi et yeme şansınız azalır. Ben burayı o amaçla açtım. Fiyatlarımız yüksek diye çok eleştiri alıyorum ama maalesef Türkiye’de iyi et, iyi paradır. Bende mesela porsiyon yok, her şey kiloyla. Ben porsiyonun, çok adaletli bir sistem olduğuna inanmıyorum. Örneğin 3 kalem pirzola 250 gram da gelebilir, 180 gram da gelebilir ama ikisi de birer porsiyondur. Bence insanlar tartarak, gramını bilerek et yemeli. Ben bundan yanayım, ona göre de fiyatlandırıyorum ama yine de diyorlar ki; “Etler çok süper, çok iyi, ben böyle et yemedim fakat fiyat pahalı”. Eğer fiyat pahalı olmazsa; ilk söylediğin o 3-4 kelimeyi kullanmazsın.  Ben ucuz etle burayı yine işletirim ama işi laikiyle yapamam.

-Kadronuzu nasıl oluşturdunuz?

Şuanda dükkanımızda 7 kişi çalışıyoruz. Ben sabah saat 7 buçuktan, iş yeri kapanana kadar mekanımda oluyorum. Etin seçiminden şekillendirilmesine, ayrılmasından  dolaba dizilmesine ve pişirilmesine kadar işin içindeyim. Bir garsonumuz, bir kasap arkadaşımız, bir de ızgarada bana yardımcı olan çalışma arkadaşlarım var. Mezelerimizi öz ablam yapıyor ve mali işlerde de bana yardımcı oluyor. Bir tane sadece buranın temizlik işlerine bakması için temizlik elemanımız var. O kişiye başka hiçbir şey yaptırmıyoruz. Bu konuda çok titiziz. Ben müşterisini, buzhanesine sokabilen bir kasabım. Bunu her kasap istemez, ben gönül rahatlığıyla bunu yapıyorum.  İşim, çok temizdir ve bu konuda da mütevazi olmayacağım. Belki de en temiz kasaplardan biriyim. Bu benim için gerçekten ilk kural olarak geliyor.

 

“KÜÇÜKBAŞLARDA BELİRLİ
KRİTERLERİM VAR, BU KRİTERLERE
UYGUN OLMASI GEREKİYOR”

--Etleri nasıl sağlıyoruz, sizin için önemli olan doneler nelerdir?

 Küçükbaşlar, Türkiye’de bu işi en iyi yapan Balıkesir, Çanakkale ve Trakya bölgesinden, buz haneli arabalarla kesilmiş olarak geliyor. Ben onda da çok seçiciyim. Mesela 100 tane kuzunun içinden 8 - 10 tane kuzu anca seçip, alabiliyorum. Belirli kriterlerim var, bu kriterlere uygun olması gerekiyor. İlk kriter kuzu cinsinde, kesinlikle ve kesinlikle kıvırcık olması ve büyük kuyruklu cinslerden olmamasını gerekiyor. İkincisi hayvanın yaş aralığı ki; kuzu dememiz için 3 buçuk, dört aylık olması gerekiyor. İnsanların kafasında hep “Kuzu eti kokar” diye bir şey vardır. Aslında kuzu eti kokmaz.  İşte maalesef ki; böyle yanlış düşünceye kapılmalarının sebebi de kuzu diye yaşı büyük koyun dediğimiz hayvanları yediklerinden kaynaklıdır.  Kimse benim etimde koku var diyemez, bu konuda hiç mütevazi olamayacağım, çünkü ben bu işte, çok emek sarf ediyorum olmaması için. O yüzden hiç kuzu eti yemeyen biri Mete Kasap’ta kuzu eti yiyebilir ki; “Bundan sonra kuzu etinden başka et yemem” diyen çok müşterim var. 

 

“GECENİN ÜÇÜ VE ELİMDE
KÜÇÜK TESTEREMLE, 800 PARÇA ETİN,
 IZGARALIK KISIMLARINI TEK TEK İNCELEYİP,
BAKIP, BEĞENDİKLERİMİ TESTEREMLE KESİP,
SABAH ALTIYA DOĞRU BURAYA GELİYORUM”


Büyükbaşlar, Çanakkale’de bulunan kendi besi çiftliğimizden geliyor. Yetmediği zaman yine Çanakkale’den ve Konya’dan tedarikçilerimiz var, oraları tercih ediyorum. Büyükbaşlarda da et ırkı, yağ oranı ve doğru beslenmesi benim için çok önemli. İstanbul’da bulunan seçtiğim firmadan da fileto etlerimin tedarikini sağlıyorum. Ben Çarşamba veya Cumartesi günü dükkanı kapattıktan sonra eve gidiyorum, yemeğimi yiyorum, sonra eşim oğlum yatıyor ama ben yatmıyorum, İstanbul’a gidiyorum. Bir buçuk gibi firmada oluyorum. Orada 200 hayvan yani dörde bölündüğü için 800 parça etin içinde, gecenin üçü ve elimde küçük testeremle, bu 800 parça etin, ızgaralık kısımlarını tek tek inceleyip, bakıp, beğendiklerimi testeremle kesip, arabama yükleyip, sabah altıya doğru buraya geliyorum. Şimdi bana diyorlar ki; “Antrkot sende neden pahalı?”. Çünkü ben her antrkotu satmıyorum. “Evet pahalı ama acayip pamuk gibi antrkot var sende” diyorlar. Gerçekten bu işe çok emek sarf ediyorum. Seçtiğim hayvanların ırkları, yağ oranları, beslenmeleri ve tüm detayları kontrol edip tek tek alıyorum, bugün piyasada 40-45 liraya da antrkot var bunu da satabilirim, ama onu yediğiniz zaman bir daha bana gelmezsiniz.  

 

“BEN KASAPLIĞA AŞIK BİRİYİM.
BİR DAHA DÜNYAYA GELSEM
YİNE AYNI MESLEĞİ YAPARIM.”

-Kasap denilince aklıma daha farklı bir imaj geliyor, siz çok farklısınız, saçlarınız uzun, kulağınızda küpe var ve benim kafamdaki kasap imajıyla hiç örtüşmüyor, bu imajınızla yadırgandınız mı?

Bizim işimiz çok zor bir iş, tamamen bedenen çalışırsınız. Bütün gün hem psikolojik hem de zihinsel olarak hazır olunması gereken iştir. Günün 15 saati çalışıyorum, çocuğuma ve eşime ayırabildiğim zaman çok az. En fazla günde 2 saat onlarla vakit geçirebiliyorum.  Her sabah 6 buçukta kalkarım, 7 buçukta da dükkanı açarım. Kasap dediğinizde insanların aklında, nazik ve kibar olmayan bir tarz var ama günümüzde öyle değil.  Kendime bakan biriyim, spor yaparım. Mesela bir yerde oturduğumda “Ben kasabım” dediğimde inanmıyorlar. Ben kasaplığa aşık biriyim. Bir daha dünyaya gelsem yine aynı mesleği yaparım. Buralarda benim gibi kasap yok ama kimse kalkıp bana bugüne kadar “Murat, sen nasıl kasapsın bu tiple, kulağında küpe var, böyle kasap olmaz” demedi. İşimi severek yaptığımın görüntüsünü ve uygulamasını her halimle gösteriyorum. Allah’a şükür piyasa ne kadar kötü olsa da zahmetimizin değerini veren insanlar var.

 

“İNSANLAR BURAYA GELDİKLERİNDE
GÜZEL LEZZETLERLE, ONLARI BURADAN
MUTLU GÖNDERMENİN ÇABASINDAYIM.”

-Bulunduğunuz bölgeyle birlikte işletmenizin geleceğine dair öngörünüz nedir?

Bir kere Başiskele çok güzel bir ilçe. Sayın Belediye Başkanımız Hüseyin Ayaz bu konuda gerçekten çok başarılı çünkü Hüseyin bey burayı çok güzel bir yaşam alanına çevirdi. Başiskele, insanların dışarda çalışıp, konaklama yapabileceği bir ilçe. Başiskele’de en ufak bir hırsızlık ve en ufak kötü bir şey duymadım. Bence Başiskele, İzmit’in bir numaralı yeri olacak.  İşletmemle ilgili ise, çok büyük konuşmak istemiyorum ama çok büyük bir restoranım olmayacak.  Şuan burada 70 kişilik kapasitem var. Her zaman butiklik iyidir, iyi hizmetle her şeyin tadında olmasını istiyorum. Hem iyi, hem ucuz mümkün değil, olmuyor.  Eğer fiyatları düşürüyorsanız muhakkak kaliteyi de düşürmek zorundasınız.  İnsanlar buraya geldiklerinde güzel lezzetlerle, onları buradan mutlu göndermenin çabasındayım.  Ben bu şekilde, burada Başiskele’de devam etmek istiyorum ve insanlara iyi hizmet verdiğim için de çok mutluyum.  İki kelimeyi çok seviyorum. Birincisi “Ben hayatımda böyle et yemedim”, ikincisi de “Böyle bir mekan burada hayal bile edilemez”.  Söylüyorlar, bunları duymak benim çok hoşuma gidiyor. Tabi ki; ilk 1- 2 sene insanları buraya alıştırmak çok zor oldu. Ama sonrasında her şey güzel olmaya başladı.

 

“BEN İNSANLARIN ETİ,
GERÇEKTEN ET OLARAK VE
ET TADINDA YEMESİNİ İSTİYORUM.”

-Son olarak en özel yemeklerinizden bahseder misiniz?

En özel yemeğimiz Kuzu Kapama, her Cuma günleri oluyor. Bazı müşterilerimiz hatta eve götürmek için de sipariş veriyorlar.  Kuzu Kapama, kuzunun belirli bölgesinden yapılan güzel bir yemektir. Onun haricinde spagetti ki; diğer steaklerde de spagettiyi bulabilirsiniz ama ben daha farklı yaptım ve acayip beğenildi. Şuan İstanbul’dan bile sadece spagetti yemek için gelen müşterilerimiz var. Özellikle burada yaptığımız bize özgü ablamın yaptığı mezelerimiz de mevcut.  Özel yemeklerimiz var ve bir steakte bulabileceğiniz her eti burada bulabilirsiniz. Yalnız bende marine edilmiş soslu et bulamazsınız.  Ben hiçbir etimi marine edip soslamıyorum. Ben insanların eti, gerçekten et olarak ve et tadında yemesini istiyorum. Zaten etiniz iyiyse marine etmenize gerek yok.

 

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo
Mete Başiskele'ye fazla bir kasap
Yazan: Emre Celik

Başiskele'ye taşındığımdan beri bu kasaptan alışveriş yapıyorum. Birde adınızı kaydedip sizi taze ciğer ve halis köy tavuğu için aramaları en güzeli. Başarılarınız daim olsun.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ