AFON’dan sektöre dev bir katkı; AFON AKADEMİSİ AÇILIYOR…
AFON’dan sektöre dev bir katkı; AFON AKADEMİSİ AÇILIYOR…
Zirve'dekiler
11 Eylül 2018 Salı 12:53
  • 17392
  • 0

AFON’dan sektöre dev bir katkı; AFON AKADEMİSİ AÇILIYOR…

AFON Bay&Bayan Güzellik Merkezi, 4 yıldır ilimizde hizmet vermekte. Bu 4 yıl içerisinde kaliteli ve ilkeli uygulamalarla marka konumuna gelen AFON, Sektöre kattığı yatırımlarla haklı gururunu yaşıyor.

Daima yenilenmeyi ve dünya trendlerini uygulamayı amaç edinen AFON;
Hem sektörün ihtiyacını hem de ülke istihdamına katkı sağlayacağını düşündüğü
Yepyeni bir atılımla karşımızda
Ve AFON AKADEMİ’yi hizmete sunmaya hazırlanıyorlar…
Hedefleri, sektöre kaliteli ve iddialı personeller yetiştirip,
Verecekleri sertifikayla da bu kişilere iş imkanı sunmak…
Uzman bir kadro eşliğinde verilecek bu eğitimlere katılmak istiyorsanız;
Dolphin AVM karşısında olan AFON Bay&Bayan Güzellik Merkezi’ne
0850 666 00 41 numaradan ulaşabilir, arayarak bilgi alabilir veya kayıt yaptırabilirsiniz.
Biz de hem sektör için, hem de ülke istihdamı için önemli olan bu katkıyı,
AFON Bay&Bayan Güzellik Merkezi’nin sahibesi başarılı iş kadını Nur Karaalp’e sorduk.
İşte sorularımızla AFON AKADEMİSİ ve NUR KARAALP…

RÖPORTAJ:TÜLAY DURAN

 

“KENDİ AKADEMİMİZİ OLUŞTURUP, KENDİMİZİN YETİŞTİRDİĞİ, AİDİYET DUYGUSUNU DA OLUŞTURABİLECEK KADROLAR KURMAK İSTİYORUZ. “

-Nur Hanım, hizmet vermiş olduğunuz bu dört yılda ilimizde bir marka durumuna geldiniz, şimdi bu markaya yakışır büyük bir atılımda görüyoruz sizi. Afon Akademi’nin ana çıkış fikri nedir?

Sektörde artık kalfa yetişmiyor, kalfa yetişmediği için de çalıştırılacak personel sıkıntısı var. Sektörün birçok sorunları var ama en önemlisi kalifiye elemanların olmamasıdır. Buradaki tüm personelin, size hizmet eden elemanın ayarında olmasını ve buraya geldiğiniz zaman beklemeden o hizmeti alabilmeyi siz de istersiniz. Ama öyle olmadığı için hizmet aldığınız personelin saatine, programına uymak zorunda kalıyorsunuz.  Dolayısıyla günlük hayatta kişisel bakımın da bir zaruriyet olduğunu düşünürsek; bu butik işletmelere şu anki eğitim sistemiyle kalfa yetişmesi mümkün değil. Mevcut okullarda, belediyelerin KOMEK kurslarında maalesef bu kurslar olmadığı için, biz kendi akademimizi oluşturup, kendimizin yetiştirdiği, aidiyet duygusunu da oluşturabilecek kadrolar kurmak istiyoruz.

“AMACIMIZ, BU İŞLERİ YAPABİLECEK İNSANLARI, DOĞRU EĞİTİMLER VERİP SONUCUNDA DA SERTİFİKA VEREREK
SEKTÖRE BİR KATKI SAĞLAMAKTIR.”

-Bu akademinin resmi boyutu nasıl planlanıyor?

Devletin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ya da buna bağlı birimleriyle görüşerek, bu eğitimlerin sonunda sertifika verebilir bir akademi oluşturmayı planlıyoruz. Yani amacımız, bir nevi yerinde hizmet aldırabileceğimiz, tam anlamıyla staj yapılabilecek ve o işe uygun insanları burada yetiştirebilmektir. Bu eğitimleri verecek kalifiye personellerimiz de mevcut. Bu personellerimiz, çalışırken, vermiş oldukları eğitimlerle hem kendilerine hem de çalıştıkları mekana cirolarını da artırmış olacaklar. Asıl önemlisi de bu işleri yapabilecek insanları, doğru eğitimler vererek sektöre bir katkı sağlamaktır. Bunun yanında doğru insanları bulduğunda da, istihdam sağlamak ki; dolayısıyla eğitimi alan personele de faydası olacaktır. Günümüzün koşullarında insanların ekonomik koşulları geliştikçe, kendi kişisel bakımlarına daha çok dikkat ediyorlar.

 

 

“BİZ DAHA EKONOMİK ŞARTLARDA, KENDİ İLİMİZDE YAPABİLİRİZ”

Bugün manikürü, ağdayı sadece bayanlar yapmıyor, erkekler de yapıyor. Kısacası kendi bakımlarına düşkün ve buna uygun ekonomileri müsait insanlar, bu hizmeti en layıkıyla almak istiyorlar. Çok iyi bir kuaför salonu kurabilirsiniz. Fakat içinde bu ehliyete ve riyakate sahip olmayan insanlar olunca, çok iyi bir kuaför salonu açmanızın da anlamı olmuyor. Çok iyi bir para harcayabilirsiniz ama iyi insan bulabilmek çok zor. İyi personel bulsanız bile, karakterlisini de bulmanız çok zor. Biz bunlara hem mesleki eğitim verirken de, kişisel eğitimlerini de vermek ve sektörümüzdeki bu boşluğu doldurmak istiyoruz. Gerçekten bilinçli insanlar yetiştirelim. İnsanlar bu eğitimleri almak için, İstanbul, İzmir ve Ankara’ya gidiyor.  Biz daha ekonomik şartlarda, kendi ilimizde yapabiliriz, ilimizde yaparken de dediğimiz gibi bu imkanları sunabiliriz. Vermiş olduğumuz sertifikalarla da biz de ve diğer arkadaşlarımız da istihdam sağlayabiliriz.

 

“BU AKADEMİYLE EN AZINDAN KOCAELİ GENELİNDE O BOŞLUĞU KAPATACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ.”

-Bu eğitimler bay ve bayan her iki bölümü de kapsıyor mu ve bu eğitimlerin içinde neler olacak?

Evet, kapsıyor ve bu eğitimleri, bay bölümü için, bay bölümündeki eğitimci arkadaşlarımız, bayan bölümü için de bayan bölümdeki eğitimci arkadaşlarımız verecek. Eğitimleri de saç şekillendirme ki; saça dair her türlü uygulama, kaş şekillendirme, cilt bakımı, kalıcı makyaj ve en önemlisi manikür ve pedikür eğitimleri olarak adlandırabiliriz. “En önemlisi manikür ve pedikür” dedim, çünkü hakikaten bu işi ehliyle yapanı bulmak çok zor. Bulduğunuzda da o arkadaş işten ayrıldığında gelen arkadaş aynı etkiyi vermeyince diğer arkadaşın peşine gidiyorsunuz. Bu arkadaşlar, gittiği yerde de uyum içerisinde olmazsa; onun peşinde koşmaktan hizmetinizi alamıyorsunuz. Bazen kuaför salonlarında 10 ayrı kişiye işleminizi yaptırmak zorunda kalıyorsunuz. Çok sıkıntılı bir hizmet sektörü, bana göre en zor sektör kollarından biri olduğunu düşünüyorum. O yüzden eğitim şart ki; bu akademiyle en azından Kocaeli genelinde o boşluğu kapatacağımızı düşünüyoruz.

 

 

“DEVLETİN İLGİLİ KURUMLARIYLA BİR PROJE OLUŞTURULURSA; KORSAN EĞİTİMLER DE ORTADAN KALKMIŞ OLACAK.”

-Peki, eğitim süreçlerini nasıl planlıyorsunuz?

Bunun da planlamasını yapıyoruz ki; özellikle şuna dikkat etmemiz gerekir, birçok insanlar kendi bilgi, becerileri ve göreceleriyle eğitimler verebiliyor. Aslında bu eğitimler, merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerler ki; resmi bir yetkileri olmadığından sertifika da veremiyorlar. Birisi bir eğitim veriyor ama o eğitimi kendisi hangi şartlarda aldı, kendisinin ne kadar bilgisi var ya da belgesi var bu tartışılır. Bu korsan eğitimler hali hazırda ilimizin birçok yerinde var. Amacımız hem bunların önüne geçebilmek ki; devletin ilgili kurumlarıyla bir proje oluşturulursa; bu korsan eğitimler de ortadan kalkmış olacak. Teknoloji o kadar gelişti ki; insanlar dünya standartlarında doğal makyaj trendlerini kullanıyor. Kalıcı makyajları da katarsak insanlar, bay ya da bayan fark etmez, bu sektörde harcadıkları paraları mutlu olmak için harcıyorlar. Düşünün, mahallelerdeki eski berberler, eski kuaförler kalktı, bunların hepsi güzellik merkezi haline geldi. Artık solaryumdan tutun da bütün hizmeti alabilecek bizim gibi salonlarda bu hizmetler verilmeye başlandı. Bunun bir eğitimi, yönlendirmesi olmazsa; çok ciddi kötü sonuçlar da ortaya çıkabiliyor. Yaşanan bu kötü örnekler, iyi örneklere de yansıyor. Bu anlamda da kuaför imajı da ülkemizde lekeleniyor.

 

“PARA KAZANMAK İSTEYEN KİŞİLERİ EĞİTEREK, DOĞRU KARARLARLA VE DOĞRU YERLERDE ÇALIŞTIRMAK İSTİYORUZ.”

Yanlış bir uygulamanın karşılığını ve sorumluluğunu alan insan da yok. Ya kişiyi bulamıyorsunuz ya da farklı bir üslupla karşılaşıyorsunuz.  Bu akademiyle bunu bir disiplin altına getirebilmek, sektördeki o açığı kapatmak ve bir düzen oluşturmak istiyoruz. Dört yıldır bu sektördeyiz, baktığımızda insanlar ya SGK primlerini yatırmıyor ya sigortasız çalıştırıyor ya ruhsatsız çalıştırıyor ya da kalitesiz malzemelerle çalışıyor. Günü birlik yaşıyor insanlar. Bunlar da ya sektöre bu uygulamalarla zarar veriyor ya da günlük yaşadığı için ilerisini getiremiyor. Biz tam tersi iyi ürünlerimizle, iyi personelimizle, hem devletimize hem de hizmet verdiğimiz kitleye karşı sorumluluklarımızı yerine getiren bir kadro eşliğinde bunları vermek istiyoruz. Gerçekten eğitim almak isteyen ister ev hanımı olsun, ister dar bütçeli insanlar olsun, bundan da para kazanmak isteyen kişileri eğiterek, doğru kararlarla ve doğru yerlerde çalıştırmak istiyoruz. Hem sektörel ihtiyaç karşılandığı gibi hem de iş sahibi olabilirler. Hem de gerçek belge sahibi olarak, bu anlamdaki kötü muadillerini de ortadan kaldırmış oluyoruz. O yüzden akademimize önem veriyoruz, arkadaşlarımıza bu eğitimlerin çok uzun zamanda olmaması kaydıyla, en iyi eğitimin, ne kadar süreçte verilebileceğine dair planlamalarımızı yapıyoruz. Hızlı ve ivedi bir şekilde bunlar uygulamaya sokulacaktır.

 

 

“ÇOK DÜŞÜK RAKAMLARDA, HERKESİN BU İŞE GÖNÜL VEREREK SATIN ALABİLECEĞİ VE HİZMET ALABİLECEĞİ AMA KARŞILIĞINDA İYİ BİR İŞ BULABİLECEĞİ RAKAM OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ.”

-Son olarak, eğitim ücretlerini nasıl planlıyorsunuz?

Türkiye’nin koşulları belli, bu sektördeki insanların da alım güçleri belli. Netice itibariyle, çok düşük rakamlarda, herkesin bu işe gönül vererek satın alabileceği ve hizmet alabileceği ama karşılığında iyi bir iş bulabileceği rakam oluşturmaya çalışıyoruz. Amacımız hem hizmeti verdiğimiz insanlar yarın öbür gün bu salonlarda hizmet verebilecek düzeyde olsunlar, hem de eğiten kişi bundan para kazansın, iyi bir eğitmen olsun, bu da bir sinerji oluştursun, insanlar artık iyi oldukları için bu işi yapsınlar istiyoruz. İşletmeci ve halkla ilişkiler eğitimlerini de alabilsinler. Yarın öbür gün belki bu insanlar işletmeci bile olacaklar.

 

DİĞER HABERLER

BARIŞ ARAT; BİR FİKRİ, PARAYLA BESLEYEMEZSİNİZ.

BARIŞ ARAT; BİR FİKRİ, PARAYLA BESLEYEMEZSİNİZ.

İş hayatına çocukken bir mahalle bakkalında çalışarak başlamış.“Tamam, buraya kadarmış” dediği şeker hastalığı,Aslında hayatının dönüm noktası olmuş.Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni kazandığı ilk günden itibarenÇalışma hayatının tamamen içinde olmuş.Günde maksimum 3-4 saat uyuyarak her gün web sitesi yapıp satmış.Öğrenciyken kurduğu kendi işinin hayalini 60 metrekare bir alanda başlamış.Bugün ise 4 dönüm üstünde uluslararası Hizmet veren bir firma konumunda BARAT Endüstriyel…Hem bağımsız, hem de hedefleri olan, üyelerine, Kentine yarar sağlayabilen BAŞSİAD’ın da başkanı.Ve O, başarılı bir iş adamı BARIŞ ARAT…

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Yazan: Fatih

Yorum: Bu gazete kentin önem verdiği gazete idi ama artık boş bir kağıt parçası

31 yaşındaki genç hayata tutunamadı

Yazan: Hakan B.

Yorum: Cok erken oldu be rifat abi inanmak cok zor Allahim ailene sabir versin

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: İzmitli

Yorum: Diyecek söz yok ama sayın Bigman Çakman bu haberi neden siz dahil 1-2 gazete hariç diğerleri görmemezlikten geldi onu merak ediyorum.

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: Misafir

Yorum: Bizim halkımızı bu duruma düşürenleri Allah kahretsin

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: Körfezli

Yorum: İntihar eden Baba değil Toplum Bize ne oldu da Bir öğrenci pantolonu farklı diye Okula alınmasın , Babanın Katili Okul idareside olabilir ,BLD.BŞK. kALKSIN Suriyedede Okul yaptırsın !!!!!!!! ?????????

Başiskele belediyesi sata sata bitiremedi

Yazan: hamdi

Yorum: satın bakalm füzüli ilere harcayın hesap günü gelir birgün ama bu dünyada ama öbür dünyada bu milletin geleceğini ona buna peşkeş çekin bakalım hesap günü gelecek birgün

AK Parti İzmit’ten Esnaf Ziyareti

Yazan: Hakan Aydın

Yorum: Ekonomiyi batıran iktidarın temsilcileri hangi yüzle esnaf ziyaretine çıkıyor acaba ?

Çarptıktan sonra öylece ortada bıraktılar!

Yazan: okur

Yorum: hayvanı o halde bırakmayan Ayten hanıma çok teşekkür ederim

Başkan ve yönetimi İSTİFA ETTİ!

Yazan: fethiye cd.

Yorum: zaten bir işe yaramıyorlardı bir görüşleride yoktu... rüzgarı takip eden arkadaşlardı. geç bile kalmışlar...

243 günde devrialem

Yazan: Güven Gök

Yorum: Beni kendine rakip görmen hem sevindirdi hem üzdü suan güneydoğu anadolu bolgesindeyim yarin gebzespor macinda olucam ordanda tura devam edicez ben balkanturunda iken sen turkiye turunu tamamlamis olucaksin

KENT REHBERİ