KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
HAYVANCILIĞIN BİLİRKİŞİSİ VOLKAN KARTAL…
HAYVANCILIĞIN BİLİRKİŞİSİ VOLKAN KARTAL…
Zirve'dekiler
10 Ekim 2018 Çarşamba 11:55
  • 17195
  • 1

HAYVANCILIĞIN BİLİRKİŞİSİ VOLKAN KARTAL…

Küçük yaşta ticaretle tanışmış, hayalinde de hep patron olmak varmış. Koç bünyesindeki tecrübesini, ilk kurduğu Körfez Güvenlik şirketinde deneyimlemiş, Volka Proje firmasıyla da bilgisayar yazılım, donanım ve teknik hizmetlerle Fabrikalara anahtar teslim işler yapmaya başlamış. Bugün hala büyük hacimli işlerin kurumsal firması konumunda Volka Proje… Bununla da kalmamış, özellikle devletin ciddi teşvikler verdiği, Hayvancılık sektörüne de 5 yıl önce adım atmış.

Besiciliğin dışında, insanları bu sektörde bilinçlendirmek en önemli hedefi olmuş.
Çiftlik kurulumundan, bölgeye ve ahıra uygun hayvan ırkının belirlenmesine kadar bilirkişi.
Ayrıca yurtiçinden ve yurtdışından getirdiği hayvanlar da,
Bugün ilimizin neredeyse bütün çiftliklerinde.
O, Kurban döneminde kendisine gösterilen teveccühten dolayı da teşekkürünü sunuyor.
O, bu sektördeki yatırımcıların da bir nevi danışmanı,
O, Volkan Besi’nin sahibi,
Ve O, VOLKAN KARTAL…

HAZIRLAYAN: TÜLAY DURAN


-Volkan Kartal’ı kısaca tanıyabilir miyiz?

Volkan Kartal, çok küçük yaşta ticaretle tanışmış ve ticarete atılmış bir kişidir. Eskiden bildiğiniz gibi Hereke Halıcılık meşhurdu ve bizim evde halıcılık hiç eksik olmazdı. Ailem, kardeşlerim ve benim okumamı, halıcılık yaparak sağlamıştır, yani annem ve babam bizi halıcılıkla büyütmüştür. Tabi ki o zamanki ekonomik şartlar malum zordu. Ben de çok küçük yaşta ailemin yaptığı bu işe merak sardım ve halıların satım aşamasında birebir giderek bulundum. Oradan bir ticaret anlayışım ve büyük işler hevesim oluştu. Çünkü ufak bir halı satıyorsunuz ve ciddi büyük paralar kazanıyorsunuz. Bu tecrübelerle çocukluğumdan beri de küçük paralarla uğraşmayı hiç sevmedim.

 

“MESLEĞİMDE EN İYİ OLMAMI SAĞLADI”

-Okul döneminizle birlikte, iş hayatınıza dair ilk adımlar nasıl atıldı?

Konya Selçuk Üniversitesi’nde iki yıllık bilgisayar bölümünü bitirdim ve Ford Otosan’da staj yaptım. Bu staj sürecimde de müdürüm beni muhakkak işe alma düşüncesindeydi ve bunu da dile getiriyordu. Akabinde de Koç bünyesi altında, bilgi işlemci olarak işe başladım. Allah razı olsun müdürümden, beni inanılmaz bir şekilde eğitti. O zamanlar 20’li yaşlardaydım ve bana hiçbir hafta sonumu boş geçirtmedi. Beni İTÜ’ye network ve bilgisayar üzerine sürekli eğitimlere gönderdi, eğitimimle ilgili tüm desteklerini de verdi, aslında mesleğimde en iyi olmamı sağladı. Bu esnada bana projeyi öğretti, küçüktüm ama bana hep inandı. Yaklaşık iş hayatımın yedi senesi Koç bünyesinde bulunan Ford Otosan ve Yapı Kredi’de çalışarak geçti. Daha sonra kendi işimi kurma aşamasında yoğunlaştım ve kendi işimi Allah’a hamdolsun kurdum.

 

“ÖNEMLİ OLAN TİCARETTE YAŞANAN AKSİLİKLERİ, KULAĞA İYİ BİR KÜPE OLARAK TAKMANIZDIR”

-Peki, çocukken kendi işinizi kurmakla ilgili hayaliniz var mıydı?

Hep işadamı olmayı hayal ediyordum, o da ailemin bana verdiği bir misyondu. “Oğlum senin hiç kimse rakibim olamaz” diye annemin bana her zaman söylediği bir lafı vardı ki; babam da beni hep patron yapmaya çalıştı. Mesela babam bana ufak bir oto yıkama açtı, onun için batmam önemli değildi, önemli olan tecrübe sahibi olmamdı. Çocukluğumdan beri işimde hep kendim büyüyüp, kendim ilerlemek istedim. Ama dediğim gibi ailemin burada çok ciddi bir katkısı oldu. Bana hep inandılar ki; ticaret, önünüzü devamlı gördüğünüz bir iş değildir, inişleri ve çıkışları her zaman oluyor. İhtimal yok ki; dümdüz gidesiniz ve karşıdan karşıya doğru geçesiniz. Her zaman bir aksilik olur, önemli olan bu aksilikleri kulağa iyi bir küpe olarak takmanızdır.

 

 

“KURUMSALLIĞA İLK ADIMIMIZ VOLKA PROJE İLE OLDU.”

-Aslında Koç bünyesinde gayet güzel bir işiniz varmış, ayrılma ve kendi işinizi kurma kararı nasıl oldu?

Açıkçası orada doruğa ulaştım, iş hayatı benim için bir tecrübe idi, bu tecrübeyi de dışarıdaki piyasada alamazdım. Benim için orası bir basamaktı ve bu basamağı da sonuna kadar kullandım. Basamağın bir tanesini bile en iyi yapmaya hep inandım, bütün basamakları en iyi yaparak da tamamladım. Aslında iyi para da kazanıyordum ama bana yetmiyor ve içim içime sığmıyordu, dışarıdaki piyasada daha başarılı olacağıma inanıyordum. Bir de çocukluğumdan beri parayı gördüm ve tanıdım. Kendime “Ya olur, ya olmaz” diyerek şans vermek istedim ki; ondan sonrada yürüdüm. Kendi ticaretimi Körfez Güvenlik şahıs firması olarak kurdum ve ilk olarak bilgisayar yazılım, donanım ve anahtar teslim işlerini yapmaya başladım. Akabinde belediye ve müteahhit işleri de peşinden geldi. Körfez Güvenlik hem yapı, hem bünye, hem ticaret, hem de unvan olarak yetmemeye başladı. Daha sonra biz bunu Volka Proje’ye çevirdik. Volka Proje’ de de işleri seçkin hale getirmeye başladık. Piyasada ismimiz olduğu için, seçtiğimiz bu işlerle de aslında kurumsallaştık. Kurumsallığa ilk adımımız Volka Proje ile oldu.

 

-Volka Proje’yi biraz daha açar mısınız, Volka Proje nedir?

Dediğim gibi aslında ben yazılım okudum, donanım da gördüm. Bilgisayar, yazılım ve donanım diye ayrılır ama ben her ikisini de biliyorum. Aslında Ford Otosan’da kalmama sebebim de budur, ben orada ya yazılımcı olacaktım, ya da donanımcı olacaktım. Bunun her ikisini de yapabileceğim bir ortam yoktu, bunu en iyi paraya çevireceğim yer ise dışardaydı. Volka Proje’de, fabrikalara anahtar teslim işleri yapmaya başladık, yani hem yazılımlarını hem de donanımlarını gerçekleştirdik ve teknik anlamda da desteklerini verdik. Volka Proje hala ciddi büyük rakamlarla ithalat ve ihracatın yapıldığı bir firmadır. Buradaki çalışmalarımıza devam ediyoruz ama piyasa şartlarındaki ödeme sorunlarından ve network bilgisayar ayağının daralmasından dolayı yeni arayışlar içine girerek, hobi amaçlı yaptığım hayvancılık işine de girdim.  

 

“HAYVANCILIK, PİYASANIN EKONOMİK KRİZİNDEN ETKİLENMEDİĞİ VE REKABETİN OLMADIĞI BİR İŞTİR.”

-Yaptığınız işten çok farklı bir sektör, nasıl keşfettiniz ve Volkan Besi’nin bugünlere gelmesi nasıl oldu?

Aslında bu sektörde çok büyük bir açığın olduğunu gördüm. Bu sektöre yönlendiren diğer önemli konu ise bulunmuş olduğumuz ticaretin içinde çek ve senet ile tahsilatlar yapıyorsunuz. Bunlarda da sıkıntılar yaşıyorsunuz veya çekin vadesi uzun oluyor, emeğinizin karşılığını alamıyorsunuz. Ama hayvancılıkta böyle bir şey yok. Mezbahaya çekiyorsunuz hayvanınızı, değeri neyse alınıyor, orada da direk paranızı alıp, işinize devam ediyorsunuz. Açıkçası bu da çok hoşuma gitti ve yapmaya başladım. Hayvan işinde özellikle çevrenizin olması çok önemlidir ki; bende de o çevre olunca; bu işte ciddi güzel yol almaya ve diğer adımları atmaya başladım. Körfez’de ilk 10 büyük baş ile başladım, ardından yanına 10 koyun kattım, onlar da üredi, 30 koyun oldu. Böylelikle geçen seneyle birlikte değer de kazanmaya başladı ve iş büyüdü. Piyasanın ekonomik krizinden etkilenmediği ve rekabetin olmadığı bir iş olduğundan, yatırımımı biraz daha hayvancılığa yönlendirdim. 5 sene önce Recep köyde bir ahır kiraladım ve daha da büyümeye başladım ve Kurban işine de girdim.

 

 

“KİMİN NEYE İHTİYACI VARSA ONA GÖRE HAYVAN VERİYORUM, BENİM EN BÜYÜK NOKTAM BU.”

Allah’a da şükürler olsun yardım etti, bana çok güzel kapılar açtı. Doğuyu tanıdım ki; doğu insanlarında bir güven oluşturduğunuz zaman, inanılmaz derecede güvendiklerini gördüm. Böylelikle iş, ister istemez büyüdü. Sonraki adımlarda işi biraz daha değiştirdim, besicilikten çıkarak, insanlara direk alarak, satmaya başladım. Sektörde böyle de bir açık vardı onu da gördüm. Hayvanları doğudan ve yurtdışından getirmeye başladım. Kimin neye ihtiyacı varsa ona göre hayvan veriyorum. Benim en büyük noktam bu. Mesela ahırın özelliği ve iklime göre de hayvan ırkı fark ediyor. Yaptığım bu doğru çalışmalar referansıyla bu iş daha da büyümeye ve ithalat yapmaya başladık. Irkların yapısından ve olabilecek risklerden ötürü, bu işin tek bir yerde olmayacağını gördük ve bu yüzden çiftliklerimi biri Körfez’de, ikisi İzmit’te olmak üzere üçe böldüm. Yurtdışından gelen hayvanlar Körfez’deki çiftliğime geçiyor, yurtiçi hayvanlarım ise gerekli kontrollerden sonra diğer çiftliğimde satışa sunuluyor.

 

“ANAHTAR TESLİM ÇİFTLİK KURUYORUZ”

-Türkiye’de açıklar olduğunu söylediniz, Volkan Besi olarak nasıl ilerliyorsunuz ve bu sektöre dair ne yapmak istiyorsunuz?

Bu işte devlettin çok ciddi anlamda teşvikleri var. Devlet parayı veriyor ve “Çiftliğini aç” diyor. Devletin niyeti iyi, devletin eğitime de katkı sunmasıyla bu işin çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Ancak şu anki sıkıntı insanların bu konuda eğitimsiz olmaları. İnsanlar da kulaktan dolma bilgilerle bilinçsizce hareket ediyorlar. Dediğim gibi; bölgenin iklim ve ahırın şartlarına göre hayvan getirtmek gerekiyor. İnsanlar bu koşulları sağlamadığı zaman da batmalar görülüyor.  İşte biz de bu açığı görerek, anahtar teslim işlerine başladık. Bu işe ilk kez girecek olan kişilerde en önemli konu bu iş dalında eğitim almaları ve eğitim aldıktan sonra da bu işin tam kendilerine göre olduğu düşüncesinin vakıf olmasıdır. Bu iki şart sağlandıktan sonra onlarla çalışmaya başlıyoruz. Ekibimizle çiftliğin kurulacağı yere bakıyor ve orada bu işin olup olmayacağı belirleniyor veya ne şekilde ancak olabileceğine bakıyoruz. Öncelikle çiftliği kişiye kuruyoruz, orada olabilecek büyükbaş ile küçükbaş hayvanları söylüyoruz. Daha sonra besi veya süt olabilirliğine bakıyoruz, ona da karar verdikten sonra ırkına geçiyoruz. Irkından sonra da hayvanların rahatlık oranına bakıyoruz ki; mesela 100 başlı bir ahıra 200 hayvan koyarsanız o ahırdan hiçbir şey beklemezsiniz, bu direk her gün sizi zarara götürür.

 

“ÇİFTLİKLERİ VARSA ÇİFTLİĞİN ÖZELLİĞİNE GÖRE DE HAYVAN GETİRİYORUZ.”

En önemlisi; randımanlı hayvan koşullarının, o ahırda oluşturulmasıdır. Şuan kendi eğittiğimiz bakıcılarla işi devam ettiriyoruz, kişi öğrendiğinde, biz o ahırdan elimizi çekiyoruz. Bir bakıma danışmanlık yapıyoruz ki; insanlarda çok ciddi güven çalınmış. Önce para alınarak, sonra iş yapılmış. Biz direk insanların sorumluluğunu, insanların bütçelerinde, kendilerine yaptırıyoruz veya çiftlikleri varsa çiftliğin özelliğine göre de hayvan getiriyoruz. Ayrıca, vakitlice hayvanlar alınıp, vakitlice hayvanlar satılması gerekir. Yani hayvanların doğru zamanda elden çıkartılması gerekir, yoksa zarara da götürebilir. Bu konularda da insanları bilgilendiriyoruz. Bununla ilgili de danışmanlık hizmeti olarak çok büyük beklentilerimiz yok, yeter ki; iş büyüsün. Devlet hiçbir sektöre bu kadar destek de vermiyor, ancak bu yanlış yönlendirmelerle, yanlış yapılarla, kulaktan dolma bilgilerle yapıldığı için çok yanlış yerlere gidiyor. Her zaman önce eğitim, daha sonra iş, yani yatırım. Bu işte, bu şekilde, çok ciddi paralar kazanılır, çok anlamlı işler yapıla bilinir.

 

“İNSANIN SAĞLIĞI İLE OYNARSANIZ; O DA SİZİN GELECEĞİNİZLE OYNAR.”

-Volkan Besi olarak bu işteki kırmızı çizginiz nedir?

Bu işteki en iyi düzgünlük insan sağlığıdır ki; insan sağlığı da hayvan sağlığıyla paraleldir. Tüm hayvanlarımız kesinlikle ve kesinlikle aşılı, pasaportludur, en büyük prensibim de budur. Bu işi insanların sağlığıyla dolayısıyla hayvanında sağlığıyla oynamadan yapıyoruz. Bu konuda en büyük kırmızı çizgim budur. Zaten insanın sağlığı ile oynarsanız; o da sizin geleceğinizle oynar. İşin aslında temel prensibi, temel çizgisi de budur.

 

 

-Peki bu işi nereye taşımak istiyorsunuz?

Bu işin sınırı da ufku da yok, nereye taşımak sorusuna gelince de, ilk önce insanları daha çok bilgilendirmek, daha iyi eğitimler aldırmak istiyorum ki; hayvana ne kadar iyi bakarsanız hayvan da size o kadar iyi bakar, sütünü iyi verir, ona göre büyür. İyi bakmazsanız da dediğim gibi o da sizin sağlığınızla oynar. Ben hayvan bakmanın dışında, çok okudum, çok seminerlere katıldım, ilgili derneklerin faaliyetlerine katıldım, yurtiçi olsun, yurtdışı olsun, o bölgenin hayvan hastalıklarındaki yatkınlığı araştırdım, o bölgedeki hayvanların eksikliklerini görüp hayvanların ona göre aşılanmalarını sağladım ve yurtdışında kesim eğitimlerini aldım. Bu şekilde de kendimi bu sektöre dair ilerlettim.

 

“GELECEK YIL PROFESYONELLİĞİN ÖTESİNDE ÇOK BÜYÜK YENİLİKLERLE GELECEĞİZ.”

-Son olarak, bu seneyi Volkan Besi olarak değerlendirebilir misiniz?

Beklentimden çok yüksek talep oldu. Bunun sebebi de, yaptığımız işlerin referansları  iyi bir şekilde bu sene döndü. Elbette ki; eksikliklerimiz olmuştur ama bu eksiklikleri en iyi bir şekilde telafi edip, onlara da bunu gösterdiğimizden, bu yıl ciddi anlamda dönüşleri ve talepleri oldu. Bu konuda herkese  teşekkür etmek istiyorum, biz mümkün olduğunca mağduriyetlerini giderdik ve teşekkürlerini aldık. Bu konuda herkesin bana güvendiğini gördüm, inançları konusunda bana güvendikleri için de çok mutluyum. Hiçbir zaman kötü niyetimiz, art niyetimiz olmadı ama ihtimal yok ki; derenin öbür tarafına problemsiz geçelim, ama bu problemleri de en asgari şekilde azaltarak, sorunları gidererek geçtik. Çok güzel bir yılımız oldu, problemleri de kendimize ders olarak aldık, önümüzdeki yıl çok daha büyük, çok daha profesyonel, çok daha hijyenik, çok çok daha ekonomik gelmeyi planlıyoruz. Hedeflerimiz de bu şekilde, gelecek yıl profesyonelliğin ötesinde çok büyük yeniliklerle geleceğiz. Bunlarla ilgili çok ciddi çalışmalarımız, çok ciddi bir alt yapımız var, devletten de çok güzel dönüşler aldık, çok güzel katkıları oldu. İnşallah önümüzdeki yıl çok güzel bir Volkan Besi olarak yolumuza devam edeceğiz.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo
Parasını ödemedikleri var mı?
Yazan: Vatandaş

Tülay hanım röportaj harika olmuş. Fakat bu zat ile ilgili insanlardan çok fazla tepki var. Bir sürü insanın parasını ödemediği falan söyleniyor. İnsanları mağdur ettiği söyleniyor. Elbette ki bunlar birer söylem, birer duyum doğrudur ya da değildir siz bir gazeteci olarak bu söylemleri de araştırmalı ve bu durumu da vatandaşlarla paylaşmalısınız.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ