Prof. Dr. İlber Ortaylı gençlere Atatürk'ü anlattı

Kocaeli'de düzenlenen 4. Kitap Günlerine katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, gerçekleştirdiği söyleşide gençlere Mustafa Kemal Atatürk'ü anlattı.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Kocaeli Zirve

Kocaeli’de düzenlenen 4. Kitap Günlerine katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, gerçekleştirdiği söyleşide gençlere Mustafa Kemal Atatürk’ü anlattı.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Şermin Yaşar, Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde ‘Cumhuriyet’in ilk sabahı’ konulu söyleşi gerçekleştirdi. Şermin Yaşar’ın sorduğu sorular üzerine Atatürk’ün hayatından örnekler veren İlber Ortaylı, Atatürk’ün cephedeyken bile kitap okuduğuna dikkat çekti. Ortaylı, "Çocuklar için coğrafyayı sevdirici şeyler yapın. Atatürk de coğrafyayı çok iyi bilen bir liderdi. Onun için stratejik bakımdan önemli bir konumda. Vatan tarihini, İslam tarihini ve Türk tarihini öğrenmek zorundasınız. Çocuklarınıza kitap okutmalıyız. Atatürk cephedeyken bile kitap okuyordu" dedi.

"Okunulan her kitap farklı bir pencere ve farklı bir tecrübe"

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise "Çocuk sesleri ve kitaplar ne zaman bir araya gelirse mutlu olmak gerek. Çocukların elinden tutup kitap almaya götüren annelerimiz oldukça o şehrin geleceği çok aydınlıktır. Bu salonda gençlerimizi de görüyorum ve mutlu oluyorum. Okunulan her kitap farklı bir pencere ve farklı bir tecrübe. Okuma faaliyetleri başkalarının tecrübelerinden hızlıca istifade edebilme şansıdır. Çayırova 4. Kitap Günleri’nin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Katılımcılar

Programa, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Veysel Tipioğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Dr. Şahin Talus, Çayırova Kaymakamı Ahmet Önal  ve vatandaşlar katıldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN