KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
AKP, CHP, SHP, MHP, EMEP, İYİ… İttifak kültürümüz ne kadar iyi!
AKP, CHP, SHP, MHP, EMEP, İYİ… İttifak kültürümüz ne kadar iyi!
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

10 Ocak 2019 Perşembe - 08:17

Yazarın Tüm Yazıları

AKP, CHP, SHP, MHP, EMEP, İYİ… İttifak kültürümüz ne kadar iyi!

“Bu toplum referandumdan itibaren bir araya gelmeye başladı. Burada önemli olan temel ilkeleri tespit etmek. Bir arada yaşamak, adalet, özgürlük, kardeşlik, dayanışma ve paylaşımı temel kavramlar olarak görüyorum. Bunlar etrafında bir araya gelmenin yollarını arayalım, gelmemenin değil.”

Prof.Dr.Cihangir İslam

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili

18 Kasım 2018/Gebze’deki konuşmasından…

**

 

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ya..

Yaşadığımıza değil anlattığına inanmamızı isteyen Partili Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın güne dair açıklamasına şöyle bir göz attım. Tamamını okumaya yüreğim elvermedi. Gerek dahi görmedim ve “inandım.”

Şahsımda basınımız halleri öyledir.

Neşe doluyor insan!

O neşeyle ilham geldi ve bugün şairane bir başlık tercih etmiş oldum.

Bu arada Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetiminin memlekette olmayan “basın özgürlüğü” hallerine atıfla “Kutlamıyoruz” başlıklı tepkisine cemiyetin bir üyesi olarak katıldığımı belirtmek isterim.

**

İYİ Parti Gebze Belediye Başkan Adayı Yrd.Doç.Dr. Burcu Çetinkaya’nın pazartesi günü akşamı TMMOB Gebze Bileşenleri’ni ziyaretinde ortam gerek konu gerek yer yer espri içerikleri ile bence 10 numara, beş yıldız idi.

Bazen çok uzun görüşmeler, konuşmalar bizi de sıkar. Şahsım adına hiç sıkılmadım.

Bir ara İMO Gebze Temsilciliği Başkanı Ahmet Kadı, “O zaman iyi olan kazansın” deyince Çetinkaya şahsımda basına dönüp o ifadenin de basın tarafından kayda alınması gerektiğini savundu.

Kadı da bir süre sonra “iyi” kelimesini Türkçe kılavuzdaki bilinen anlamıyla kullandığını söyleme ihtiyacı hissetti.

Şahsım adına; yorumumun başlığındaki birinci “iyi” kelimesi bir partiyi, ikinci “iyi” ifadesi Türkçe kılavuzdaki bilinen anlamı tanımlamaktadır.

**

2004 yerel seçimleri idi.

SHP (CHP ile birleşti) çatısı altında SHP ile birlikte DEHAP (Günümüz HDP), Emek Partisi ve ÖDP seçime birlikte girdi. Her ilçede hangi partiden kim aday olursa olsun, SHP adayı olarak seçime giriyordu. Gebze’de bir tıkanma yaşandı. Sonra günlerden bir gün Emek Partisi Gebze İlçe Örgütü’nde çok ani bir basın toplantısı düzenlendi ve o itttifakın, diğer tanımla SHP’nin Gebze Belediye Başkan adayının Emek Partili Avukat Dinçer Kaya olduğu açıklandı.

Açıklandı ama açıklama divanında SHP ve ÖDP’den kimse, kesinlikle yoktu. DEHAP’tan kimse var mı idi yok mu idi hafızam şimdi net hatırlamıyor. O açıklamadaki hal, seçime de yansıdı. Gebze’deki ÖDP’liler yerel seçim çalışmasını Körfez İlçe’de sürdürdü çünkü oradaki SHP adayı ÖDP’li idi. Gebze’deki SHP’liler hiç gözükmedi. DEHAP’lılar ‘eh işte’ konumunda idi. Bir de galiba Dinçer Kaya da Gebze Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu önce basından öğrendi.

**

Zaten herkesin bildiği 2018 seçimleri genel ittifaklarının detaylarına hiç değinmeyeceğim. Günümüze ve yerelimize döndüğümüzde..

AKP ile MHP arasındaki yerelde de sürdürülmek istenen Cumhur İttifakı sürecinde bugüne kadar MHP’nin Çayırova aday adayı İlhami Bayrak ile Gebze adayı Serap Çakır, çekildi! Her iki gelişme sonrası MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’nün yaptığı açıklamalar komedi türünde bir film veya oyuna pasaj olur.

Yine bu süreçte MHP Dilovası İlçe Başkanı Ali Osman Ayaz basın toplantısı ile MHP’nin adayının ittifak adayı olması gerektiğini savundu. AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ise dün basına servis edilen açıklamasında Kocaeli’de MHP’ye ilçe verilmesinin düşünülmediğini söyledi.

İttifakların “Millet” ayağında KBB adaylığı İYİ Parti’ye bırakıldı ama hazırlıksızlıklarından ve Doktor Serdar Kaman’ı mevcut il yönetiminin benimsememesinden ötürü hala açıklama yapabilmiş değiller.

İzmit’te İYİ Parti’nin İzmit Belediye Başkan aday adayı Mümin Kozan, partisinin İzmit’te CHP adayı Avukat Fatma Hürriyet Kaplan’ı destekleyeceğini, aday adaylığının düştüğünü basında yazılınca öğrendi. Siyasi nezaket gereği Kozan, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız tarafından, bilgilendirilmedi bile!

Tıkanan ilçelerden Körfez’de tıkanıklık aşıldı ama nasıl aşıldı? CHP adayının Bozkurt Uslu olarak açıklanmasının ardından İYİ Parti aday adayı Salih Şirin manidar bir açıklamada bulundu.

Gebze’de DSP İlçe Başkanı Ziya Topal’ın Gebze’de millet ittifakının şart olduğuna söyleyerek bir fitili tutuşturduğu çıkışı sonrası önce İYİ Parti sonra CHP ilçe başkanları ittifakın kendi partilerinin öncülüğünde olmasını savundu. İYİ Parti adayı Çetinkaya, “Her koşulda adayım. Kadının gücünü göstereceğiz” dedi.

**

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Saygı duyulası okur eleştirilerini dikkate alıp saadete geleyim.

Bu arada bir yukarıdaki cümlede “saadet” kelimesini, Türkçe kılavuzda bilinen anlamıyla kullandığımı görülen lüzum gereği gördüğümü hatırlatırım.

Yorumun girişindeki ve aşağı bölümdeki “saadet” kelimesi ise bir partiyi ifade etmektedir.

Aslında Millet İttifakı’nın paydaşları arasında şimdilerde pek ismi anılmayan Saadet Partisi de yer alıyordu. Şimdilerde esamesi okunmuyor.

Vahşi kapitalizm tarafından geçtiğimiz aylarda hedef tahtasına konulan Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Prof.Dr.Cihangir İslam’ın o günkü çağrısında siyasette ittifakın nasıl olması gerektiğine dair diğer ipuçları da var.

https://www.kocaelizirve.com/haber/siyaset/islamdan-gebzede-isbirligi-cagrisi-/168894.html

Dünden bugüne..

İçinde hangi ideolojiden veya “ideolojiden” hangi partiler yer alırsa alsın..

Hangi partiden yandaş/seçmen olursak olalım, toplum olarak..

İttifak kültürümüzün ne kadar “iyi” olduğunu sorgularken artık ne kadar “iyi” olduğunun takdirini de sevgili okur şahsında kamuoyuna bırakıyorum…

Yukarıdaki cümlede de “iyi” kelimesi, Türkçe kılavuzdaki bilinen anlamıyla kullamılmıştır…

1483 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ