KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
“Çayırpark’ı önce civar arsa sahibi bilecek” de ne demek
“Çayırpark’ı önce civar arsa  sahibi bilecek” de ne demek
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

15 Mart 2019 Cuma - 10:11

Yazarın Tüm Yazıları

“Çayırpark’ı önce civar arsa sahibi bilecek” de ne demek

Bu yerel seçimde kim, neyden, ne kadar taraf, şahsım hariç kimseyi “bilmem etmem” işim olmaz ama bir yönetim biçiminden, savunduğum o yönetim biçiminde TMMOB Gebze Bileşenleri’nin her şekilde yer almasından yana kesinlikle tarafım.

31 Mart yerel seçimlerinde Büyükşehir’de ve Kocaeli’nin ilçelerinde hangi partinin adayı seçilirse seçilsin kent konseyleri muhakkak olması gerektiği şekilde işlevsel hale getirilmeli, şayet farklı alt meclisler kurulacaksa da kurulmalı, içlerinde Gebze Bölgesi’nde olsun il genelinde olsun TMMOB bileşenleri kesinlikle yer almalıdır.

Hatta Kocaeli Barosu, Kocaeli Tabip Odası, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, sendikalar, SİAD’lar, kültür sanat dernekleri ve engelli dernekleri başta ama günümüzdeki tutum ve yapılarından sebep hemşeri dernekleri hariç sivil toplum bu yapılanmaların içine katılmalıdır.

**

TMMOB GEBZE’YE 10’NCU ADAY ZİYARETİ

TMMOB Gebze Bileşenleri’ne bugüne kadar ki 10’ncu belediye başkan adayı ziyareti Cumhur İttifakı/AKP Çayırova Belediye Başkan adayı Bünyamin Çiftçi tarafından gerçekleşti.

Seçim koordinasyon merkezinden çok seçim koordinasyon kampını andıran AKP SKM’ye rağmen; Bünyamin Çiftçi’nin karın ağrısı olan ve karın ağrım haline gelen rahatsızlığına rağmen, basına açık olan bölümüne kadar takip ettiğim bir ziyaret oldu.

Bir Çayırova seçmeni olarak sandıkta ne tür refleks sergileyeceğimi daha önce yazmıştım. Öte yandan belediye başkanlığına her kim seçilirse seçilsin, mesleğimden sebep kaçınılmaz bir teşviki mesaimiz olacak. Önyargım odur ki şayet AKP’li Şevki Demirci’nin yerine AKP’li Bünyamin Çiftçi seçilirse, halen süren mevcut halle 01 Nisan’dan sonrakinde hiçbir değişim olmayacak. Yorumun ana konusu olmadığı için detaylarına değinmeyeceğim. Sadece tespitimi paylaşmak istedim.

**

“ŞÖYLE YAPACAĞIM” DENDİĞİ ANDA…

Dün akşamki toplantıda şahsımın varlığından sebep, çevreye verdiğim rahatsızlıktan dolayı kimseden özür elbette dilemeyeceğim ama malum çevreye verdiğim rahatsızlığın nedeni çok aleni.

Daha önce de bir yorumumda ifade etmiştim.

Çayırova’da Bünyamin Çiftçi dahil olmak üzere yeniden aday gösterilmeyen AKP’li belediye başkanları yerine tercih edilen AKP’li adaylar, seçim dönemi boyunca mevcut AKP’li belediye başkanlarına yere göğe sığdıramamaya adeta mecbur. Belki içleri kan ağlasa da, bu böyle.

Daha da vahimi; ola ki seçilirlerse kendilerinden önceki dönemlerde her ne halt işlenmiş ise defterleri asla ve asla açmamakla mükellef. Var mıdır yok mudur, bilmem ama varlığına dair hayli somut deliller her tür örtbasa rağmen açığa çıktı. Yetim hakkı, vahşi kapitalist düzen genelde yerelde sürdüğü müddetçe yendiğiyle kalacak ta ki gün gelip devran dönene kadar…

Ama yine de neler yapacaklarını, edeceklerini söylediklerinde yakayı ele veriyorlar.

Bünyamin Çiftçi’nin projelerini tanıttığı programa bilinçli bir tavırla katılmadım. Projelerinin neler olduğuna da yine o tavırla, açıkladıktan sonra da oralı olmadım.

 Dün akşam oradan ayrılırken, aynı tavırla o kitapçıktan incelemek için edinme refleksim de olmadı. Çünkü naçizane şahsım dâhil olmak üzere her bir gazetecinin mesleğine karşı sorumlulukları olduğunu savunurum. Aksi bir refleks sergilemek şahsım adına, mesleğime yapacağım bir kötülük olurdu, yapmadım. Anlattığı kadarıyla dinledim:

   

“Yürüyüş, mesire alanlarının yer aldığı Çayırpark projemiz olacak. Yerini söylemiyorum çünkü söylediğim anda etrafındaki arsalar toparlanır. Ben bu olaya karşı birisi olduğum için tarzımız da bu olmalı. Yerinin çalışmaları başladığı an, etrafındaki bütün arsa sahiplerine duyuracağız: ‘Böyle bir proje olacak. Yerinizi ister satın, ister satmayın.”

Çiftçi, projeye dair, kelimesi kelimesine aynen yukarıdakileri söylemiştir. Peki, bu aslında ve aynı zamanda ne demektir:

**

SEÇMENİN SİSTEMİ SORGULAMASI

KABUSLARI OLACAK

AKP’nin Çayırova dâhil yerel iktidarda olduğu yerlerde aktif siyasetteki varlıkları “Vatan, millet, bayrak” yeri gelir ihtiyaç duyulursa “din” edebiyatı üzerinden cukka olanların yediği haltların, eleştirisidir.

Bünyamin Çiftçi dahil olmak üzere AKP’li belediye başkanlarının yerine tercih edilen tüm adayların bu seçim dönemindeki en büyük kabusu, “Seçmen ya sistemi sorgulamaya başlarsa” olacaktı.

Dün akşam Bünyamin Çiftçi alabildiğine rahat, “Seçimi şimdiden bitirmiş, seçilmiş” havasında idi. Üstelik, “Mecliste de muhalefetten girecek partilerin meclis üyesi toplamı, AK Partili meclis üyelerinin toplamından az” edasında idi.

Seçmenin sistemi sorgulayıp sorgulamayacağını sandıkta göreceğiz çünkü yine AKP’den sebep oluşturulan korku salgılı düzende, bir takım istisnalar hariç erke tepkisini sözlü ifade eden kişi sayısı, hele ki nüfusa oranla parmakla gösterilecek kadar az.

Başlıkla bağlamak gerekirse..

Gerek genel gerek yerel yönetimlerce yapılacak, arsa değerlerini değiştirecek her bir yatırımın yerinin önce bir süreliğine gizli tutulması; kamuoyundan önce de o yatırımın çevresindeki arsa sahiplerinin bilgilendirilmesi günümüz koşulları ve yaşanmışlıkları üzerinden hem bir olması gereken bir yöntemin vaadi, hem de örtülü bir sistem eleştirisidir. Gel gör ki sisteme eleştiri, bugüne kadar yerellerde de çokça tanık olunan, olan bitene sebep partinin adayı tarafından gelmiştir.

Söylem çok yerinde ve iyidir ama seçmen ola ki sistemi sorgularsa, hüsrandır!

Projelerim arasında yer alan Çayırpark’ın yerini gizli tutuyorum çünkü civar arsalarda oynamalar oluyor” demek aynı zamanda bir eleştiri, bir yönetim biçimi itirafıdır.

**

KOMİK AMA GERÇEK…

Bünyamin Çiftçi şahsında bir AKP adayı, şahsımda basının varlığından bu kadar rahatsız oluyorsa sebebi vardır.

Dramatik, hatta komik yönleri de vardır.

Meslek bütünü, yerel genel ülke geneli üzerinden, yaşanmışlıklardan sebep değerlendirdiğimde..

Bu kadar ekonomik ve yargısal baskıya, ötekileştirmeye, dışlanmaya, hedef gösterilmeye, hakarete, iftiraya, yer yer çamura rağmen mevcut duruşuma sahip gazetecilerin ve biraz kendime pay çıkartmış olacağım ama şahsımda bir gazetecinin varlığı üstelik iktidar partisinin adayını bu derece rahatsız ediyorsa..

Kalemini, vicdanını, ahlakını, etikini, mesleki ve kişisel onurunu, varlığını iktidarın nokta kadar nimeti için virgül kadar eğilerek paspas haline getirenler değil ama diğerleri…

İyi ki varız..

Ve…

Seçim koordinasyon kampını andırmayan AKP SKM’nin varlığına rağmen gördüğümüzü, duyduğumuzu yazmaktan etmekten her tür girişim ve çabalarına karşın geri kalmayacağız.

Habere yorum elbette katmayacak, haber etiği çerçevesinde yorumu okura bırakacağız ama..

Proje üretilecek arsanın yerinin bir süreliğine kamuoyundan gizli tutulması ve gerekçelerinin de açıklanması demek..

Darıca’da metro istasyonunda, Çayırova’da devlet hastanesi ve sayısız örneklerinde yaşandığı gibi AKP genel ve yerel iktidarlarında birilerinin buralardan üstelik hortumlama marifetiyle de yetim hakkı yediğinin itirafıdır.

Bünyamin Çiftçi iyi, güzel, hoş, doğru söylemektedir ama gel gör ki AKP adayıdır.

Seçmen ola ki sistemi sorgularsa..

Yandı gülüm keten helva”dır…

 

  

  

 

 

 

 

  

1314 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ