KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Çocuktan katil üreten bir sistem
Çocuktan katil üreten bir sistem
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

03 Nisan 2019 Çarşamba - 10:03

Yazarın Tüm Yazıları

Çocuktan katil üreten bir sistem

31 Mart yerel seçimlerinin son günü işlenen cinayetlerin henüz yarası sarılmadan, hafızalardan çıkmadan bu sefer Gebze’de, öğretmen cinayetiyle sarsıldık.

Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada cinayeti işleyen N.Ç, “Suça sürüklenen çocuk” olarak tanımlandı.

Bu doğru bir tanım.

Gerek ülkemiz gerekse dünyamızda genel kabul gören kanı, çocuğun suçlu olmayacağıdır, suça sürükleneceğidir, itileceğidir.

Hrant Dink cinayeti sonrası eşi Rafael Dink tarafından ifade edildiği gibi..

Bir çocuktan bir katil yaratan sistemi sorgulamadığımız müddetçe bunların ardı arkası kesilmeyecek.

Partili Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart’ta Pütürge’de işlenen cinayetler sonrası katilin AKP’li olması ve cinayeti AKP adayının seçilmesi için işlemesinden sebep, konunun siyasi partiler arası bir mesele haline getirilmemesine yönelik, insanlık adına ne varsa yerle yeksan eden demeci bir tarafa..

Eğitim başta olmak üzere toplumu ilgilendiren her konudaki başarısızlıklarında başta eğitimciler, sağlıkçılar olmak üzere emekçileri sorumlu göstermesi, akla zarar bir sorumsuzluğun yanı sıra Gebze’deki öğretmen cinayetinin de tetikleyici unsurlarındandır.

Bu gibi durumlarda iktidarlarına zeval gelmesin diye sergilenen her tür yaklaşım, yeni cinayetleri ve şiddeti körüklemektedir.

Bu sistem, bu anlayış çocuktan katil üreten bir sistem haline gelmiştir ve her yönüyle ele alınmalı, sorgulanmalıdır.

Ülkesine ve vatandaşına karşı sorumluluk duygusu ve bilinci olan iktidarlar bu tür vakalarda sorgulanmaya da, sebeplerinin üzerine gitmeye de mecburdur.

Aksi tutumlar, bu tür vakaların ardını arkasına getirmeyecektir.

Çocuktan katil üreten sistem, sorgulanmalıdır…

1568 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum
default photo
yazıklar olsun
Yazan: kübra canbekli

Her konuda olduğu gibi bu meseleyi bile iktidara ve yönetime paye etmenize hiç şaşırmadım. Yazdıklarınızdan vicdanı olan bir vatandaş olarak ben utanç duyarken siz yazdıklarınızdan hiç utanç duymadınız mı acaba? O çocuğu iktidar doğurmadı.Bence yükleneceğiniz sistem öncelikle aile olmalıdır ki aile faktörünün bir çocuğun gelişiminde ne kadar önem taşıdığını hepimiz biliyoruz.Çocuk doğurmak herkese kolay ama yetiştirmek zordur. Başı boş salıyorlar çocukları dışarı sonra yönetim suçlu. Yazık size

0 Beğendim
0 Beğenmedim
default photo
Yazan: Erol Özyavuz

Ellerine, yüreğine sağlık arkadaşım...

0 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ