KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Dilovası’nda çaylar  “yarım şekerli” olur mu?
Dilovası’nda çaylar  “yarım şekerli” olur mu?
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

11 Nisan 2019 Perşembe - 09:44

Yazarın Tüm Yazıları

Dilovası’nda çaylar  “yarım şekerli” olur mu?

Bir varmış, bir yokmuş…

Serhat Yavuz diye bir girişimci varmış…

Bu girişimci yurttaşımız bir gün bir Dilovası derler bir yerlerde bir dizi iş anlaşmaları yapmış…

Dilbel Organizasyon Taşımacılık Turizm Tekstil (ve bir sürü bilumum işler) Anonim Şirketi diye bir şirket kurmuş…

Tesadüf bu ya…

Dilovası derler bir yerlerde belediyenin de aynı Dilbel adlı bir şirketi varmış ama bu şirket sabıkalıymış.

2016 yılı Sayıştay Denetim Raporu tam bir facia imiş.

https://www.sayistay.gov.tr/tr/Upload/62643830/files/raporlar/kid/2016/Belediyeler/KOCAEL%C4%B0%20D%C4%B0LOVASI%20BELED%C4%B0YES%C4%B0.pdf

Velhasıl kelam Serhat Yavuz, 31 Mart yerel seçimlerinden hemen sonra firmayı kurmuş kurmasına da ona iş verecek olan firmalar “yan yatmış, çamura batmış…”

Duyarlı girişimci Serhat Yavuz da bari firma “güme gitmesin, heba olmasın” diye, tamamen “milli” hislerle firmayı Dilovası Belediyesi’ne hibe etmiş.  

Yasalar gereği belediyelerin firma kurması hayli zormuş ama bir önceki yerel seçim döneminde Çayırova derler bir yerlerde belediyenin benzer şekilde firma edinmesi de emsal olarak gösterilmiş.

Yani meselenin masal diliyle özeti budur.

Diğer taraftan gerçek nedeni şudur.

Dilovası Belediyesi’nin AKP’li başkanı Hamza Şayir dahil olmak üzere; başkanlık yaptıkları belediyeyi AKP’li belediye başkanından alan her bir AKP’li belediye başkanı her daim, önceki dönem ve dönemlerin vukuatlı, şaibeli ne kadar “halt”ı varsa bir taraftan örtbas edip diğer taraftan işini gücünü görmek durumunda.

Bu arada şu sürat, baş döndürüyor.

Dilovası Belediyesi’nde Hamza Şayir mazbatasını 05 Nisan’da aldı. Mecliste dönemin ilk toplantısı 10 Nisan’da gerçekleşti. Bu 5, hadi daha uzatalım 10 günlük süreç içinde meclis gündemine dört adet ek gündem maddesini ne ara tespit ettin de sıkıştırdın?

Sözcülüğünü Metin Dalgalı’nın üstlendiği Saadet Partisi Meclis Grubu’nun her dört ek gündem maddesinin bir sonraki meclis toplantısına ertelenmesini istemesi bence gayet doğal.

Bence, AKP Grubu’ndaki meclis üyeleri de yeterince vakıf olmadıkları konularda kabul oyu kullandı.

Ama Hamza Şayir’in şirket meselesini “tesadüf”e bağlama çabası değme televizyon dizilerinin senaryolarına taş çıkartacak boyuttaydı.

Öte yandan malum, gerçeklerin er veya geç ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu var.

Gün gelir üstelik Dilovası Belediyesi’nin bir şirketi varken yeni bir şirket edinme hamlesinin gerçek nedenleri bir bir açığa çıkar.

2016 yılı Sayıştay Raporu’na göre her tarafı kokan, belki de tarihe karışacak olan bir önceki aynı isimli şirketin siyasi sebep ve akrabalıktan ötürü halı altına süpürülmek istenilen haltları da.

Gün gelecek halı haltları, yine kusacaktır.

Dilovası’nda kokunun tek kaynağının kapatılan çöplük, Kömürcüler OSB ve sanayi atıkları değil sanki!

**

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, malum iş adamı.

Bu yerel seçim dönemi öncesi kendi sosyal medya hesabından yaptığı çok sayıda paylaşımın yanı sıra yerel basında yer alan çok sayıda habere göre de, “Hayırsever” yapısı ile bilinen bir iş adamı.

Hayırsever kelimesini tırnak içine almam derin anlamlar taşımıyor. Benim bu gibi durumlarda muhalif olduğum detay, hayır hasenatların bu derece reklam edilmesidir. Daha örtülü yapılması gerektiğini savunanlardanım.

Hamza Şayir gerek iş adamlığı, gerek hayırseverlik özelliğini belediye başkanlığına da yansıtacak gibi.

Dilovası Belediyesi’nin artık kendini her yönüyle açığa çıkartan ekonomik sıkıntısında çözümlerden biri olarak, - haklı veya haksız bir gerekçeyle - memurların maaşlarını konu edinmiştir.

Üstelik Memur-Sen ile yapılan toplu sözleşmeye rağmen…

Bu detay gündeme geldiğinde bir kanun maddesine göre bir önceki dönemin toplu sözleşmesinin mevcut dönemi bağlamayacağını söylüyor.

Hâlbuki kazanılmış hak kazanılmış haktır ve kurumlarda devamlılık esastır.

Ya da ilimizdeki birçok belediyede, yerel seçimlere çok kısa süre kala, üstelik aslında her şekil siyasi ahlak, rekabet, eşitlik, etik, adaba aykırı şekilde AKP’li belediye başkan adaylarının da katıldığı, işçiler için imzalanan toplu sözleşmelere ne demeli.

AKP’nin ve AKP’lilerin her konuyu, yasalardaki her boşluğu nalıncı keseri gibi sadece kendilerine doğru yontmasının bir örneğini de Dilovası’nda yaşamış olduk.

Örneğin, 2018 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi bir sonraki meclis toplantısına ertelenmiştir.

Halbuki Gebze Belediye Meclisi’nde rapor gündeme geldiğinde CHP Grubu Sözcüsü Avukat Saide Arslan Çalışkan erteleme istediğinde, “Yasalar gereği bu mecliste onaya sunulmak zorunda” denmiştir.

AKP’nin iktidarda olduğu her iki belediyedeki bu değişik uygulamadan sebep yasaları kim doğru uyguluyor veya doğru söylüyor?

Bugün, “Kibar” ve “Pozitif enerji” yaymaya çalışıyorum. Bir yukarıdaki cümleyi, doğrunun zıt anlamlısı kelime üzerinden kurgulamak da vardı.

**

Hamza Şayir, galiba sıradışı bir belediye başkanı.

Bu tespitimi belediye basın bürosu tarafından basına servis edilen veya sosyal medyada yaptığı paylaşımlardaki, “Çevreci başkan yerleri süpürdü”, “Öğrencilerle otobüste konuştu” gibi algı çalışmalarından edindiğim etkiyle söylemiyorum.

Meclis toplantısının gerçekleştiği gün Dilovası’nın bir mahallesinde temizlik işlerindeki mesaisine geç geldiğini tespit ettiği M.Ç ve S.Ö isimli iki işçiyi, ücretsiz izine göndermiş.

Konuşmasının bir yerinde, Fen İşleri Müdürlüğü’ndeki çalışan sayısının azlığından yakındı. Sanki belediye içinde çok sayıda taş yerinden oynayacak. Belediyede bir önceki dönem farklı yerlerde masası olan kişileri, hiç olmadık yerlerde göreceğiz.

Bir sonraki dönem yeniden aday gösterilme” çabası içinde olmadığını, olmayacağını, kimseye “şirin gözükme” gibi bir amaç da göz etmediğini kaydetti.

Anlattığını göre yerel seçim döneminde vatandaşın biri bir dizi talepte bulunmuş, “9 oyum var” demiş. “Oyunu mu pazarlıyorsun?” diye terslemiş.

Muhalefet meclis üyelerinden yapılan çalışmaların takdir edilmesini ısrarla istedi. Öğrencilere ücretsiz servisi ilimizde hayata geçiren, yanılmıyorsam ilk belediye başkanı oldu. Aslında politik belediyecilik pratiğinde sosyal demokrat, halkçı bir belediyecilik örneğidir. Hamza Şayir’i şahsım adına ben de tebrik ederim. İyi bir iş yapmıştır. Metin Dalgalı’nın uyarısı üzerine, öğrenci servisinden geçimini sağlayan esnafı da gözettiklerini söylemiştir. Bu ayrıntının detayına değinme fırsatı bulmadı.

Meclis toplantısının bitiminde Metin Dalgalı’nın bence hedefi yanlış seçtiği bir eleştirisine de maruz kaldı.

Yerel seçim döneminin son günlerine doğru soyadı Soylu olan İçişleri Bakanı AKP’li Süleyman Bey’in öncesinde HDP üyesi olup bu dönem ilimiz genelinde ama Saadet’ten ama Millet İttifakı’ndan, CHP’den belediye meclisine üye olanları terörize ederek hedef gösteren…

Siyasi ahlakın, edebin, insanlık adına her ne varsa mumla aranan açıklamasının muhatabı aslında Hamza Şayir değildir.

Ama bir yorumumda da naçizane ifade etmiştim.

Siyasette, partilerin en tepelerinde yer alanların birbirleri arasındaki atar giderleri de, Bakanlıklar dahil her türlü idari mekanizmada yer edinenlerin insanlık dışı tutumları da tabanda bizleri yüz yüze getiriyor.

Bugün, tadını kaçıracak şekilde uzatmış olabilirim. Şekerin kıvamı bozulmasın..

Dilovası Belediye Meclisleri’ni bir özelliğinden ötürü seviyorum.

Saat 11.00’de başlaması, takip edilebilme özelliğini arttırıyor.

Şöyle ki Gebze Bölgesi’ndeki dört belediyede de Mayıs ayı olağan toplantıları 02 Mayıs’ta ve üçünün başlama saati eş zamanlı.

Dünkü mecliste, belediyede çay içmedim. Meclis salonuna doğru çıkarken bir iki ikram teklifini, ben geri çevirdim.

Önümüzdeki ay, özellikle ikram ettireceğim.

Çayla birlikte servis edilen şeker sayısını merak ettim durduk yere!

Her an her şey olabilir.

Yarım şekerli” servis edilebilir…

1033 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ