KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
“Gönül” belediyeciliğinin  ilk sınavı bugün başlıyor
“Gönül” belediyeciliğinin  ilk sınavı bugün başlıyor
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

08 Nisan 2019 Pazartesi - 10:04

Yazarın Tüm Yazıları

“Gönül” belediyeciliğinin  ilk sınavı bugün başlıyor

Geride kalan yerel seçim döneminin hiç veya yeterince tartışılmayan ayrıntılarından biri iktidarı, muhalefeti ile siyasi partilerin kurumlarda ve insanlarda olması gereken özellikler üzerinden propaganda yürütmesi oldu.

Örneğin Saadet Partisi’nin, “Cepsiz ceket” propagandası bunlardan en dikkat çekeni ve çarpıcısı olurken topluma çalınmadan, çırpılmadan bir belediyecilik vaat edildi.

Saadet Partisi’nin Çayırova Belediye Başkan adayı Yusuf Aksu’nun bir yorumuma da konu olan, belediyeyi kazanmaları halinde encümende muhalefet partisinden meclis üyesinin yer alacağı vaadi, sözü verilen temiz yönetim biçiminin otokontrol mekanizmalarından biridir.

AKP’nin bu seçim dönemindeki hayli tartışılan yönetim biçimi vaadi ise, “Gönül” belediyeciliği oldu.

Bu tarz bir yerel yönetim modeli vaadini muhalefet partilerinden birinin adayı verse bu kadar göze batmazdı ama 2004’ten bu yana yerel iktidarda olan, özünde vahşi kapitalist bir yerel yönetim anlayışının bu vaadi, seçmeni tarafından pek sorgulanmadı.

Bugüne kadar ne tür bir belediyecilik anlayışı sergiledikleri sorulmadı, edilmedi.

Zaten hemen her il ve ilçede, belediye başkanlığına aday olan kişi de hep aynı figürdü: Recep Tayyip Erdoğan.

**

“Gönül” belediyeciliğin ilk sınavlarından biri bugünden itibaren başlıyor.

Bugün 15.00’te Çayırova ve Darıca; yarın 17.00’de Gebze Belediyeleri’nin meclis toplantıları var. Dilovası’nda da hafta içinde gerçekleşecektir.

Bu arada şunu hatırlatmakta fayda var. Darıca Belediye Meclisi’nde yapılacak seçimlerin encümen ayağında, ana muhalefetteki CHP’nin encümende yer almak için yeterli oy oranı, meclis üyesi var. Çayırova ve Gebze Belediyeleri’nde encümene CHP’den üye alınıp alınmaması ise iktidarın tavır ve tutumuna bağlı olacak.

Belediyenin günlük işlerinin kararının anında alındığı o organına muhalefetten üyenin önünü açıp açmayacakları, “Gönül” belediyeciliği vaatlerini hayata geçirip geçirmeyeceklerine dair bir gösterge olacak.

Başta İstanbul olmak üzere yerel seçimlerin sonuçları üzerinden AKP’deki erkin sergilediği tavır, tutum ve davranışlara bakacak olursanız AKP'nin “Gönül” belediyeciliği, en az AKP’nin açılımında yer alan “Adalet” kadar hikâyeden ibaret.

Bu yerellere ne derece yansır..

Özellikle yerel seçim öncesi faşizme ve emperyalizme hizmet eden bir tutumla hakaretler, iftiralar, karalamalar, yalan dolanlara çok yerde tanık olduk.

CHP’den Darıca Belediye Başkanlığı’na aday olan Yakup Törk’ün Muzaffer Bıyık’a yönelik olarak, “Benim başkanım olamaz” tavrı, bir etkiye tepki olarak doğru yorumlanmalıdır.

“Gönül” belediyeciliğinin ilk sınavlarını Gebze, Çayırova ve Dilovası’nda izleyebileceğim. Darıca’yı ise şartlar gereği, ancak uzaktan gözlemle yetineceğim.

Belediye meclis toplantılarının halk tarafından da rahatlıkla izlenebilmesi için hafta içi günleri 19.00’dan sonra başlaması gerektiğini savunanlarındanım.

Salonların konumu açısından baktığımızda Gebze’de birkaç kişi hariç halkın izlemesine imkân yok. Dilovası Belediye Meclisi’ni takip etmek halk bir yana, basın için de ciddi bir eziyet.

Bu ayrıntının da bu dönem içinde gözden geçirilmesi kanaatindeyim.

Belediye meclislerinin ilk toplantıları, bu dönem “gönül” belediyeciliği propagandasının hayata geçirilip geçirilmeyeceğine dair önemli bir gösterge olacak…

1565 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ