KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Her mahalleye engelli okulu + Gebze’ye 3. Kütüphane!
Her mahalleye engelli okulu + Gebze’ye 3. Kütüphane!
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

12 Mart 2019 Salı - 09:07

Yazarın Tüm Yazıları

Her mahalleye engelli okulu + Gebze’ye 3. Kütüphane!

Millet İttifakı / CHP Gebze Belediye Başkan adayı Avukat Recep Dursun bu seçim döneminin en önemli sınavlarından birini dün akşam Beylikbağı Bölgesi’nde, bölgenin Gebze’ye cepheli kıyısında; Hürriyet ve Yavuz Selim Mahalleleri’nin tam ortasındaki Ahmet Penbegüllü Kültür Merkezi’nde verdi.

Merkezin 288 kişi/koltuk kapasiteli konferans salonu hıncahınç doldu. Önemli sayıda kişi Dursun’u yan taraflardaki fuaye ve bahçe diye anılan bölümden de izledi.

400 ile 500 kişi arası katılımın yüzde 30’luk diliminin CHP ve İYİ Partililer olduğunu göz kararı varsaydığımızda, iki mahalle ile bölgeden 280 ile 350 kişi arası bir katılım olduğunu söylemek mümkün.

Sayılara takılıp kalmadığımda, salonun protokol diye tanımlanan bölümünden ziyade orta sıraların yakınlarından itibaren arka taraflara doğru sık, sık yaptığım gözlemde dikkatimi şu detay çekti:

 

SERDAR KAMAN BİR İKİ PROJEDEN SÖZ ETMELİYDİ

Programın asıl konuşmacısı Recep Dursun’dan önce ikisi il, ikisi ilçe başkanı; ikisi grupbaşkanvekili pozisyonunda üç milletvekili bir de Millet İttifakı / İYİ Parti KBB adayı Doktor Serdar Kaman konuştu. Halkımız, havalandırması kısmen yeterli o salonda Dursun’u dinlemeden önce yaklaşık bir saat, başkalarını dinledi. Bu arada Serdar Kaman tepkiden mi yoksa nezakettin mi bilmem niyet okuyamam ama hnayli kısa konuştu ve bence Büyükşehir adayı olmasından sebep üç beş projesinden, vaadinden söz etmesi gerekliydi. İşte o halk, o konumda dahi salondaki yerini terk etmedi.

Kıyaslama yapacak olursak..

Cumhur İttifakı / AKP Gebze Belediye Başkan adayı Zinnur Büyükgöz’ün Gebze Spor Salonu’ndaki tanıtım toplantısında, toplantı sürdükçe yaşanan bariz erimeyi Dursun’un dün akşamki toplantısında gözlemlemedim.

Bu herhangi bir şeyin işareti midir? Siyaset bilimcisi olmadığım için yorumlamak, beni aşar.

 

SATRANÇ DEĞİL TAVLA HAMLESİYDİ!

Ancak bir detayı da gözden kaçırmamak lazım.

Zinnur Büyükgöz’ün dünkü yorumumda eleştiri konum olan tapu hamlesinin zamanlaması gözden kaçmamalıdır. Dursun’un söz konusu ve aleni toplantısı öncesi SKM tarafından servis edilen; tekrar ediyorum ki siyaset etiği, ahlakı, doğrusu adına her ne varsa yerle yeksan eden hamlesi de dün akşamki katılımın ve katılım ruhunun önüne geçemedi.

Siyasi satranç hamlesi olarak görülse de yarısı şansa bırakılan bir tavla hamlesiydi.

Düşeş” diye attılar. “Hep yek” bile gelmedi çünkü zarın biri, sahanın dışına kaçtı. Zarı fincanla atınca öyle oluyor zaar. Bir dahakine, “Zar tutup” denemeliler!

 

MUTFAKTA BİRİ VARDI VE KİM OLDUĞUNU BULDUM

Yerel seçim dönemlerinde her zaman savunduğum biçim; Güvenilir aday + Adaya uyumlu etkin bir ilçe yönetimi + Yine adayı destekleyen kuvvetli bir meclis + Projeler/Vaatler + Parti tabanı şeklinde; beş ayaklı farzı misal bir masa olmuştur.

Öncelikle şunu söyleyeyim.

Görsel olarak müthiş, bence CHP Gebze standartlarını hayli aşan, “İş yapmış olmak için yapılmış”tan hayli uzak, naçizane şahsıma, “Mutfakta biri var” dedirten bir görsellikte sunuldu.

Mutfaktakinin kim olduğunu da, fazla zahmet gerektirmeyen bir, “Araştırmacı gazetecilik” ile buldum.

Millet İttifakı CHP Gebze Belediye Meclis Üyesi adayı Yüksek Mimar Gökhan Yamen.

Toplantı sonrası kısa süreli sohbet de ettik.

Üzerinde günlerce uğraştığını söyledi ki söylemesine gerek kalmayacak bir emeğin ürünü olduğunu, “Ayinesi iştir kişinin” misali kanıtladı.

 

Dün akşamki toplantının projeler bölümünü, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız’ın protokoldeki mevzii değişiminden sebep Yıldız’a tahsis edilen koltuktan, CHP İl Başkanı Avukat Cengiz Sarıbay ve 24 Haziran seçimleri İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Prof.Dr. Harun Demirkaya’nın ortasında oturarak izledim. Demirkaya bilindiği üzere bir dönem DSP’den Gebze Belediye Başkan adayı da olmuştu. 

İki proje, daha doğrusu Kent Meclisi’ne veya Mahalle Meclisleri’ne sunulacak öneri çok dikkatimi çekti.

Birincisi, tek kelimeyle fiyasko ama neyse ki yazım hatası imiş.

Her mahalleye bedensel ve zihinsel engelli çocuklar okulu önerisinde “Her mahalle” naçizane şahsım gibi abartmayı sevenlere dahi, “Hadi yaaa…” dedirten bir vakadır. Sunumun o bölümünde gerekli düzeltme yapılmıştır.

Bu arada… Şahsım dahil olmak üzere bu süreçteki iş yoğunluğuna paralel artış gösteren bir meslek hatasını; ad soyad veya unvanlarda yapılan hataları kafamıza kakalayanlara da kapak olmasını dilerim.

Demek ki neymiş. Oluyormuş böyle şeyler.

 

GEBZE’YE KÜTÜPHANE KAMU KAYNAĞI İSRAFIDIR!

Gebze’nin hali hazırda gerek lokasyon gerek yapı itibariyle yeterliliği tartışılır bir kütüphanesi vardır.

Zaten kendisi bir beton yığını olan 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nın betondan yeni ucubesi K@bin’de bir takım bilgilere, teknolojik imkânlarla ulaşılacaktır.

Meydanın diğer köşesinde, Gebze Belediyesi eski binasının tam önünde kalan belediye yerlerinden birine kütüphane yapılacaktır.

Yine Hükümet Caddesi üzerinde, Kaymakamlığın tam karşı köşesinde, yıkılan askeriye lojmanının yerine de Devlet marifetiyle bir kütüphane yapılması planlanmaktadır diye sağlam bir istihbarat bilgisi edindim.

İlçe merkezinde, birbirine çok yakın mesafede iki kütüphaneden biri kamu kaynağı israfı olacaktır. Bu kesindir. Aslına önüne geçilebilir bir kaynak israfıdır.

Tüm bunların üzerine yer belirtilmese, “Proje değil öneri” diye tanımlansa dahi, “Gebze’ye halk kütüphanesi” ne kadar yerinde bir öneri/projedir.

Hadi lokasyon olarak Beylikbağı Bölgesi’ne veya toplu konutlarında yaygın olduğu Gebze/Çayırova sınır boylarındaki Yenikent civarına kurdunuz.

Zaten kitap okuma alışkanlığı zayıflığının yanı sıra bilgiye farklı kanallardan erişimin de getirdiği dezavantajla, Gebze’ye Halk Kütüphanesi projesi, üzerinde daha detaylı konuşulması gereken bir proje gibi dikkatimi çekmiştir.     

Bir taraftan kamu kaynağı israfından ötürü genel/yerel iktidar/zihniyet eleştirilirken diğer taraftan kamu kaynağı israfı şüpheli projelere mesafeli durulmalıdır.

 

2002 ÖNCESİ CEMİL YAMAN’I YAMAN’IN KENDİSİ “GÖMMÜŞ”

Havaya sıkan AKP’liye toz kondurmayın…” ve “Büyükgöz’den Machiavellist bir seçim hamlesi” daha başlıklı yorumlarımın da dilinin hayli sert olduğuna dair serzenişler, eleştiriler aldığım doğrudur.

İçinde hakaret içermediği sürece her tür eleştiriye saygım olacağını da, hakaret içerenlere de aynı şekilde karşılık vereceğimi de hem teori hem pratikte kanıtlamanın rahatlığı içindeyim.

İlk yorumumda Cemil Yaman’a dair tespitlerime katılmayanlar oldu.

Sadece şu izahta bulunayım.

2002 öncesi Milli Görüş’te aktif siyaset yapıp da 2002 sonrası AKP’de devam eden, hele ki bir takım mevkiiler edinenlerin bir iki istisna hariç neredeyse tamamı, asla 2002 öncesi gibi değiller.

Bir makam, bir mevkii, bir “millet”vekilliği, bir belediye başkanlığı için değer mi?” idi dedirtecek konumdalar.

Cemil Yaman da onlardan biridir…

2002 öncesi Yaman’ı Yaman’ın kendisi “gömmüş.”

Şahsımda gazeteciye düşen, gördüğünü yorumlamak olmuştur.

1026 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum
default photo
Yanlış
Yazan: Hasan Yılmaz

Kaliteli siyaseti anlamak kalite ister o yuzden Akp den Yaman gibi daha birçok karakterli insanlar var . Bu ülke ne hdp ye ne chp ye nede iyipartiye bıraktırmıcaz . RTE

4 Beğendim
0 Beğenmedim
default photo
Cemil Yaman
Yazan: HALK

Hayır arkadaş ne alıp veremedin bu vekille Cemil Yamanı yedirmedik yedirmeyiz halkın içinden biri

3 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ