KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Kent konseyleri ne olacak
Kent konseyleri ne olacak
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

15 Nisan 2019 Pazartesi - 09:47

Yazarın Tüm Yazıları

Kent konseyleri ne olacak

Geride bıraktığımız yerel dönemin en büyük tahribatlarından biri, kent konseylerine dair oldu.

Diğer 8 ilçemizde de kent konseylerinin ne durumda olduğu ortada gibidir ancak yetkin olduğum Gebze Bölgesi ilçelerine dair şunu belirtmek isterim.

Her dört ilçede de bir önceki belediye başkanlarının kişisel kaprisleri ve tutumlarından ötürü kent konseyleri, alabildiğine pasif bir görünüm edindiler.

Belediye başkanları, çok düşük bir bütçeyle çalışabilecek konumdaki kent konseylerini ama uydum akıllı bir görünüme kavuşturmak, ama her tür denetimden kendilerini muaf tutmak için her tür çabayı sarf etti.

Ortak akıl vurgusu hep bir söylem olarak kalırken Gebze’de başta Anibal Sapağı olmak üzere çok sayıda güdük proje türedi.

**

Gebze Bölgesi’ndeki belediyelerde ilk meclis toplantıları geçtiğimiz hafta gerçekleşti.

Muhalefet partilerinden meclis üyeleri yasaların mecbur tuttuğu komisyonlar hariç hemen hemen hiçbir yerde yer almadı.

Bir tek Dilovası Belediyesi’nde sembolik de olsa bir yerde o yapı aşıldı. Türkiye Belediyeler Birliği’nin Dilovası temsilcileri arasında muhalefetten de bir meclis üyesi girdi.

Belediye birliklerinin bir iki istisna hariç fazla işlevi yok.

Gebze ölçeğinde Gebze Belediyeler Birliği’nin anlam ifade eder bir ayrıntısı vardı. Bu birliğin üyeleri de tamamen AKP’li meclis üyelerinden oluştu.

Halbuki sembolik olsa dahi dört ilçeden üç CHP’li, bir Saadetli meclis üyesi bu birlik içinde yer alabilir ve şık da olurdu.

AKP’nin yerel seçim döneminde sözünü ettiği birlikte yönetmeye dair söylemlerinin hayat bulacağına dair iyimser olmak bu koşullarda zor.

Bir tek Dilovası biraz umut ışığı saçıyor. Diğerlerinde henüz bir emare görmedik.

**

Önümüzdeki aylarda kent konseyleri de er veya geç gündeme gelecek, yeni başkanları, komisyonları belirlenecektir.

Şayet doğru dürüst işletilmesi durumunda gerek kentin yönetimine halkı ve tüm bileşenleri katmak, gerekse yeni projelerin üretilebilmesi için önemli bir zemin.

Belediye başkanları her türlü egolarından arınarak kent konseylerini, tüzüğüne ve yapısına uygun bir şekilde aktif hale getirmelidir.

1277 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Twitter
Twitter

KENT REHBERİ