KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
“Kutlu” Davalarda Kul Hakkı
“Kutlu” Davalarda Kul Hakkı
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

14 Mayıs 2018 Pazartesi - 10:05

Yazarın Tüm Yazıları

“Kutlu” Davalarda Kul Hakkı

16 Nisan 2017’deki referandumlar öncesi idi. Gebze’de KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bir programına davet edilen çok sayıda sivil toplum örgütünün başkanı ve yöneticisi kendilerini önce “Evet” propagandası yapılan bir toplantının içinde buldular. Çünkü toplantı başkanlığını İbrahim Karaosmanoğlu’nun yaptığı yerel ölçekli, “Evet Platformu” toplantısı idi ancak toplantıya davette bulunanlara, ne tür bir toplantıya davetli olacakları söylenmedi.

Bir iki gün içinde de çok sayıda gazetede, Evet Platformu’nun gövde gösterisi yaptığına dair haberler çarşaf çarşaf yer alırken kamuoyunda “Hayır” tavrı ile bilinen çok sayıda kişi de o bol fotoğraflı haberin karelerinde yer aldı.

Bildiğiniz siyasi ahlaksızlıktı. Başkanlığını İbrahim Karaosmanoğlu’nun yaptığı Kocaeli Evet Platformu tarafından bizzat uygulandı.

**

Dün SKM Haber Merkezi tarafından yerel basına bir duyuru haberi daha servis edildi. 24 Haziran Hareketi Tanıtılıyor başlığı ile servis edilen haberde, “Ev sahipliğini İbrahim Karaosmanoğlu’nun yapacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek amacıyla kurulan 24 Haziran Hareketi’nin lansmanı gerçekleştirilecek. Kocaeli’deki çeşitli sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, siyasetçiler, gazeteci ve yazarlar ile iş dünyasından isimlerin davet edildiği tanıtım programı Antikkapı restoranda 14 Mayıs pazartesi günü saat 19.00 ‘da gerçekleştirilecektir. Cumhur İttifakı içerisinde yer alan il başkanlarının da hazır olacağı 24 Haziran hareketinin davetlerini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tek tek yaptı” yazılı.

Davet edilecek zevatı Başkan Karaosmanoğlu bu sefer sekretarya kullanmadan, bizzat aramış.

**

Yorumun içindeki fotoğraf Çayırova Belediyesi Saadet Partili Meclis Üyesi Ali Uçar’ın Facebook’taki sayfasından alıntı. Çayırova Belediyesi’nin resmi plakalı aracı, pazarlaması “Kutlu dava” diye yapılan vahşi kapitalizm ve emperyalist kuşatmanın sürdürülebilmesi için, AKP Çayırova İlçe Teşkilat binasının emrinde.

Uçar fotoğrafı, “Yani bu işler bol bol poz vermekle, hasbihal etmekle olmuyor tabi. Kutlu davalarda kul hakkına rivayet edilir” diye yazarak paylaşmış.

Bir benzeri şubat ayında Darıca’da yaşanmış, AKP İl Teşkilatı’nın Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleşecek kongresinde duyuru afişleri Darıca Belediyesi’ne ait araçlar tarafından asılmıştı.

CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz bir süre önce yaptığı yazılı açıklamada konuya yine kul hakkı üzerinden yaklaşmış, “Bir de şunu belirtmek istiyorum ki önümüzdeki 24 Haziran seçimlerine yönelik bir tane devlet yada Belediye araçlarını secim malzemesi yaparsanız tüm hukuki ve nihai olarak bu halka teşhir edileceksiniz” demişti.

**

Daha önceki birkaç yorumumda da belirtmiştim.

Memleketin en önemli sorunlarından biri, toplumsal ahlaki çöküntüdür. Elbette 2002 öncesi de vardı ancak hiç bu kadar zirve yapmamıştı.

24 Haziran erken seçimlerine doğru, “Seçimi kazanmak için her şey mubahtır” gibi bir konumda olan vahşi kapitalist düzenin sürdüre gideni AKP akla gelebilecek her yola başvuracak.

Ama toplumsal gerilimin artmasına göz ardı etmeksizin muhalefete ağır hakaretlerde bulunacak.

Ama lideri Erdoğan halkın aklıyla alay etmeyi sürdürecek. Mavi Marmara davasından çekilen sanki başkası imiş gibi, İsrail’den iki cihanda da davacı olduğunu iddia edecek.

Vahşi kapitalizm bu dönem reklam anonsu olarak “Kutlu dava”yı öne çıkartıyor. Kendisini de, toplumu da o şekilde kandırmanın derdinde.

Ancak bu seçim döneminde de tekrarlanacaksa ki tekrarlanıyor.

Seçime devlet kurumları ve belediye imkanları ile girmek bildiğiniz kul hakkı yemektir.

Davası kutlu olan kul hakkı yer mi diyorum.

Başka da bi’şi, şimdilik demiyorum.

 

 

1355 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ