“Kutlu” Davalarda Kul Hakkı
“Kutlu” Davalarda Kul Hakkı
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

14 Mayıs 2018 Pazartesi - 10:05

Yazarın Tüm Yazıları

“Kutlu” Davalarda Kul Hakkı

16 Nisan 2017’deki referandumlar öncesi idi. Gebze’de KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bir programına davet edilen çok sayıda sivil toplum örgütünün başkanı ve yöneticisi kendilerini önce “Evet” propagandası yapılan bir toplantının içinde buldular. Çünkü toplantı başkanlığını İbrahim Karaosmanoğlu’nun yaptığı yerel ölçekli, “Evet Platformu” toplantısı idi ancak toplantıya davette bulunanlara, ne tür bir toplantıya davetli olacakları söylenmedi.

Bir iki gün içinde de çok sayıda gazetede, Evet Platformu’nun gövde gösterisi yaptığına dair haberler çarşaf çarşaf yer alırken kamuoyunda “Hayır” tavrı ile bilinen çok sayıda kişi de o bol fotoğraflı haberin karelerinde yer aldı.

Bildiğiniz siyasi ahlaksızlıktı. Başkanlığını İbrahim Karaosmanoğlu’nun yaptığı Kocaeli Evet Platformu tarafından bizzat uygulandı.

**

Dün SKM Haber Merkezi tarafından yerel basına bir duyuru haberi daha servis edildi. 24 Haziran Hareketi Tanıtılıyor başlığı ile servis edilen haberde, “Ev sahipliğini İbrahim Karaosmanoğlu’nun yapacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek amacıyla kurulan 24 Haziran Hareketi’nin lansmanı gerçekleştirilecek. Kocaeli’deki çeşitli sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, siyasetçiler, gazeteci ve yazarlar ile iş dünyasından isimlerin davet edildiği tanıtım programı Antikkapı restoranda 14 Mayıs pazartesi günü saat 19.00 ‘da gerçekleştirilecektir. Cumhur İttifakı içerisinde yer alan il başkanlarının da hazır olacağı 24 Haziran hareketinin davetlerini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tek tek yaptı” yazılı.

Davet edilecek zevatı Başkan Karaosmanoğlu bu sefer sekretarya kullanmadan, bizzat aramış.

**

Yorumun içindeki fotoğraf Çayırova Belediyesi Saadet Partili Meclis Üyesi Ali Uçar’ın Facebook’taki sayfasından alıntı. Çayırova Belediyesi’nin resmi plakalı aracı, pazarlaması “Kutlu dava” diye yapılan vahşi kapitalizm ve emperyalist kuşatmanın sürdürülebilmesi için, AKP Çayırova İlçe Teşkilat binasının emrinde.

Uçar fotoğrafı, “Yani bu işler bol bol poz vermekle, hasbihal etmekle olmuyor tabi. Kutlu davalarda kul hakkına rivayet edilir” diye yazarak paylaşmış.

Bir benzeri şubat ayında Darıca’da yaşanmış, AKP İl Teşkilatı’nın Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleşecek kongresinde duyuru afişleri Darıca Belediyesi’ne ait araçlar tarafından asılmıştı.

CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz bir süre önce yaptığı yazılı açıklamada konuya yine kul hakkı üzerinden yaklaşmış, “Bir de şunu belirtmek istiyorum ki önümüzdeki 24 Haziran seçimlerine yönelik bir tane devlet yada Belediye araçlarını secim malzemesi yaparsanız tüm hukuki ve nihai olarak bu halka teşhir edileceksiniz” demişti.

**

Daha önceki birkaç yorumumda da belirtmiştim.

Memleketin en önemli sorunlarından biri, toplumsal ahlaki çöküntüdür. Elbette 2002 öncesi de vardı ancak hiç bu kadar zirve yapmamıştı.

24 Haziran erken seçimlerine doğru, “Seçimi kazanmak için her şey mubahtır” gibi bir konumda olan vahşi kapitalist düzenin sürdüre gideni AKP akla gelebilecek her yola başvuracak.

Ama toplumsal gerilimin artmasına göz ardı etmeksizin muhalefete ağır hakaretlerde bulunacak.

Ama lideri Erdoğan halkın aklıyla alay etmeyi sürdürecek. Mavi Marmara davasından çekilen sanki başkası imiş gibi, İsrail’den iki cihanda da davacı olduğunu iddia edecek.

Vahşi kapitalizm bu dönem reklam anonsu olarak “Kutlu dava”yı öne çıkartıyor. Kendisini de, toplumu da o şekilde kandırmanın derdinde.

Ancak bu seçim döneminde de tekrarlanacaksa ki tekrarlanıyor.

Seçime devlet kurumları ve belediye imkanları ile girmek bildiğiniz kul hakkı yemektir.

Davası kutlu olan kul hakkı yer mi diyorum.

Başka da bi’şi, şimdilik demiyorum.

 

 

1256 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Recep Bilal ŞENGÜN dönemi yükselme ivmesi yakalayan İZAYDAŞ düşüşteymiş artık. Embesil İşletme Müdürüde ŞENGÜN yönetimi dönemi kırılan rekorları ekarte etmek için saçma rekor denemeleri ile İZAYDAŞ'a çeşitli zararlar veriyormuş,operatörlerin bu denemelerde patlama yaşatıkları ve ölüm tehlikesi atlattıkları oluyormuş.

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Fikri IŞIK'ın Siyasi kararla oy kaygısıyla provakatörlerden korkarak kapattırdığı Gebze Dilovası Çöp depolama alanıda açılmalı,İZAYDAŞ'taki mevcut Çöp depo alanının yetmediği söyleniyor. Yapılacak olan Evsel Çöp yakma fabrikasıda çorak verimsiz olan bu arazide yapılmalı ,zaten buraya milyonlar harcanarak yeni çöp depo alanları yapılmış kapatılması ile harcanan paralar boşa gitmiş. SARAÇ ve Avanesinin başarısız olduğu söyleniyor zaten fabrikayıda doğru,dürüst işletemiyorlarmış,Recep Bilal ŞENGÜN-

“İZAYDAŞ, halkın gazını almaya çalışıyor”

Yazan: Cemil Karademir

Yorum: Sevgili izaydaş lütfen artık bacanı da al ve git . kelime oyunları kimseyi kandıramazsın.

“Yer gösterilsin okul yaptıracağım”

Yazan: Ersin kurak

Yorum: Tebrikler bunu belediye bile düşğnmemişken şengül hanım ı kutluyorum

 “9 günlük tatil gözden geçirilmeli”

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: ne yapalım dini bayramımız kurban bayramını kutlamayalımmı? bunumu demek istiyorsun. tatil yaparak dış güçlere mesaj verilemezmi.. umrumuzda değilsiniz demek olmazmı bu tatil aynı zamanda. tatili iptal etseler bu sefer bayramda tatil olmazmı yaygarası yapmayacağınız ne malum...

“Hamile tutuklular serbest bırakılsın”

Yazan: mehmet çakmaz

Yorum: sayın vekilimizin önergesini doğru buluyorum

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: İsmail PARLAK

Yorum: Bu fragnandı

Kuzey Marmara Otoyolu’nda iş cinayeti!

Yazan: Isci

Yorum: Kuzey marmara otp yolu eşittir osmangazi köprüsü. O köprüde yapılırken bir çok işçi hayatini kaybetti. Sonra biz size yol yaptık... siz ilk önce halkınızın canını dusunun

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: Alikahyali

Yorum: Bu kadar yetmez. Bu halk daha fazla şey yapmalı. Alikahya unutuluyor her seferinde... gözler oraya çevrilmeli bir an once

Ülkeyi krize sürükleyenler faturayı ödemelidir

Yazan: Esra aydin

Yorum: Arzu hanım küçük bir partiye göre çok iyi konulara değiniyor. Ancak yazdıkları ve okudukları metinler keşke daha halktan olsa...

KENT REHBERİ