KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Mazi
Mazi
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

22 Nisan 2019 Pazartesi - 10:10

Yazarın Tüm Yazıları

Mazi

Dün ülkemiz ve dünyamız iki gündemle sarsıldı. Sri Lanka’daki terör saldırısı ile Ankara’nın Çubuk İlçesi’ndeki şehit cenazesinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı gerek dünyamız gerek ülkemizde barışın, huzurun, bir arada yaşamanın öneminin ne kadar gerekli olduğuna dair önemli, acı bir veri olmuştur.

Partili Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerden hayli sonra, birkaç gün önce ülke geneli birliktelik üzerine verdiği mesaj önemli. Ama bunu keşke yerel seçim döneminde söyleyebilseydi, ötesinde uygulayabilseydi.

Çubuk’ta Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırının ardından başlatılan soruşturmanın altından ne çıkar bilinmez ancak siyasetin tepesi, bu etkenler arasında kendi dilinin de yer aldığını kabullenmediği sürece emsallerinin yaşanma olasılığı hayli yüksek.

Bu kadar yakın tarihli bir geçmişi, mazi diye tanımlayıp unutmak mı gerekiyor?

Unutmak, belki tekrarının yaşanmaması için dilenebilir ama ibret almak için, biraz da sorgulamak için o mazinin tartışılması gerekir.

Yerel seçim döneminde bizzat Erdoğan 1940 – 50’li yıllarda insanlara uygulandığı iddia edilen baskılardan örnekler verilmişti.

Demek ki mazinin unutulmaması gerektiğini çok sayıda kişi, çevre savunuyor.

O mazi işine gelir, gelmez ayrı mesele.

Kabataş vakası yanı sıra, ezanın okunmasına engel olunduğu iddiası yalan çıkan Erdoğan’ın iddialarının güvenilirliğinin neredeyse yok olması bir tarafa.

Demek ki mazi hatırlanası ve hatırlanan bir zaman dilimiymiş.

Mazi, unutulmamalıdır…

1410 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ