Mehmet Akif’te veli aslında ne dedi?
Mehmet Akif’te veli aslında ne dedi?
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

13 Eylül 2018 Perşembe - 09:48

Yazarın Tüm Yazıları

Mehmet Akif’te veli aslında ne dedi?

Çayırova’da Mehmet Akif İlkokulu velilerinin binanın yıkılmasına karşı yol kesmeyle başlayan ve kendi istekleri doğrultusunda çözümle sonuçlanan eyleminde veli aslında şunu dedi:

Halka rağmen halk yönetilmez.

Bunu hemen başa aldım ki ola ki yorumu uzun bulup yarıda bırakacak olan var da velinin aslında ve bence ne dediğini izah etmiş olayım.

Eylemi, programa ani girdiğinden ötürü başlangıcından bir saat kadar sonra ama sonuna kadar takip ettim.

Ne olup bittiği, ilgili haber çalışmamda halkımıza aktarmıştım:

https://www.kocaelizirve.com/haber/guncel/yakinimda-olsun-curuk-binada-olsun/167154.html

**

Haber içinde velinin daha doğrusu velilerin ne söylediği, toparlanmış ve özet halde var. Bu tür, aniden gelişen, planı programı hiç olmayan, herhangi bir sözcüsü veya lideri olmayan eylemlerde her zaman olan oldu.

Konuya dair bir değil neredeyse her veli konuşup, farklı kelime ve cümlelerde aynı söylemi tekrarlayıp durdu.

Okul binasının bu eğitim öğretim döneminde de varlığını sürdürecek olmasından esasla, halka rağmen halkın yönetilemeyeceği gerçeğiyle bir kere daha yüzleşmiş olduk. Umarım seçilmişiyle, atanmışı ile yerel idareciler de bu mesajı, dersi almıştır.

Bir benzer örneği Gebze Belediyesi’nin Mevlana Mahallesi’ndeki sabit pazarında yaşanmaktadır. Belediye o binaya utanmadan, pazarcı esnafının tezgâh açmadığı gerekçesiyle hizmet verilemediğini yazmıştır.

Tam bir Adnan Köşker pratiği.

Halka rağmen halkın yönetilemeyeceğinin bir diğer bariz örneği.

**

Mehmet Akif İlkokulu’nda sorunun ana sebebi ve muhatabı Çayırova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çayırova Belediyesi’dir. Kurumlar arası koordinasyonsuzluğun ne boyutlarda olduğunun bir göstergesidir. Bu koordinasyonsuzluk vahim boyutlardadır. Örneğin tanık olduğum bir vakadan esasla. Özgürlük Mahallesi’nden İnönü Mahallesi’ne doğru çıkan Yunus Emre Caddesi (Yokuşu) bir süre önce Çayırova Belediyesi tarafından, ihtiyaç üzerine yeniden asfaltlanırmıştır. Cadde aynı zamanda toplu taşıma güzergâhındadır. 560 hat numaralı belediyeye ait otobüsün şoförü o cadde üzerinde seyrederken yolun asfaltlandığını görünce amirini aramıştır. Güzergâh değiştireceğini bildirmiştir.

Belediye bu durumlarda değil asıl muhatabı olan halkı; aslında aynı yapıdaki bir başka birimi dahi bilgilendirme konusunda yetersiz ve acizdir. Güzergâhın gelişigüzel değişmesinden ötürü diğer duraklarda haybeye otobüs bekleyen halkın çektiği çile de cabası. Otobüs, arka caddeden kaçtı.

Bu gibi durumlarda belediye başkanları asfalt döküldüğü için teşekkürü bekler. Haklıdır.

Ama, “Sana da senin döktüreceğin asfalta da…” dedirtmemelidir.

**

Çayırova’da sancılı bir süreç sonrası ihale aşamasına gelen ve ilk kazmanın vurulduğu Kent Meydanı da…

Okul binalarının zamanlama itibariyle yıkımı da…

Yıkılan okulun yerine gösterilen yeni okul yeri de…

Halka rağmen alınan kararlardır.

Çayırova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün konuyu hem okul idaresine, idare vasıtası ile veliye son dakikada duyurması da kurumlar arası plansızlığın, beceriksizliğin, yöneticilik bilmemezliğin halka yönelik bir yansımasıdır.

Siyaseten; AKP tipi kadrolaşmada biat kültürünü andıran tercihler aslında bir kültürsüzlüğün yansımasıdır. Atanacak idarecide biraz ehliyet, liyakat da bir zahmet ve artık, aranmalıdır.

**

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci…

Yakında gölgesinin kendisini takip ettiği şikâyetiyle savcılığa başvurup CHP ve SP ilçe başkanları ve belediye meclis üyelerini zanlı olarak yazdırmazsa iyidir.

Nasıl bir öfke, ruh hali, akıl tutulmasıdır ki halka, “Aranızda provokatörler var” diye CHP ve SP’li başkan ve belediye meclis üyelerini kast etmekte, isimlerini vereceğini söyledikten bir dakika sonra caymaktadır.

O eylemde halka atfen, “Aranızda provokatörler var…” demek, eylemi koyan halka da aslında bir hakarettir.

Şahsım adına, gazetecilikten öte yurttaş olarak provokatör endişesini yaşamadım değil. Ana caddede halk tarafından yolun kesildiği, toplu taşıma araçlarının geçici süreyle güzergah değiştirdiği, polis ile eylemciler arasında gerilimin, tansiyonun inişli çıkışlı olduğu süreçte…

Ola ki o kalabalığa eylemle, konuyla, okulla ilgisi olmayan biri karışıp kaşla göz arası polisin birine tekme sallasaydı veya cadde üzerinde herhangi bir aracın, esnafın işyerinin camını indirseydi…

Hayatında provokatör görmemiş; tam anlamıyla ne olduğunu bilmeyen, aynı etik kelimesinde olduğu gibi sadece ağzında sakız eden, öfke nöbetine girdiğinde freni patlamış kamyon gibi ilk ağzına geleni söyleyen zevat, halka o sözü sarf etmezdi.

Mehmet Akif İlkokulu’nda veli eylemi doğru okunmalı,

Sonucu itibariyle halka rağmen halkın yönetilemeyeceği gerçeği seçilmişi atanmışı ile idareciler tarafından doğru tahlil edilmelidir.

 

 

921 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Yazan: Fatih

Yorum: Bu gazete kentin önem verdiği gazete idi ama artık boş bir kağıt parçası

31 yaşındaki genç hayata tutunamadı

Yazan: Hakan B.

Yorum: Cok erken oldu be rifat abi inanmak cok zor Allahim ailene sabir versin

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: İzmitli

Yorum: Diyecek söz yok ama sayın Bigman Çakman bu haberi neden siz dahil 1-2 gazete hariç diğerleri görmemezlikten geldi onu merak ediyorum.

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: Misafir

Yorum: Bizim halkımızı bu duruma düşürenleri Allah kahretsin

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: Körfezli

Yorum: İntihar eden Baba değil Toplum Bize ne oldu da Bir öğrenci pantolonu farklı diye Okula alınmasın , Babanın Katili Okul idareside olabilir ,BLD.BŞK. kALKSIN Suriyedede Okul yaptırsın !!!!!!!! ?????????

Başiskele belediyesi sata sata bitiremedi

Yazan: hamdi

Yorum: satın bakalm füzüli ilere harcayın hesap günü gelir birgün ama bu dünyada ama öbür dünyada bu milletin geleceğini ona buna peşkeş çekin bakalım hesap günü gelecek birgün

AK Parti İzmit’ten Esnaf Ziyareti

Yazan: Hakan Aydın

Yorum: Ekonomiyi batıran iktidarın temsilcileri hangi yüzle esnaf ziyaretine çıkıyor acaba ?

Çarptıktan sonra öylece ortada bıraktılar!

Yazan: okur

Yorum: hayvanı o halde bırakmayan Ayten hanıma çok teşekkür ederim

Başkan ve yönetimi İSTİFA ETTİ!

Yazan: fethiye cd.

Yorum: zaten bir işe yaramıyorlardı bir görüşleride yoktu... rüzgarı takip eden arkadaşlardı. geç bile kalmışlar...

243 günde devrialem

Yazan: Güven Gök

Yorum: Beni kendine rakip görmen hem sevindirdi hem üzdü suan güneydoğu anadolu bolgesindeyim yarin gebzespor macinda olucam ordanda tura devam edicez ben balkanturunda iken sen turkiye turunu tamamlamis olucaksin

KENT REHBERİ