KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Şiddete karşı çalışan var: Kocaeli Barosu
Şiddete karşı çalışan var: Kocaeli Barosu
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

05 Nisan 2019 Cuma - 11:21

Yazarın Tüm Yazıları

Şiddete karşı çalışan var: Kocaeli Barosu

Şehit öğretmen Necmeddin Kuyucu’nun cenazesinin defnedildiği günün akşamı, “babayiğit” televizyon kanallarında çıkan haberlerden bazılarına göz atmaya çalıştım. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Savran’ın konuşması için, söyleme yer veren habere denk gelemedim.

Hâlbuki eğitim iş kolunda örgütlü dört etkin sendikadan üçünün genel başkanı, birinin genel başkan yardımcısının katılıp katılmamak ayrı mesele, önemli değerlendirmeleri vardı. Fikren birbirine ama haylice, ama kısmen zıt yapıdaki dört sendikanın şiddete karşı tek vücut olarak bir araya gelmesi dahi o haberin içinde önemli bir detaydı. Kaldı ki gerek Bakan Yardımcısı Mustafa Savran, gerekse Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy şahsında devlet/hükümet, konuşmalarında bu birlikteliğe pozitif yaklaşımla atıfta bulundu.

Şahsım adına o törendeki altı ayrı konuşmayı, özetine kaçmadan da değerlendirip altı ayrı haber ürettim. Takıntı halinde olmamakla birlikte, toplumun hangi konuya ilgi gösterdiğini tespit edebilmek için takipçi durumuna göz atarım. Eğitim-İş Genel Başkan Orhan Yıldırım’ın şiddeti özendirin dizilerin sonlandırılması istemini başlığa çekmiştim. Şahsıma ait Facebook sayfasından haber linkini paylaştıktan sonra, 46 kişi daha aynı şekilde paylaşmış.

Yine aynı cenaze töreninde bir yurttaşın taşıdığı, “Hababam Sınıfı’ndan Çukur’a. Medya önce itibarımızı sonra canımızı aldı” yazılı döviz çok manidardır. Önemli bir tepkiyi ifade etmektedir.

Bir medya mensubu olarak bu konuda da “faturanın” bize kesilmesinden duyduğum rahatsızlık bir tarafa çok alışageldik, “Aynı gemideyiz” yaklaşımı üzerinden halkımız bu gibi durumlarda elma, armut ayrımına gitmiyor.

**

Altı ayrı konuşmayı, üstelik ikişer defa ve hayli dikkatli dinleyen biri olarak şu tespitimi de belirtmek isterim:

Vali ve Bakan Yardımcısı’nın hükümeti/devleti temsilen yaptığı konuşmalarda meselenin aile ayağına vurgu yapmaları, konumlarının gereğidir.  Meseleyi bir bütün olarak ele aldığımızda, aile de o bütünün bir parçası ve yetişen bir insanın ilk eğiticisi olduğu için belki de en önemli ayağı. Ama tekrarlamak gerekirse, aile o bütünün bir parçası, tamamı değil.

Sendikaların genel başkan ve yardımcılarının konuşmalarında ise, Hükümet’e veya daha doğru tanımla bu tip yönetim zihniyetine yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen’in Genel Başkanı Ali Yalçın’ın sözlerinde dahi Hükümet, sistem veya düzene yönelik bir eleştiri var.

Sonuçta tek bir gerçek var: Şiddet giderek yaygınlaşıyor ve ama kırıp dökerken, ama yaralarken, ama canlarımızı alırken ayırım gözetmiyor.

02 Nisan 2007’de Süreyya Yalçın İlköğretim Okulu’nda Eğitim-Sen üyesi Öğretmen Hüseyin Cebe, meslektaşı tarafından okulun içinde, tabancayla kurşunlanarak öldürülmüştü.

Cebe’nin 12’nci ölüm yıldönümünde anıldığı gün Gebze Atatürk Anadolu Lisesi’nde Eğitim Bir-Sen üyesi Öğretmen Muhammed Kuyucu, öğrencisi tarafından okulun içinde, bıçaklanarak öldürüldü.

15 Kasım 2018’de Darıca Aslan Çimento EML’de yine Eğitim Bir-Sen üyesi, müdür yardımcısı Erdinç Abiki okulun karşısındaki esnaf tarafından dövülmüş, ölümden dönmüştü.

Örnekleri çoğaltmak mümkün ama durumun vahameti şurada. Sadece eğitim iş kolunda ve sadece Gebze Bölgesi’nde bile çok sayıda örneği, rahatlıkla verebiliyoruz.

Yine Kuyucu’nun cenaze töreninde kimin ne konuştuğuna döndüğümüzde Vali Aksoy’un yerinde bir çağrısı var. Aksoy, şiddete karşıtı yürütülen çalışmalarda, toplumun tüm kesimlerinin desteğini istiyor.

Böyle bir çalışma, Kocaeli Barosu öncülüğünde, Gebze Temsilciliği işbirliğinde başlatıldı. Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da desteğiyle, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne denk gelen süreçte düzenlenen panelde Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Baro’nun şiddete karşı her kurum tarafından üretilecek projenin davet halinde paydaşı olabileceğini, Baro tarafından üretilecek projelerde ise paydaşlık beklentilerinin olduğunu söyledi.

Kocaeli Barosu’nun söz konusu çalışmasının aslında ne kadar önemli olduğu bir kez daha açığa çıktı.

Bugün 5 Nisan, Avukatlar Günü.

Tüm avukatların gününü kutlarken, Kocaeli Barosu’nun söz konusu çalışmasını daha hızlandırmasını, o çalışmanın kendi çapında ve imkanları doğrultusunda bir destekçisi olarak bekliyorum.

**

 O “UTANCI” TAŞIMAYACAĞIM…

Necmeddin Kuyucu cinayetine dair bir önceki, “Çocuktan katil üreten sistem” başlıklı yorumuma Kübra Canbekli’den, “Her konuda olduğu gibi bu meseleyi bile iktidara ve yönetime paye etmenize hiç şaşırmadım. Yazdıklarınızdan vicdanı olan bir vatandaş olarak ben utanç duyarken siz yazdıklarınızdan hiç utanç duymadınız mı acaba? O çocuğu iktidar doğurmadı. Bence yükleneceğiniz sistem öncelikle aile olmalıdır ki aile faktörünün bir çocuğun gelişiminde ne kadar önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Çocuk doğurmak herkese kolay ama yetiştirmek zordur. Başı boş salıyorlar çocukları dışarı sonra yönetim suçlu. Yazık size” şeklinde bir tepki geldi.

İlgili yorumumun, okur yorumları bölümünde de yer alıyor.

Öncelikle; herkes benim gibi düşünmek durumunda değil ama ben de herkes gibi düşünmek durumunda değilim.

Yorumun başlığındaki, “sistem” kelimesi aile dâhil bir bütünü temsil ediyor ancak bence, şahsımda bir yazarın aileyi eleştirmesi kolaycılık.

Dünyanın her ülkesinde bu tür vakalarda, kimin yer aldığına bakılmaksızın Hükümetler eleştirilen organlardır. Ülkemizde bu dönem kendisine hiçbir şekilde toz kondurmayıp varlığını sürdürmek için şiddeti körükleyen bir dil kullanmayı sürdüren iktidar ile Kübra Canbekli emsali seçmene rağmen şiddetin kökünü kurutmak durumundayız.

Canbekli’nin tepkisinde “utanç” üzerinden duygu sömürüsünde de bulunulmuş. Emperyalist bir proje olan, adalet, hak, hukuk adına her ne varsa yerle yeksan eden hiçbir vahşi kapitalist düzene, düşünceye “eyvallah” etmeden, seçmen olarak onlara oy vermeden o “utancı” taşımadan ve Allah’tan başkasına kul olmadan göçüp gideyim, yeterli olacaktır.

1031 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ