Tüketimden gelen güç
Tüketimden gelen güç
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

11 Haziran 2018 Pazartesi - 11:02

Yazarın Tüm Yazıları

Tüketimden gelen güç

15 derken 90, derken 120 ve en son rakam, 123.

 

Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlenmesinin ardından bugüne kadar tam 123 kişinin işten çıkartıldığı, Flormar marka kişisel bakım ürünlerinin üretildiği Kosan Kozmetik’te işçiler eylemlerini kararlılıkla sürdürüyor. Önceki cumartesi günü İstanbul’dan gelen 100’ü aşkın feministin desteğiyle gerçekleşen etkinlik onlar için önemli bir moral oldu.

 

Gerek etkinlikte gerekse etkinlik öncesi gerçekleşen yürüyüşte tüketimden gelen gücün önemine atıfta bulunuldu. Flormar ile birlikte üreticisi Kosan Kozmetik’e yüzde 51 oranında ortaklığı olan Fransız kozmetik tekeli Yves Rocher ürünlerine boykot çağrısında bulunuldu. Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz de salondaki konuşmasında tüketimden gelen gücün önemine dikkat çekip bunun, üretimden gelen güçten dahi daha etkili olacağını dile getirdi.

 

Konu göreceli. Üretimden gelen gücü kullanmanın daha etkili olacağını savunanlar da var ancak bugünün konusu, tüketimden gelen güç.

Başta kadınlar olmak üzere toplumun geniş kesimlerinin bu gibi durumlarda üretici firmanın ürünlerine yönelik ürün boykotu ülkemizde sendikal örgütlenme özgürlüğünün önünü açacak bir duruş olacaktır.

 

İktidardan aldığı güçle istediği şekilde top çeviren sermaye, giderek yaygınlaşan bir tepki ve baskı odağı ile geri adım atmaya zorlanacaktır.

Tüketimden gelen gücün bir işyerini üretim anlamında riske atma olasılığı vakadır ancak asıl olan, emektir.

 

Flormar direnişine dönecek olursak haklı mücadeleleri sınırları aşmış, dünyaya yayılmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda da örnekleri yaşanan ürün boykotunun Flormar direnişine ne derece katkısı olur, bilinmez. Ama bir şeyler yapmak, hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir.

 

Sendikal örgütlenme sonrası haksız hukuksuz işten çıkartmalarda tüketimden gelen gücün ortaya konulması toplumsal duyarlılığın yaygınlaşması ile birlikte memlekette sendikal örgütlenme özgürlüğünün önünü açacaktır.

Bu güç, kullanılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

3204 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Recep Bilal ŞENGÜN dönemi yükselme ivmesi yakalayan İZAYDAŞ düşüşteymiş artık. Embesil İşletme Müdürüde ŞENGÜN yönetimi dönemi kırılan rekorları ekarte etmek için saçma rekor denemeleri ile İZAYDAŞ'a çeşitli zararlar veriyormuş,operatörlerin bu denemelerde patlama yaşatıkları ve ölüm tehlikesi atlattıkları oluyormuş.

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Fikri IŞIK'ın Siyasi kararla oy kaygısıyla provakatörlerden korkarak kapattırdığı Gebze Dilovası Çöp depolama alanıda açılmalı,İZAYDAŞ'taki mevcut Çöp depo alanının yetmediği söyleniyor. Yapılacak olan Evsel Çöp yakma fabrikasıda çorak verimsiz olan bu arazide yapılmalı ,zaten buraya milyonlar harcanarak yeni çöp depo alanları yapılmış kapatılması ile harcanan paralar boşa gitmiş. SARAÇ ve Avanesinin başarısız olduğu söyleniyor zaten fabrikayıda doğru,dürüst işletemiyorlarmış,Recep Bilal ŞENGÜN-

“İZAYDAŞ, halkın gazını almaya çalışıyor”

Yazan: Cemil Karademir

Yorum: Sevgili izaydaş lütfen artık bacanı da al ve git . kelime oyunları kimseyi kandıramazsın.

“Yer gösterilsin okul yaptıracağım”

Yazan: Ersin kurak

Yorum: Tebrikler bunu belediye bile düşğnmemişken şengül hanım ı kutluyorum

 “9 günlük tatil gözden geçirilmeli”

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: ne yapalım dini bayramımız kurban bayramını kutlamayalımmı? bunumu demek istiyorsun. tatil yaparak dış güçlere mesaj verilemezmi.. umrumuzda değilsiniz demek olmazmı bu tatil aynı zamanda. tatili iptal etseler bu sefer bayramda tatil olmazmı yaygarası yapmayacağınız ne malum...

“Hamile tutuklular serbest bırakılsın”

Yazan: mehmet çakmaz

Yorum: sayın vekilimizin önergesini doğru buluyorum

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: İsmail PARLAK

Yorum: Bu fragnandı

Kuzey Marmara Otoyolu’nda iş cinayeti!

Yazan: Isci

Yorum: Kuzey marmara otp yolu eşittir osmangazi köprüsü. O köprüde yapılırken bir çok işçi hayatini kaybetti. Sonra biz size yol yaptık... siz ilk önce halkınızın canını dusunun

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: Alikahyali

Yorum: Bu kadar yetmez. Bu halk daha fazla şey yapmalı. Alikahya unutuluyor her seferinde... gözler oraya çevrilmeli bir an once

Ülkeyi krize sürükleyenler faturayı ödemelidir

Yazan: Esra aydin

Yorum: Arzu hanım küçük bir partiye göre çok iyi konulara değiniyor. Ancak yazdıkları ve okudukları metinler keşke daha halktan olsa...

KENT REHBERİ