KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Tüketimden gelen güç
Tüketimden gelen güç
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

11 Haziran 2018 Pazartesi - 11:02

Yazarın Tüm Yazıları

Tüketimden gelen güç

15 derken 90, derken 120 ve en son rakam, 123.

 

Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlenmesinin ardından bugüne kadar tam 123 kişinin işten çıkartıldığı, Flormar marka kişisel bakım ürünlerinin üretildiği Kosan Kozmetik’te işçiler eylemlerini kararlılıkla sürdürüyor. Önceki cumartesi günü İstanbul’dan gelen 100’ü aşkın feministin desteğiyle gerçekleşen etkinlik onlar için önemli bir moral oldu.

 

Gerek etkinlikte gerekse etkinlik öncesi gerçekleşen yürüyüşte tüketimden gelen gücün önemine atıfta bulunuldu. Flormar ile birlikte üreticisi Kosan Kozmetik’e yüzde 51 oranında ortaklığı olan Fransız kozmetik tekeli Yves Rocher ürünlerine boykot çağrısında bulunuldu. Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz de salondaki konuşmasında tüketimden gelen gücün önemine dikkat çekip bunun, üretimden gelen güçten dahi daha etkili olacağını dile getirdi.

 

Konu göreceli. Üretimden gelen gücü kullanmanın daha etkili olacağını savunanlar da var ancak bugünün konusu, tüketimden gelen güç.

Başta kadınlar olmak üzere toplumun geniş kesimlerinin bu gibi durumlarda üretici firmanın ürünlerine yönelik ürün boykotu ülkemizde sendikal örgütlenme özgürlüğünün önünü açacak bir duruş olacaktır.

 

İktidardan aldığı güçle istediği şekilde top çeviren sermaye, giderek yaygınlaşan bir tepki ve baskı odağı ile geri adım atmaya zorlanacaktır.

Tüketimden gelen gücün bir işyerini üretim anlamında riske atma olasılığı vakadır ancak asıl olan, emektir.

 

Flormar direnişine dönecek olursak haklı mücadeleleri sınırları aşmış, dünyaya yayılmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda da örnekleri yaşanan ürün boykotunun Flormar direnişine ne derece katkısı olur, bilinmez. Ama bir şeyler yapmak, hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir.

 

Sendikal örgütlenme sonrası haksız hukuksuz işten çıkartmalarda tüketimden gelen gücün ortaya konulması toplumsal duyarlılığın yaygınlaşması ile birlikte memlekette sendikal örgütlenme özgürlüğünün önünü açacaktır.

Bu güç, kullanılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

3409 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ