Kocaeli Zirve
Tüketimden gelen güç
Tüketimden gelen güç
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

11 Haziran 2018 Pazartesi - 11:02

Yazarın Tüm Yazıları

Tüketimden gelen güç

15 derken 90, derken 120 ve en son rakam, 123.

 

Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlenmesinin ardından bugüne kadar tam 123 kişinin işten çıkartıldığı, Flormar marka kişisel bakım ürünlerinin üretildiği Kosan Kozmetik’te işçiler eylemlerini kararlılıkla sürdürüyor. Önceki cumartesi günü İstanbul’dan gelen 100’ü aşkın feministin desteğiyle gerçekleşen etkinlik onlar için önemli bir moral oldu.

 

Gerek etkinlikte gerekse etkinlik öncesi gerçekleşen yürüyüşte tüketimden gelen gücün önemine atıfta bulunuldu. Flormar ile birlikte üreticisi Kosan Kozmetik’e yüzde 51 oranında ortaklığı olan Fransız kozmetik tekeli Yves Rocher ürünlerine boykot çağrısında bulunuldu. Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz de salondaki konuşmasında tüketimden gelen gücün önemine dikkat çekip bunun, üretimden gelen güçten dahi daha etkili olacağını dile getirdi.

 

Konu göreceli. Üretimden gelen gücü kullanmanın daha etkili olacağını savunanlar da var ancak bugünün konusu, tüketimden gelen güç.

Başta kadınlar olmak üzere toplumun geniş kesimlerinin bu gibi durumlarda üretici firmanın ürünlerine yönelik ürün boykotu ülkemizde sendikal örgütlenme özgürlüğünün önünü açacak bir duruş olacaktır.

 

İktidardan aldığı güçle istediği şekilde top çeviren sermaye, giderek yaygınlaşan bir tepki ve baskı odağı ile geri adım atmaya zorlanacaktır.

Tüketimden gelen gücün bir işyerini üretim anlamında riske atma olasılığı vakadır ancak asıl olan, emektir.

 

Flormar direnişine dönecek olursak haklı mücadeleleri sınırları aşmış, dünyaya yayılmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda da örnekleri yaşanan ürün boykotunun Flormar direnişine ne derece katkısı olur, bilinmez. Ama bir şeyler yapmak, hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir.

 

Sendikal örgütlenme sonrası haksız hukuksuz işten çıkartmalarda tüketimden gelen gücün ortaya konulması toplumsal duyarlılığın yaygınlaşması ile birlikte memlekette sendikal örgütlenme özgürlüğünün önünü açacaktır.

Bu güç, kullanılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

3273 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Yazan: Yasin

Yorum: Hergün Maşukiyede Yuvacıkta yürüyüş adı altında yalamalarına ve yandaşlarına en az 50 otobüsle verdiği ziyafetleri Kocaeli Bş Bld. sine kesilen faturaları unutmadık

Murat Çakmak’a tahliye!

Yazan: Sercan devrim

Yorum: Adalet yerini buldu.

Yazan: Uğur

Yorum: Çok güzel anlattın allah senden razı olsun bunlara hakkım zehir olsun

Yazan: Cem

Yorum: Normalde 100bin tl lik araca binemeyen insanlar rutbe alinca sifir jipten asagi inmiyor. Yazik hizmete sifir jip ile gitmeye gerek yok. Su yollar metro olsun artik.

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: körfezspor

Yorum: sanki kendisi tesadüfen ilçe başkanı olmadı.eğitim yok bir şey yok.

Yazan: Erhan

Yorum: Eline ağzına yüreğine sağlık. Derdimize tercüman olmuşum.

Yazan: Etem

Yorum: Ağzına sağlık kardeşim az bile yazmışsın. Kibrinden gözü kör külahı sağır olanlar bunu duymayacaktır.

Körfezli genç yoğun bakımda

Yazan: Ulaş Mintemur

Yorum: Merhaba bu haberde isim karışıklığı var bu Ömer o Ömer değil kusura bakmayın lütfen düzel tirmisiniz görünce şok olduk

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: Körfezli

Yorum: Bu mesajla ne demek istiyorsun sende tesadüfen bu makama gelirsen millet ne der düşündün mü Sakın yanlışlık yapıp Bld.Bşk Aday adayı olma AKP Körfez de biter

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

KENT REHBERİ