KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Yerel seçim bitmedi. Asıl şimdi başlıyor
Yerel seçim bitmedi. Asıl şimdi başlıyor
Aktan Uslu
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@kocaelizirve.com

02 Nisan 2019 Salı - 11:41

Yazarın Tüm Yazıları

Yerel seçim bitmedi. Asıl şimdi başlıyor

Pazar günü geride bıraktığımızı sandığımız yerel seçime dair ilk değerlendirme, CHP Darıca İlçe Örgütü ve belediye başkan adayı Yakup Törk’ten dün akşam itibariyle geldi.

Bence yerinde bir davranış. Siyasi partilerin gerek seçmeni, gerek halka dair açıklamada bulunma sorumlulukları var. Bunu ilk CHP Darıca yerine getirdi.

Yakup Törk’ün belediye başkanlığını kazanan rakibi Muzaffer Bıyık’ı belediye başkanı olarak tanımadığına dair söylemi de seçmen iradesine saygısızlık değil, bir etkiye tepkidir.

Seçimi kazanmak için her şeyin mubah olduğuna dair bir duruş ve söylemle seçime girenlerin aldığı makul bir yanıttır.

**

Bu yerel seçimde Recep Tayyip Erdoğan’ın korktuğu başına geldi.

İstanbul emperyalizm destekli vahşi kapitalizmin yerel ayağından kendisini arındırdı.

Binali Yıldırım’ın bir devlet adamına yakışmayacak tarzda üstelik YSK’ya rağmen seçimi kazandığına dair gerek açıklaması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin halka rağmen, halk kaynağıyla bir yalana üstelik halkın kaynağıyla alet edilmesine karşın bu sefer halkın iradesini çalamadılar.

**

İstanbul ile birlikte Ankara’da ve daha birçok ilde CHP’nin kazandığı yerel seçimleri şahsım adına çok önemli kazanımlar olarak değerlendirmiyorum.

Ancak şu psikolojimi de dile getirmek durumundayım ki AKP’nin yerel seçimde düştüğü her yer bir mevziidir.

Bir süre önce altı ay boyunca Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde günlük bir yerel gazeteye de Gebze’den göç etmeden çalıştığımda Trakya’yı biraz daha alıcı gözle değerlendirme, gözleme fırsatı edinmiştim.

AKP tipi belediyecilik ile CHP tipi belediyecilik arasında öyle ahım şahım bir fark yok.

Toplu taşımadan örnek verecek olursak Kocaeli’de sıkıntılıyız da Tekirdağ da her şey çok mu güllük gülistanlık.

Ya da Ramazan ayı yine geldi, gelecek. AKP’li belediyelerin artık kabak tadı veren, yandaşa kaynak aktarma ve israftan öte bir şey ifade etmeyen iftar sofraları buralarda çok yaygın da oralarda az mı yaygın?

Sadece gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespitiyle, İslam’ın da özüne uygun şekilde, reklama kaçmadan ve insanları rencide, halka ait kaynağı israf etmeden bir yardım, destek modelini hayata geçirmek çok mu zor?

Halk bunu istiyor ve bu yönteme destek veriyor” diye bir kara düzene ayak uydurmaya mecbur mu CHP’li belediyeler?

**

Bu süreçte dikkatimi cezbeden, biri İstanbul’un Beyoğlu İlçesi diğeri Dersim/Tunceli merkez olmak üzere iki yer vardı.

Beyoğlu’nu seçime CHP adayı olarak giren ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ın kazanmasını çok isterdim. Olmadı.

Dersim’de ise Fatih Mehmet Maçoğlu, üstelik HDP’ye rağmen kazanmasını bildi.

CHP’nin varlığını sürdürdüğü veya kazandığı yerlerde AKP’li belediyeleri model almasından ziyade samimi şekilde TKP’li Maçoğlu’nun ne yapıp ettiğini gözlemleyip mümkünse hayata geçirmesinde fayda var.

**

Yerele indirgeyip başlıkla bağlamak gerekirse..

Gebze Bölgesi’ndeki dört ilçede de vahşi kapitalizmin yerel ayağı iki ilçede açık ara, iki ilçede zor bela varlığını korumasını bildi.

Seçim döneminde en dikkat çekici, ortak söylemlerinden ve vaatlerinden biri özellikle karar aşamasına halkın katılım göstereceğine yönelik oldu.

Yine seçim döneminde kullandıkları; emperyalizmi çok mutlu eden ayrıştırıcı, ötekileştirici dillerine, kırıp dökmelerine karşın bunu nasıl hayata geçirecekleri bilinmez.

Yani AKP’li belediye başkanlarına rağmen böylesi bir toplumsal uzlaşı ve birliktelik sağlanacaksa bu halkın kendisinden ötürü olacaktır.

Dilerim olur.

Geçen dönem her türlü yüz kızartıcı vakanın üstü bir şekilde örtülmüştü. Bu dönem de üzerine gidilme olasılığı yok ve olmayacak.

Her tür denetimden kaçmak için kent konseylerini de atıl hale getirmişti AKP’li belediye başkanları. Yenileri aktif hale getirecek ve hatta farklı meclislerde kuracaklar mı, süreç gösterecek.

Şahsım adına, gerek yurttaş duyarlılığı gerekse mesleğimin üzerime yüklediği sorumluluk gereği, elimden geldiğince bazı sözlerin takipçisi, sorgulayıcısı olmayı sürdüreceğim.

Yerel seçim bitmedi. Daha yeni, asıl şimdi başlıyor… 

1405 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ