KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
Bir şefin günlüğü
Bir şefin günlüğü
Alparslan Budak
Alparslan Budak

Alparslan Budak

haber@kocaelizirve.com

17 Mayıs 2019 Cuma - 11:39

Yazarın Tüm Yazıları

Bir şefin günlüğü

Mutfağa girer girmez yemek yapacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İşleri daha yavaş yapmak ve kendinize kıymak istemiyorsanız öncelikle bıçak berin kullanmayı öğrenmelisiniz. O kadar çok doğrama yaparsınız ki artık elleriniz nasır tutar. Bu işlemi tam olarak öğrendiğinizde ise size evde hayranlıkla bakan eşinizi ya da işe yeni başlayan elemanınızı görmek size o kadar parmak kesmenizin ardından farklı bir haz yaşatır.

Sürekli üretiyor olmanın mutluluğu ve insanların yaptıklarınızı keyifle ve severek yediği maaştan daha yüksek tatmin sağlayan başka bir meslek yoktur bence. Bununla beraber ekranlarda gördüğünüz ünlü şeflerin ve tanıdığınız aşçıların sadece çikolatalı mousse yaptığını ve tek işleri limonlu cheesecake üzerine limon rendelemek olduğunu düşünmeyin. Kimi zaman sanki yer kabuğunun içine girmişçesine sıcak olan mutfakta kazanlar dolusu yemekler yapılıyor. Ayrıca bu sıcak ortamda  bir yerlerinizi yakmaktan acıya ve yanığa dayanıklı hale gelirsiniz.

Bu işi yapıyorsan bütün gün ayakta durmak zorundasın bazen sabah başladığın işi, gece 12-1 gibi sonlandırırsın. Çalıştığın dar bir mutfaksa 10-12 aşçıyla sıkış sıkış çalışman gerektiğin bir iştir aşçılık. Uyku, senin vücudunu dinlendirmiş olduğun bir eylem haline gelir. Yatakta saatlerce keyif yapmak bu meslekte yoktur. Bu uykusuzluğun ve yoğun çalışma saatlerinin yanı sıra senden daha iyi bilir, boş vaktini nasıl harcayacağını bir aşçı.

Aşçı da olsanız yemeklerin içinde aç kalır, mesai bitip temiz hava aldığınızda acıktığınızı anlarsınız. Bir şarkıcının albümündeki bütün şarkılar güzel olması gerekmiyor, ya da bir ressamın tüm tabloları ses getirmiyor ama siz aşçıysanız yemeği her zaman güzel yapmak zorundasınız.

Müşteri haklıdır, aç müşteri daha da haklıdır, yemek her zaman vaktinde masada olmalıdır. O masadan 50 tane olması ve tüm siparişlerin farklı siparişler olması önemli değildir. Mutfakta en az Ajda Pekkan kadar herkes gergindir. Ve senden yaşlı olan servis saatine az kala bozulan mutfak ekipmanların, makinelerin olur.

Tarz sahibisindir. Bir asker, bir doktor kadar karizmatik görünen bir üniforman vardır. Ekranlarda gördüğümüz farklı aşçı şapkalarını yumurta kırarken bile taktığınız olmuştur. En yakın arkadaşın mutfaktan çıkar, bütün gününü birlikte geçirirsin annenden babandan fazla gördüğün arkadaşınla servis telaşını beraber atlatır, yemek yapar, aynı tabağa kaşık atarsın.

Yemeğin en lezzetlisini sen yersin, annenin yemeklerine karışabilir ona fikirler verebilirsin. Her aşçının olduğu gibi senin de sırların olur kimsenin bilmediği. Gurme olduğunu iddia etmezsin ama arkadaşlar hep sana sorarlar yemek yaptıklarında ya da bir yere yemeğe gidileceğinde, bu da senin hoşuna gider farklı bir hava yaratır arkadaşlar arasında önder olursun.

Farklı bakmak senin normalin olur. Her şeyi yemek olarak görüp yolda duvara çizilen bir resimden bile ilham alırsınız. Küçük dokunuşlara alışkın olduğun için hayatının detaylarına hakim olursun.

Yemek yapmak bir aşktır. Tabağın sonunda çıkan lezzet, size yemek yemenin sadece karnımızı doyurmak olmadığını öğretir. Arkadaşlar arasında popüler olursunuz, insanlar mesleğinizi öğrendiğinde sizinle sohbet etmek için kendini parçalar.

Aşçılık birazda olsa deli olmaktır..

1663 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 5 Yorum
default photo
Yazan: Cevheri Budak

O Yeğenim Başarılarının Devamını Diliyoruz, Rabb'im Kolaylıklar Versin, Rabb'im Yolunu Açık Eylesin...Seni Daha Güzel Yerlerde Görebilme Ümidiyle.... Allah'a Emanetsin.... Selâm ve Duâ ile....

0 Beğendim
0 Beğenmedim
default photo
Yazan: Yasemin Kartal

Keskin bicakla lezzet yazan Alparslan Şef grurumuzsun, başarıların daim olsun

0 Beğendim
0 Beğenmedim
default photo
Yazan: Rukiye öksüz akçay

Harika bir yazı olmuş

0 Beğendim
0 Beğenmedim
default photo
Yazan: Alparslan budak

Chef_alparslan instagram hesabindan iletişim kurabilirsiniz

0 Beğendim
0 Beğenmedim
default photo
Yazan: Turgut BÜLBÜL

Bravoo kardeşim başarılarının devamını diliyorum.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Twitter
Twitter

KENT REHBERİ