Krallığını kurdun mu?
Krallığını kurdun mu?
Elif Akyürek

Elif Akyürek

elifakyurek@kocaelizirve.com

04 Eylül 2018 Salı - 13:54

Yazarın Tüm Yazıları

Krallığını kurdun mu?

Ben sağda solda gördüğün beş para etmez hüzünlü insanlardan değilim.. Karşında bir canavar var.. Üzülmeye yer yok.. Dramaya yer yok.. Aptal televizyon programlarına yer yok.. Ümit etmek yok.. İt gibi çalışmak var.. Gerçeklerden kaçmak yok.. Birer birer gözüne sokmak var.. Diğerlerinin ağladıkları benim için motivasyon.. Diğerlerinin acıları benim için motivasyon.. Diğerlerinin pişmanlıkları benim için motivasyon.. Diğerleri geçmişe bakar her zaman, her zaman önüme bakarım ben.. Diğerleri aşk acısı dinler, ben Audi' leri dinlerim.. Öfkeliyim.. İnançlıyım.. İnatçıyım.. Ben kocaman bir krallığım!

 

Şimdi size krallığını kuran insanlardan, bu özgün insanlardan bahsedeceğim.. Bunlar, kendi yollarını bulma konusunda dürüst insanlar, ön yargıları yok ve bağımsızlar! Karşılıklı saygı ve karşılıklılık ile iki yüzlülükle mücadele eden değerlere inanırlar.. Onlar iyiliğin gerçek örnekleridir ve başkalarına daha iyi insanlar olma konusunda ilham vermeye ve motive etmeye hizmet ederler.. İnsanlar duygusal zeka için eğitim alır bazen.. Ama eğer içinizde o özgünlük yoksa, duygusal zekanız tek başına tehlikelidir.. Bu, iş piyasası liderlerinde sıklıkla gördüğümüz bir durum.. Yöneticiler, denetçiler ve patronlar, atılganlık, empati, duygusal yönetim vb. gibi sosyal becerilerde eğitim alırlar.. Ancak, bu eğitimin hiçbiri onları organizasyon düzeyinde etkili hale getirmez.. Bir şey eksik kalır.. Bu tarz insanlar hiçbir zaman işletmenin insan sermayesini motive edemeyecektir.. Şeffaflık, içtenlik, ve yakınlıktan yoksundurlar.. Başkalarını nasıl motive edebileceklerini bilemezler.. Güvenli ve ilham veren bir çalışma ortamı yaratamayacaklar.. Onların sözleri ve eylemleri takdire şayan veya ilham verici olmayacak.. İnsanlar özgün mü doğar doğar, yoksa zamanla mı böyle olur? Tüm bu tutum, düşünce, davranış ve psikolojik dinamikler, çeşitli faktörlerin sonucudur.. Kişilik, daha düşük veya daha yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış bir heykeldir.. Her zaman ona bir şeyler ekleyebilir veya her ayrıntıyı daha iyi şekillendirmek için başka teknikler kullanabilirsiniz.. İrade gücünüz, açık bir zihniniz ve doğru stratejileriniz varsa, değişiklikler yapabilirsiniz.. Pürüzlü kenarlarınızı düzeltebilir ve daha güzel, bütünsel bir psikolojik bahçeye sahip olmak için boşlukları doldurabilirsiniz.. Şu zamanda, eğitilemeyen psikolojik veya duygusal bir boyut yok! İnsanların değişim için şaşırtıcı ve çoğu kez küçümsenmiş bir kapasitesi var.. Kişisel değişime istekli ve sorumlu olduğunuz sürece ilerlemek için bir engel yok..

 

Özgün insanlar nasıl mı?

Samimi.. Her şeyden önce onlar, ihtiyaçlarının farkındalar ve ihtiyaçlarına zaman ayırırlar.. Kendilerini daha iyi tanımak, kendi sınırlarını ve değerlerini daha iyi anlamak için uygun bir düşünce yapısına sahipler.. Aynı şekilde, nasıl iletişim kurduklarına ve ne söylediklerine dikkat ederler.. Onlar samimiyeti bir koz olarak kullanır ama saygıda da kusur etmezler.. Fikirlerini iddialı bir şekilde ifade etmede iyidirler.. Öte yandan, kimseyi fikirleri ile ikna etmeyi veya dönüştürmeyi istemezler.. Görüşlerini doğrudan ifade ederler, söylediklerini kabul ettirmek için kimseye ihtiyaç duymazlar..

 

Her zaman motivedirler.. Onlar, ideallerine ve inançlarına göre hareket ederler.. Başkalarının onayına ihtiyaç duymazlar.. Başkalarının beklentilerini yerine getirme ihtiyacı da hissetmezler..

Duygusal olaylardan çabuk kurtulurlar.. Hayal kırıklıklarından, başarısızlıklarından ve kaybetmekten sonra kalakalmak son derece kolay.. Ancak olumsuz duygularla başa çıkmayı reddederlerse, kendi yollarını bulmakta zorluk çekeceklerini bilirler.. Onlar dirençlidir.. Esneklikleri hatalarından ders almalarına, onları kabul etmelerine, onlardan öğrenmelerine ve gelişmelerine izin verir.. Bir sonraki aşamaya mümkün olduğunca çabuk geçerler..

Başarısızlıktan korkmazlar ve gelecek için bir vizyonları vardır.. İçsel pusulaları sayesinde, gittikleri yolu oluştururlar.. Başarısız olunca, yeni bir yol açarlar.. Karşıya geçmek için farklı bir köprü kurmaya çalışırlar.. Kafaları karışık hissederlerse durup dinlenirler.. Gelecek, her zaman olasılıklar ve umutlarla doludur.. Onlar umutludur, gelecekte umut bulurlar, hayallerini geleceğe yatırırlar..

Bu krallık her şehirde, her toplumda, her mahallede yok.. Böyle bir krallık kuran özgün biri bulduğunuzda ona sahip çıkın ve onu taklit edin.. Sonuçta, bu konuda yalnız değilsiniz.. Diğerleri sizin bir parçanız, siz de onların bir parçasısınız.. Saygı, uyum ve karşılıklılık, duygusal huzurunuzun temeli.. Ancak ön yargılarınızı unutun! Özgünlük seviyesine ulaşmanıza en büyük yardımcı bu.. Kendinizi ve özgünleri eleştiriden ve güncel olmayan perspektiflerden kurtarın.. İnsanları nesnelleştiren kalıplaşmış kalıpları ve etiketleri bırakın.. Kendinizi paylaşımlı deneyime açın ve herkesten öğrenin! Tüm bunlar cesaret, alçakgönüllülük ve kişisel bütünlük gerektiriyor.. Heybeniz ağır, doğru! Gücünüz düşecek ama başınız asla!

3876 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Yazan: Fatih

Yorum: Bu gazete kentin önem verdiği gazete idi ama artık boş bir kağıt parçası

31 yaşındaki genç hayata tutunamadı

Yazan: Hakan B.

Yorum: Cok erken oldu be rifat abi inanmak cok zor Allahim ailene sabir versin

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: İzmitli

Yorum: Diyecek söz yok ama sayın Bigman Çakman bu haberi neden siz dahil 1-2 gazete hariç diğerleri görmemezlikten geldi onu merak ediyorum.

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: Misafir

Yorum: Bizim halkımızı bu duruma düşürenleri Allah kahretsin

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: Körfezli

Yorum: İntihar eden Baba değil Toplum Bize ne oldu da Bir öğrenci pantolonu farklı diye Okula alınmasın , Babanın Katili Okul idareside olabilir ,BLD.BŞK. kALKSIN Suriyedede Okul yaptırsın !!!!!!!! ?????????

Başiskele belediyesi sata sata bitiremedi

Yazan: hamdi

Yorum: satın bakalm füzüli ilere harcayın hesap günü gelir birgün ama bu dünyada ama öbür dünyada bu milletin geleceğini ona buna peşkeş çekin bakalım hesap günü gelecek birgün

AK Parti İzmit’ten Esnaf Ziyareti

Yazan: Hakan Aydın

Yorum: Ekonomiyi batıran iktidarın temsilcileri hangi yüzle esnaf ziyaretine çıkıyor acaba ?

Çarptıktan sonra öylece ortada bıraktılar!

Yazan: okur

Yorum: hayvanı o halde bırakmayan Ayten hanıma çok teşekkür ederim

Başkan ve yönetimi İSTİFA ETTİ!

Yazan: fethiye cd.

Yorum: zaten bir işe yaramıyorlardı bir görüşleride yoktu... rüzgarı takip eden arkadaşlardı. geç bile kalmışlar...

243 günde devrialem

Yazan: Güven Gök

Yorum: Beni kendine rakip görmen hem sevindirdi hem üzdü suan güneydoğu anadolu bolgesindeyim yarin gebzespor macinda olucam ordanda tura devam edicez ben balkanturunda iken sen turkiye turunu tamamlamis olucaksin

KENT REHBERİ