Kocaeli Zirve
Uyanık kızın masalı
Uyanık kızın masalı
Elif Akyürek
Elif Akyürek

Elif Akyürek

elifakyurek@kocaelizirve.com

09 Ağustos 2018 Perşembe - 14:01

Yazarın Tüm Yazıları

Uyanık kızın masalı

Toplanın, bir masal anlatacağım.. Ama bu bilinenin dışında bir masal.. Eğer beğenirseniz masalımı, lütfen tüm kız çocuklarıma anlatın.. Bir zamanlar bir prenses varmış.. Adı sanı bilinmeyen, ne güneşten ne de rüzgârdan korkan, bütün gün sokaklarda yürüyen bir prensesmiş bu.. Zaman zaman tökezlese de her zaman ayağa kalkan, korkuları biriktirdiği kadar zaferleri ve sırları da toplayan bir prenses.. Kimse onun değerinden söz etmese de zaten buna ihtiyacı yok..

 

Çünkü ne kadar değerli olduğu zaten kalbinde yazılı.. Onun cesur bir prense ihtiyacı yok, çünkü köşesine çekilip bir kenara kıvrılmak yerine, pencereden bakıp kötü ejderhanın zayıf anını kollayacak kadar cesur! Bu prensesin hikayesinde ne yakışıklı prens ne de öpücük var.. Güç kendi içinden geliyor ve dışarıdan gelecek bir ilhama da ihtiyacı yok.. Beklemek yerine harekete geçerek cesaretini besliyor.. Gözleri açık, dimdik hayatın içinde yürüyen bir prensesten bahsediyoruz.. Kendi hayatını kurtaran prenses o.. Kendi hayatını kurtarabildi, çünkü anne babası onun içindeki potansiyeli biliyor ve destekliyordu.. Bu yüzden onun belki de hiç pembe ya da mor olmayan hayallerini desteklemekten de çekinmediler..

 

 

O, kendi kendini kurtardı, çünkü naif sayılmazdı ve büyükannesi yerine yatağa yatıp kurdun midesine inmeyi göze almıştı.. Haliyle kurdun onu yemekten başka seçeneği kalmamıştı.. Midesine inip savaşmayı göze almış olan prensesin ta kendisiydi.. Yani karşısına çıkan tüm kötü karakterleri bir bir devirmeyi başardı.. Başka kimseye ihtiyaç duymayan bir prenses o.. Tabii ki başkalarına da ihtiyacı var.. Etrafında insanlar olmasına ihtiyacı var, kusurlarına rağmen ona yardım etmeye hazır insanlara ihtiyacı var..

 

Nasıl yapması gerektiğine dair ona seçenekler sunacak, hatta bazen en iyisini ona gösterecek insanlara ihtiyacı elbette var; onun yerine işlerini yapacak birilerine değil.. Yine de biri çıkıp onun için bir işi halledecek olsa, kibarca teşekkür eder ve bunu geri çevirmekten çekinmezdi.. Çünkü kendi kendini kurtarabilen prenses, karşılıklı alışverişe dayanan bir dünyada yaşadığımızı ve karşımızdakilerin de hep bunu beklediğini anlamıştı.. Bu durumda her zaman öpücükler ve sevgi alan taraf olmak zorunda değildi.. Bazen de sevgi ve öpücükleri onun vermesi gerekecekti.. Kurtarıcı olmak onun en iyi yaptığı şeylerden biriydi.. Ve her gün böyle yaptı..

 

Başkalarının ruhunu ele geçiren kötü düşüncelere, önyargılara, tüm hastalıklı kafalara karşı savaş açtı.. Her zaman kimsenin bir başkasına ve kendisine omzunun üstünden bakmadığı, kadınların kadın oldukları için aşağılanmadığı bir dünya hayali kurdu.. Kim olduğuyla gurur duyan prenses o.. Kendini kurtaran prenses hassas biri olmasıyla da kendinden gurur duyuyordu.. Elbette vücudunda farklı yaratılmış kısımlar olduğunu biliyordu ama yine de kulaklarının ya da burnunun biçiminden memnundu; kendi içinde mükemmeldi..

 

 

Bir sürü makyaj malzemelerinin içinde boğuluyordu çoğu zaman.. Suratındaki sivilceler, lekeler.. Onlar prensesi eşsiz ve harika yapan şeylerdi.. Zamanla onları sevmeyi ve kendisine bahşedilen her şeye, tam olarak istediği gibi olmasa da değer vermeyi öğrendi.. Bunları umursamadan önce, bu dünyada değiştirilmesi gereken bir sürü şeyin umursanması gerektiğini biliyordu..Artık o başına gelenlerin sonuçlarını ve yetenekleri doğrultusunda nasıl başa çıkacağını biliyordu.. Böylece ilk bakışta kırılgan, süslü, ağlak, ilgiye muhtaç, kurtarıcısız yapamayan, sadece şatonun içinde biri gibi görünen bu prenses kendi hayatını kurtarmış oldu!

 

3067 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Yazan: Yasin

Yorum: Hergün Maşukiyede Yuvacıkta yürüyüş adı altında yalamalarına ve yandaşlarına en az 50 otobüsle verdiği ziyafetleri Kocaeli Bş Bld. sine kesilen faturaları unutmadık

Murat Çakmak’a tahliye!

Yazan: Sercan devrim

Yorum: Adalet yerini buldu.

Yazan: Uğur

Yorum: Çok güzel anlattın allah senden razı olsun bunlara hakkım zehir olsun

Yazan: Cem

Yorum: Normalde 100bin tl lik araca binemeyen insanlar rutbe alinca sifir jipten asagi inmiyor. Yazik hizmete sifir jip ile gitmeye gerek yok. Su yollar metro olsun artik.

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: körfezspor

Yorum: sanki kendisi tesadüfen ilçe başkanı olmadı.eğitim yok bir şey yok.

Yazan: Erhan

Yorum: Eline ağzına yüreğine sağlık. Derdimize tercüman olmuşum.

Yazan: Etem

Yorum: Ağzına sağlık kardeşim az bile yazmışsın. Kibrinden gözü kör külahı sağır olanlar bunu duymayacaktır.

Körfezli genç yoğun bakımda

Yazan: Ulaş Mintemur

Yorum: Merhaba bu haberde isim karışıklığı var bu Ömer o Ömer değil kusura bakmayın lütfen düzel tirmisiniz görünce şok olduk

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: Körfezli

Yorum: Bu mesajla ne demek istiyorsun sende tesadüfen bu makama gelirsen millet ne der düşündün mü Sakın yanlışlık yapıp Bld.Bşk Aday adayı olma AKP Körfez de biter

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

KENT REHBERİ