KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3811 TL
  • 6.0965 TL
  • 6.7421 TL
Kocaeli Zirve
Kerkük
Kerkük
Fatimetül Zehra Salihi
Fatimetül Zehra Salihi

Fatimetül Zehra Salihi

iletisim@kocaelizirve.com

14 Kasım 2018 Çarşamba - 08:31

Yazarın Tüm Yazıları

Kerkük

Değerli okurlar bu yazımda sizlere Anavatanımız Türkiye’nin bir parçası olan,  Türk’ün yurdu Kerkük’te Türk Dili Ve Edebiyatı’nın öğrenciler tarafından nasıl karşılandığını ve ne tür zorlukları geçerek en iyi seviyeye ulaştığını açıklayacağız.

Soruların cevabını Kerkük Üniversitesi/Eğitim Fakültesi/Türkçe bölüm’ünün en iyi hocalarından olan Prof.Dr.Çoban ULUHAN verecektir.

 

Prof.Dr.Çoban ULUHAN 1948 senesinde Kerkük’ün Beşir kasabasında dünyaya geldi. İlk,orta ve lise son sınıfları Kerkük’te bitirerek 1975 senesinde Ankara üniversitesinde Türk Dil Tarihi ve Coğrafya’da Türkçe bölümü okumuştur. Doktorasını 1979 senesinde İstanbul Üniversitesi’nde okudu. TDK tarafından yayımlanan Yusuf ile Züleyha isimli eseri 2007 tarihinde Ankara’da basılmıştır.

Kısacık biografiden sonra Prof.Dr.Çoban ULUHAN ile yaptığım görüşmeyi sizlerin huzuruna azrediyorum.

 

S/Türkçe bölümü Kerkük’te kaç senesinde açıldı?

C/-Milletvekili Dr.Faruk Abdullah,Milletvekili Feyha Beyatlı ve Prof.Dr.Çoban Uluhan tarafındn Irak Yüksek Öğretim Ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı’na  bir ziyaret yapıldı. Bakan Dr.Faruk’un sıkı arkadaşlarından biriydi.Dilekçe verilerek Üniversitde Türk dil ve edebiyatı bölümün açılmasını talep ettik.Bakan orada kim ders verecek diye sordu bana? Ben de Diller fakültesinde bulunan Türkmen hocaların ismini verdim. Bakanlık bölümün açılması için emir Verdi . Dr.Hüseyin Şahbaz 2004 senesinde Kerkük üniversitesine geldi. Dr. Hüseyin’e gelen bütün teklifler Dr.Hüseyin tarafından red edildi,ilk senesi bakanlığa bağlı kayıt etme yöntemiyle öğrenci dağıtımı yapıldı,daha sonra 2 sene artık seçimler biz de oldu ve sistem değişildi.Bölüme gelen öğrencilerin genelde Türkçe dili bilmesi gerekirdi (Türkmen olması gerekirdi).

2005’te 13 öğrenci bu bölümde Kabul edildi 10’u mezun oldu daha sonra yıllar geçtikçe bölüm yoğun istek gördü. Mezun olanlardan da Sn.İbrahim Kasapoğlu şimdiki bölümün dersveren hocalarındandır.İstekler üzerine 2.öğretim açıldı,gelen öğrenciler kendi istekleriyle geldiler.

 

S/İlk dönemlerinde ne tür zorluklar yaşandı? Ve nasıl aşıldı?

C/Bağdat’ın eğitim program Kerkük’te staja geçti,orada kurulan program yabancılar için hazırlanan ders kitaplarıydı daha sonra kaynaklara geçildi hoca ve kitap eksikliğine rağmen bölüm başarılı bir şekilde eğitimine devam etti.

 

S/Türk Dil Ve Edebiyatı,Dil Tarihi ve Halkbilimi öğrenciler tarafından nasıl bir şekilde karşılandı?

C/İlk başlarda kitap sıkıntısı çeken öğrenciler bir süre sonra öz dillerini daha çok heyecan ve sevgiyle okumuşlardır.

 

S/Bölümün şuanki dönemde herhangi bir sıkıntısı var mı?

C/ Çoğunlukla hoca sıkıntısı.Bölümde 6-7 senedir ders veren hocalar (Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerinin ) olmasına rağmen hocaları atama yapmıyorlar.

 

S/Bölüm için Türkiye’de bulunan eğitim dernekleri tarafından nasıl yardımlar yapılabilir?

C/ TDK’nin  ve Milli Eğitim Bakanlığının yayınlarını bölümümüze dağıtmak,diğer kuruluş ve yayınevleri de yayımladıkları kitapları bölümümüze bağışlayabilirler.

 

S/Bugüne kadar başarı oranı sizce nasıldı?

C/ Başarı oranı %99 oranında gerçekleşmiştir. Mezun olan öğrencilerin bir kısmı öğretmenlik yapıyor,bir kısmı  atandı bir kısmı da Türkiye’de eğitime devam etmektedir.

 

Bana yardımcı olan değerli hocam Prof.Dr.Çoban ULUHAN’A teşekkürlerimi sunarım.

 

Evet değerli okurlar biz Kerkük Türkleri tüm zorluklara ve oyunlara rağmen kendi öz dilini okumayı sürdürüyoruz. Rabbim bütün Türk halklarını korusun ve yüceltsin. Saygılarımla

3293 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Yağız Kebap
Okşin Beçet
Almila
Davetiyem
Fidan Spor
Volka Proje
Akkurt İnşaat
KKG
Polis Marketim
Bekiroğlu