KOCAELİ 13° Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3887 TL
  • 6.0956 TL
  • 6.7858 TL
Kocaeli Zirve
Şaibeli seçimler ve Türkmenlerin durumu...
Şaibeli seçimler ve Türkmenlerin durumu...
Fatimetül Zehra Salihi
Fatimetül Zehra Salihi

Fatimetül Zehra Salihi

iletisim@kocaelizirve.com

12 Temmuz 2018 Perşembe - 11:23

Yazarın Tüm Yazıları

Şaibeli seçimler ve Türkmenlerin durumu...

Kerkük' te oyun içinde oyun!

 

Bilindiği üzere 12 Mayıs 2018’de Irak Parlamentosu Milletvekilleri seçimleri yaşandı,seçimlere Irak genelinde şaibe ve sahtecilik karıştı.

 

Halk 12 Mayıs günü sonuçlarda şaibelerin yaşandığını anlayıp ve oyların sahtecilik sonucu kürt partisi KYB, saat 17:00’da sokaklara dökülerek Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği Kerkük Bürosu önünde grev ve gösteri yapmaya başlamıştı.

 

Binlerce vatandaşın bu tepkisine Federal Bağdat Hükümeti sessiz kaldı!

 

Ancak Türkmenlerin gür ve hür sesi Bağdat yönetimini ayağa kaldırdı.

 

Halk 28 gün boyunca Kerkük Depo müdürlüğü önünde gösteri yaptı binlerce Türkmen tek ağızdan “KERKÜK TÜRKTÜR TÜRK KALACAK” ve “KERKÜK’Ü VERMEYİZ” gibi sloganlarla yeri göğü inlettiler.

 

Türkmen halk 28 gün Ramazan ayı boyunca, açlık, susuzluk ve düşmanın sinsi darbelerini göze alarak dimdik ayakta durdu ve taleplerini dile getirdi.

 

Halkın tek talebi oyların elle sayılması idi, Türkmen halkı Irak Federal Mahkemesine şikayetlerini yağdırdı ve kendilerine yapılan zulmü ve haksızlığı ispat etti.

 

Hileye karışan sandıkların kilit numaraları ve seçim merkezlerinin isimlerini şikayet ederek mahkemeden şikayet edilen sandıkların elle sayılma kararını aldı.

 

Bu karardan sonra 3/7/2018 salı günü Kerkük’te hileye ve sahteciliğe karışan sandıklardaki oyların elle sayılmasına başlandı...

 

Sandıkların sayılması sonucu KYB Kürt partisinin seçimlerde elektronik korsan yöntemi ile çaldığı oyların elle sayılması sırasında oyların aslında Türkmen listesi Kerkük Türkmen Cephesi ve Arapların Kerkük’te Arap Koalisyonu listesinin olduğu ortaya çıkmasına rağmen KYB partisi yaptığı seçim ihlalini inkar ederek adalet korkusundan kaçınıp seçim ihlali yapıldığını inkar etti.

 

Kerkük’te oyların elle sayılması 7/72018 cumartesi günü ani bir şekilde durduruldu hukuksuzluk halen devam ediyor.

13505 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Yağız Kebap
Okşin Beçet
Almila
Davetiyem
Fidan Spor
Volka Proje
Yelkent
KKG
Polis Marketim
Bekiroğlu