Kocaeli Zirve
Şaibeli seçimler ve Türkmenlerin durumu...
Şaibeli seçimler ve Türkmenlerin durumu...
Fatimetül Zehra Salihi
Fatimetül Zehra Salihi

Fatimetül Zehra Salihi

iletisim@kocaelizirve.com

12 Temmuz 2018 Perşembe - 11:23

Yazarın Tüm Yazıları

Şaibeli seçimler ve Türkmenlerin durumu...

Kerkük' te oyun içinde oyun!

 

Bilindiği üzere 12 Mayıs 2018’de Irak Parlamentosu Milletvekilleri seçimleri yaşandı,seçimlere Irak genelinde şaibe ve sahtecilik karıştı.

 

Halk 12 Mayıs günü sonuçlarda şaibelerin yaşandığını anlayıp ve oyların sahtecilik sonucu kürt partisi KYB, saat 17:00’da sokaklara dökülerek Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği Kerkük Bürosu önünde grev ve gösteri yapmaya başlamıştı.

 

Binlerce vatandaşın bu tepkisine Federal Bağdat Hükümeti sessiz kaldı!

 

Ancak Türkmenlerin gür ve hür sesi Bağdat yönetimini ayağa kaldırdı.

 

Halk 28 gün boyunca Kerkük Depo müdürlüğü önünde gösteri yaptı binlerce Türkmen tek ağızdan “KERKÜK TÜRKTÜR TÜRK KALACAK” ve “KERKÜK’Ü VERMEYİZ” gibi sloganlarla yeri göğü inlettiler.

 

Türkmen halk 28 gün Ramazan ayı boyunca, açlık, susuzluk ve düşmanın sinsi darbelerini göze alarak dimdik ayakta durdu ve taleplerini dile getirdi.

 

Halkın tek talebi oyların elle sayılması idi, Türkmen halkı Irak Federal Mahkemesine şikayetlerini yağdırdı ve kendilerine yapılan zulmü ve haksızlığı ispat etti.

 

Hileye karışan sandıkların kilit numaraları ve seçim merkezlerinin isimlerini şikayet ederek mahkemeden şikayet edilen sandıkların elle sayılma kararını aldı.

 

Bu karardan sonra 3/7/2018 salı günü Kerkük’te hileye ve sahteciliğe karışan sandıklardaki oyların elle sayılmasına başlandı...

 

Sandıkların sayılması sonucu KYB Kürt partisinin seçimlerde elektronik korsan yöntemi ile çaldığı oyların elle sayılması sırasında oyların aslında Türkmen listesi Kerkük Türkmen Cephesi ve Arapların Kerkük’te Arap Koalisyonu listesinin olduğu ortaya çıkmasına rağmen KYB partisi yaptığı seçim ihlalini inkar ederek adalet korkusundan kaçınıp seçim ihlali yapıldığını inkar etti.

 

Kerkük’te oyların elle sayılması 7/72018 cumartesi günü ani bir şekilde durduruldu hukuksuzluk halen devam ediyor.

13369 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Yazan: Yasin

Yorum: Hergün Maşukiyede Yuvacıkta yürüyüş adı altında yalamalarına ve yandaşlarına en az 50 otobüsle verdiği ziyafetleri Kocaeli Bş Bld. sine kesilen faturaları unutmadık

Murat Çakmak’a tahliye!

Yazan: Sercan devrim

Yorum: Adalet yerini buldu.

Yazan: Uğur

Yorum: Çok güzel anlattın allah senden razı olsun bunlara hakkım zehir olsun

Yazan: Cem

Yorum: Normalde 100bin tl lik araca binemeyen insanlar rutbe alinca sifir jipten asagi inmiyor. Yazik hizmete sifir jip ile gitmeye gerek yok. Su yollar metro olsun artik.

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: körfezspor

Yorum: sanki kendisi tesadüfen ilçe başkanı olmadı.eğitim yok bir şey yok.

Yazan: Erhan

Yorum: Eline ağzına yüreğine sağlık. Derdimize tercüman olmuşum.

Yazan: Etem

Yorum: Ağzına sağlık kardeşim az bile yazmışsın. Kibrinden gözü kör külahı sağır olanlar bunu duymayacaktır.

Körfezli genç yoğun bakımda

Yazan: Ulaş Mintemur

Yorum: Merhaba bu haberde isim karışıklığı var bu Ömer o Ömer değil kusura bakmayın lütfen düzel tirmisiniz görünce şok olduk

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: Körfezli

Yorum: Bu mesajla ne demek istiyorsun sende tesadüfen bu makama gelirsen millet ne der düşündün mü Sakın yanlışlık yapıp Bld.Bşk Aday adayı olma AKP Körfez de biter

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

KENT REHBERİ