Yozlaşma
 Yozlaşma
Taylan Katak

Taylan Katak

taylankatak@kocaelizirve.com

06 Temmuz 2018 Cuma - 09:13

Yazarın Tüm Yazıları

 Yozlaşma

Son zamanlarda öyle acı olaylar yaşıyoruz ki toplumda infial yaratması kaçınılmaz. Kadınlara ve çocuklara yönelik taciz, tecavüz ve şiddet olaylarında ciddi bir artış var. Sadece kadınlara ve çocuklara değil, hayvanlara yönelik şiddet, işkence ve tecavüz vakaları da bir hayli fazla. Bu ülkede damacanaya tecavüz eden yaratıklar bile var. Böyle yaratıklarla aynı toplumda yaşıyor, aynı havayı soluyoruz.

 

Jupiter’den, Mars’tan gelmedi bu yaratıklar. Bu toplumun içerisinden çıktılar. Aramızda yaşadılar. Onların yaptıklarını lanetlesek de bu toplumun içerisinden çıktıkları gerçeğini değiştiremeyiz. Gerçeklerden kaçarak sorunlarımızı çözemeyiz.

 

 Ülkemizin kadına şiddetle, tecavüzlerle, çocuk istismarlarıyla, hayvanlara işkenceyle anılması duyarlı her yurttaşımızı incitiyor. Ülkemiz ve milletimiz bunu hak etmiyor. Tarihte ve günümüzde içerisinden çok değerli insanlar çıkartan necip milletimiz son yıllarda artan bu acı olaylardan dolayı son derece rahatsız.

 

 Sohbet etme imkanı bulduğum insanlar, siyasi görüşleri ne olursa olsun, korku ve tedirginlik içinde. Sordukları ortak soru ise şu: Biz nasıl böyle bir topluma dönüştük?

 Yurttaşlarımızın ortak aklı sonucu ortaya çıkan bu soru, yaşadığımız toplumsal travmayı aşmak için de son derece kritik bir soru bence. Bu sorunun cevabını cesurca ve kendimizi kandırmadan verdiğimizde aşmamız gereken yolları çok daha kolay aşabiliriz. Zira içinde bulunduğumuz yozlaşmadan kurtulmak için aşmamız gereken yollar var.

 Tarihimizle ve ecdadımızla övünmeyi çok seven bir milletiz. Bu nedenle bugünümüzü geçmişimizle kıyaslamanın faydalı olacağını düşünüyorum. Çanakkale Savaşı’nda yaralı düşman askerini sırtlayıp sipere taşıyan kahramanlar çıkaran bir toplumdan bugün bu kadar çok sapkın ruhlu insanın çıkması son derece düşündürücü. Bu durumun büyük bir yozlaşmanın ürünü olduğu aşikar. Birdenbire olan bir durum da değil üstelik bu. Eğitimin, kültürün, manevi değerlerin ve ahlaki erdemlerin yeni nesillere aktarılamamasıyla gelişen, bir kartopu gibi büyüyerek çığa dönüşen bir durum.

 

 Çocuklarla evliliğin caiz olduğunu söyleyen, bir kereden bir şey olmaz diyen, küçüğün de rızasıyla yapılmış işler ifadesini kullanan kişilerin olduğu bir ülkede cinsel istismar olaylarının artması kaçınılmaz sonuç. Topluma örnek olması gereken kişilerin yanlış söylemleri psikolojisi bozuk insanları suça teşvik edebiliyor.

 

 Cinsel istismar olaylarının artışıyla ilgili olarak bazı kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları hem kamuoyunu hem de halkımızı uzun zaman önce uyardı. Fakat bu konuyla ilgili ne ülkemizi yönetenlerde ne de halkımızda ciddi bir hassasiyet oluşmadı. Son yaşanan olaylar sonucu caniliğin, vahşetin ve ahlaki çürümenin ayyuka çıkmasıyla birlikte nihayet toplumda bir tepki oluştu. Keşke bu tepki ve farkındalık bu kadar evladımız istismara kurban gitmeden önce oluşsaydı… 

 

 Bu konu ile ilgili analizler yaparken bastırılmış cinsellik olgusunu görmezden gelemeyiz. Ülkemizde yaşanan acı olaylara benzer olaylar pek çok Orta Doğu ülkesinde yaşanmakta. Kapalı toplumlarda baskılanan dürtüler çok farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Bilhassa tecavüz olaylarının artmasında bastırılmış cinsellik olgusunun büyük bir payı var. Cinsel anlamda bastırılmış duygulara sahip olan insanlar bozuk psikolojilerinin etkisiyle sapkın duygulara yönelebiliyorlar.

 Konu ile ilgili yapılan araştırmalar taciz, tecavüz ve işkence gibi insanlık dışı dürtülere sahip olan kişilerin büyük bir çoğunluğunun geçmişte maruz kaldıkları şiddet, işkence, taciz ve tecavüz olayları sonucu bu duruma geldiklerini gösteriyor.

 Kadına şiddet, kadına taciz ve tecavüz, çocuğa şiddet, çocuğa taciz ve tecavüz, hayvana şiddet ve işkence, hayvana tecavüz, cinayet, gasp, çocuk kaçırma…

 Herkes, hepimiz bu olayları kınıyoruz. Ama hiçbirimiz bu olaylara kurban giden kadınların, çocukların, masum insanların ailelerinin çektiği acıyı onlar kadar hissedemeyiz. Bu acının tarifi yok… Ateş düştüğü yeri yakar. Allah onlara sabır versin. Bu konuda toplumsal duyarlılık kasan bazı kişilerin samimiyetten uzak, hamaset konan kınama mesajları yeterli değil. O ailelerin acılarını dindirecek yaptırımların ve bir daha kimsenin bu acıları yaşamayacağı önlemlerin alınması için çaba harcamak gerekiyor. Gerçek duyarlılık budur. Hayatını kaybeden insanlara ve onların acılı ailelerine olan vefa borcumuzu toplum olarak ancak böyle ödeyebiliriz.

 Toplumsal infial hallerinde ortaya radikal söylemler çıkabilir. Ülkelerine ve halklarına gelecekte vereceği zararları düşünmeden duygularıyla hareket edebilir insanlar. Öfkenin sağlıklı düşünmemize engel olmaması lazım.

 Son günlerde gündemde olan idam cezasının geri getirilmesi konusunda toplumun ciddi bir kesiminde tedirginlik ve soru işareti var. Hukuk ve adaletle ilgili kaygıları olan insanların, hukuka ve adalete olan güvenin böylesine sarsıldığı bir ortamda verilecek idam kararlarının adil olup  olmayacağı ve bazı siyasi gruplar tarafından cezalandırma aracı olarak kullanılıp kullanılmayacağı konularında ciddi endişeleri var.

 

 İdam cezasına karşı olan kişilerin savunduğu en önemli argüman, Orta Doğu’daki bazı ülkelerde idam cezası uygulanmasına rağmen taciz ve tecavüz olaylarının önüne geçilememesi.  Yurttaşlarımızın önemli bir bölümü idam cezasının geri getirilmesinin cinsel istismar olaylarını azaltmayacağını, aksine hukuk alanında yeni sorunlara yol açacağını düşünüyor.

 

 Yaşadığımız toplumsal travmanın atlatılması ve bir daha böyle olayların yaşanmaması için cezaların caydırıcılığı kadar önleyici tedbirler de çok önemli. Eğitimin toplumsal açıdan hayati bir rolü var. Eğitim sisteminin yaşadığımız sorunları çözecek nitelikte olması şart. Yeni nesillere kadınlara, çocuklara, hayvanlara, doğaya, insana saygı duymayı ve sevmeyi öğretmeliyiz. İnsani değerlere sahip, erdemli nesillere ihtiyacımız var. Çıkarları için yaşayan değil, ilkeleri için yaşayan; vatanlarına ve milletlerine faydalı olmayı gaye edinmiş kuşaklar yetiştirmeliyiz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5165 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

41 Burda çalışanları isyan etti!

Yazan: 41 avm çalışanı

Yorum: Ben oranın çalışanlarından birisiyim. Sesimizi duyurun lütfen paramıza zamda vermiyorlar çalışmazsak tazminatsız kocayacağız

Bedelli askerlikte son durum

Yazan: Vatandaş

Yorum: Bence iyi miktar

Boğulanların sayısı artıyor. 193 kişi boğulma tehlikesi geçirdi  

Yazan: Yüzücü

Yorum: Buyuksehir ekiplerini tanitacagina ilk önce bedava yüzme kürsü açsın. Her yaz kocaeli de aynı sey.

Meteoroloji uyardı. Dolu ve hortum oluşabilir

Yazan: Merve erbas

Yorum: Yarın yine otoparklar dolar. Izmit in her yerini sel basar.

Körfeze 120 bin liralık proje!

Yazan: Korfezli

Yorum: Körfezin her yeri çöp içinde. Ilk buna cozum

Hürriyet’ten o şoföre destek ziyareti

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: yaşlı amca belliki rahatsız... doğrusunu yapmış şoför arkadaşımız... bayan yolcu açısından doğru olan buydu... ancak bu tür davranışların kapalı, sakallı, şalvarlı, sarıklı vb. yurttaşlarımızada yapıldığında aynı tepki ile karşılık verilmesi gerekir. bu ülke özgürse eğer ne açık giyinenin nede kapalı giyinenin birbirine hakaret hakkı yok. nedense açık birine birşey söylendiğinde herkez özgürlükçü, dindar birine söylenince burası iran mı oluyor. yuhhhh

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: vatandaş

Yorum: Özelleştirince böyle oldu, Zamlar ile ilgilide bir haber bekliyoruzz

Bekçilerden güvenlik uygulaması: 1 şüpheli şahıs yakalandı

Yazan: Vatandaş

Yorum: 80 lere döndük. Bu nedir arkadaş artık her vatandaşın yanına bir tane kolluk gücü verirler.

CHP’den 9 kişi İnce için imza verdi

Yazan: Zeynep sonmez

Yorum: Çoğunluğun eski başkan olması da manidar.

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: Songül Cihan

Yorum: Bacım yapiyosun da bu haberleri takan yok. Açlık sınırı olmuş bilmem kaç. Bu milletin suyunu kes yine akillanmaz

KENT REHBERİ