KOCAELİ 20° Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3589 TL
  • 6.0765 TL
  • 6.8620 TL
Kocaeli Zirve
 Yozlaşma
 Yozlaşma
Taylan Katak
Taylan Katak

Taylan Katak

taylankatak@kocaelizirve.com

06 Temmuz 2018 Cuma - 09:13

Yazarın Tüm Yazıları

 Yozlaşma

Son zamanlarda öyle acı olaylar yaşıyoruz ki toplumda infial yaratması kaçınılmaz. Kadınlara ve çocuklara yönelik taciz, tecavüz ve şiddet olaylarında ciddi bir artış var. Sadece kadınlara ve çocuklara değil, hayvanlara yönelik şiddet, işkence ve tecavüz vakaları da bir hayli fazla. Bu ülkede damacanaya tecavüz eden yaratıklar bile var. Böyle yaratıklarla aynı toplumda yaşıyor, aynı havayı soluyoruz.

 

Jupiter’den, Mars’tan gelmedi bu yaratıklar. Bu toplumun içerisinden çıktılar. Aramızda yaşadılar. Onların yaptıklarını lanetlesek de bu toplumun içerisinden çıktıkları gerçeğini değiştiremeyiz. Gerçeklerden kaçarak sorunlarımızı çözemeyiz.

 

 Ülkemizin kadına şiddetle, tecavüzlerle, çocuk istismarlarıyla, hayvanlara işkenceyle anılması duyarlı her yurttaşımızı incitiyor. Ülkemiz ve milletimiz bunu hak etmiyor. Tarihte ve günümüzde içerisinden çok değerli insanlar çıkartan necip milletimiz son yıllarda artan bu acı olaylardan dolayı son derece rahatsız.

 

 Sohbet etme imkanı bulduğum insanlar, siyasi görüşleri ne olursa olsun, korku ve tedirginlik içinde. Sordukları ortak soru ise şu: Biz nasıl böyle bir topluma dönüştük?

 Yurttaşlarımızın ortak aklı sonucu ortaya çıkan bu soru, yaşadığımız toplumsal travmayı aşmak için de son derece kritik bir soru bence. Bu sorunun cevabını cesurca ve kendimizi kandırmadan verdiğimizde aşmamız gereken yolları çok daha kolay aşabiliriz. Zira içinde bulunduğumuz yozlaşmadan kurtulmak için aşmamız gereken yollar var.

 Tarihimizle ve ecdadımızla övünmeyi çok seven bir milletiz. Bu nedenle bugünümüzü geçmişimizle kıyaslamanın faydalı olacağını düşünüyorum. Çanakkale Savaşı’nda yaralı düşman askerini sırtlayıp sipere taşıyan kahramanlar çıkaran bir toplumdan bugün bu kadar çok sapkın ruhlu insanın çıkması son derece düşündürücü. Bu durumun büyük bir yozlaşmanın ürünü olduğu aşikar. Birdenbire olan bir durum da değil üstelik bu. Eğitimin, kültürün, manevi değerlerin ve ahlaki erdemlerin yeni nesillere aktarılamamasıyla gelişen, bir kartopu gibi büyüyerek çığa dönüşen bir durum.

 

 Çocuklarla evliliğin caiz olduğunu söyleyen, bir kereden bir şey olmaz diyen, küçüğün de rızasıyla yapılmış işler ifadesini kullanan kişilerin olduğu bir ülkede cinsel istismar olaylarının artması kaçınılmaz sonuç. Topluma örnek olması gereken kişilerin yanlış söylemleri psikolojisi bozuk insanları suça teşvik edebiliyor.

 

 Cinsel istismar olaylarının artışıyla ilgili olarak bazı kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları hem kamuoyunu hem de halkımızı uzun zaman önce uyardı. Fakat bu konuyla ilgili ne ülkemizi yönetenlerde ne de halkımızda ciddi bir hassasiyet oluşmadı. Son yaşanan olaylar sonucu caniliğin, vahşetin ve ahlaki çürümenin ayyuka çıkmasıyla birlikte nihayet toplumda bir tepki oluştu. Keşke bu tepki ve farkındalık bu kadar evladımız istismara kurban gitmeden önce oluşsaydı… 

 

 Bu konu ile ilgili analizler yaparken bastırılmış cinsellik olgusunu görmezden gelemeyiz. Ülkemizde yaşanan acı olaylara benzer olaylar pek çok Orta Doğu ülkesinde yaşanmakta. Kapalı toplumlarda baskılanan dürtüler çok farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Bilhassa tecavüz olaylarının artmasında bastırılmış cinsellik olgusunun büyük bir payı var. Cinsel anlamda bastırılmış duygulara sahip olan insanlar bozuk psikolojilerinin etkisiyle sapkın duygulara yönelebiliyorlar.

 Konu ile ilgili yapılan araştırmalar taciz, tecavüz ve işkence gibi insanlık dışı dürtülere sahip olan kişilerin büyük bir çoğunluğunun geçmişte maruz kaldıkları şiddet, işkence, taciz ve tecavüz olayları sonucu bu duruma geldiklerini gösteriyor.

 Kadına şiddet, kadına taciz ve tecavüz, çocuğa şiddet, çocuğa taciz ve tecavüz, hayvana şiddet ve işkence, hayvana tecavüz, cinayet, gasp, çocuk kaçırma…

 Herkes, hepimiz bu olayları kınıyoruz. Ama hiçbirimiz bu olaylara kurban giden kadınların, çocukların, masum insanların ailelerinin çektiği acıyı onlar kadar hissedemeyiz. Bu acının tarifi yok… Ateş düştüğü yeri yakar. Allah onlara sabır versin. Bu konuda toplumsal duyarlılık kasan bazı kişilerin samimiyetten uzak, hamaset konan kınama mesajları yeterli değil. O ailelerin acılarını dindirecek yaptırımların ve bir daha kimsenin bu acıları yaşamayacağı önlemlerin alınması için çaba harcamak gerekiyor. Gerçek duyarlılık budur. Hayatını kaybeden insanlara ve onların acılı ailelerine olan vefa borcumuzu toplum olarak ancak böyle ödeyebiliriz.

 Toplumsal infial hallerinde ortaya radikal söylemler çıkabilir. Ülkelerine ve halklarına gelecekte vereceği zararları düşünmeden duygularıyla hareket edebilir insanlar. Öfkenin sağlıklı düşünmemize engel olmaması lazım.

 Son günlerde gündemde olan idam cezasının geri getirilmesi konusunda toplumun ciddi bir kesiminde tedirginlik ve soru işareti var. Hukuk ve adaletle ilgili kaygıları olan insanların, hukuka ve adalete olan güvenin böylesine sarsıldığı bir ortamda verilecek idam kararlarının adil olup  olmayacağı ve bazı siyasi gruplar tarafından cezalandırma aracı olarak kullanılıp kullanılmayacağı konularında ciddi endişeleri var.

 

 İdam cezasına karşı olan kişilerin savunduğu en önemli argüman, Orta Doğu’daki bazı ülkelerde idam cezası uygulanmasına rağmen taciz ve tecavüz olaylarının önüne geçilememesi.  Yurttaşlarımızın önemli bir bölümü idam cezasının geri getirilmesinin cinsel istismar olaylarını azaltmayacağını, aksine hukuk alanında yeni sorunlara yol açacağını düşünüyor.

 

 Yaşadığımız toplumsal travmanın atlatılması ve bir daha böyle olayların yaşanmaması için cezaların caydırıcılığı kadar önleyici tedbirler de çok önemli. Eğitimin toplumsal açıdan hayati bir rolü var. Eğitim sisteminin yaşadığımız sorunları çözecek nitelikte olması şart. Yeni nesillere kadınlara, çocuklara, hayvanlara, doğaya, insana saygı duymayı ve sevmeyi öğretmeliyiz. İnsani değerlere sahip, erdemli nesillere ihtiyacımız var. Çıkarları için yaşayan değil, ilkeleri için yaşayan; vatanlarına ve milletlerine faydalı olmayı gaye edinmiş kuşaklar yetiştirmeliyiz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5451 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Halı Yıkama
Yağız Kebap
Okşin Beçet
Almila
Davetiyem
Reis Döner
KKG
Volka Proje
Akkurt İnşaat
Evdiz
Körfez Center AVM
Körfezin Sütçüsü
Kumpir
Bekiroğlu