KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3811 TL
  • 6.0965 TL
  • 6.7421 TL
Kocaeli Zirve
Kartlar yeniden karılıyor
Kartlar yeniden karılıyor
Taylan Katak
Taylan Katak

Taylan Katak

taylankatak@kocaelizirve.com

30 Kasım 2018 Cuma - 08:28

Yazarın Tüm Yazıları

Kartlar yeniden karılıyor

 Büyük başın derdi büyük olur. Orta Doğu coğrafyası zenginliklerle dolu. Belki de bu yüzden başı dertten kurtulmuyor. Medeniyetin beşiği Mezopotamya, emperyalizmin hedef tahtasında. Mesele sadece petrol değil, tarihi ve kültürel nedenler de bunda büyük etken. Batı kapitalizmi ekonomik sebeplerle, Batı şovenizmi ise Selahaddin Eyyubi’nin, Fatih Sultan Mehmet’in torunlarından geçmişin rövanşını alma hevesiyle bölgeyi talan ediyor.

 Birinci Emperyalist Paylaşım Savaşı’ndan sonra şekillenen, İkinci Emperyalist Paylaşım Savaşı’nın ardından da son halini alan Orta Doğu coğrafyasında kaos hiç eksik olmadı. Büyük Orta Doğu Projesi’nin bir ürünü olan Arap Baharı kardeşi kardeşe kırdırdı.

 Son aşamasına gelen Suriye İç Savaşı bölgede büyük bir tahribat yarattı. Bazı kesimlerce öne sürülen ‘’iç savaşı Esad kazandı, emperyalizm kaybetti’’ düşüncesi gerçeği yansıtmıyor. Esad kazanmadı. Rusya ve İran kazandı. Suriye’den geriye İran’ın ve büyük ölçüde Rusya’nın güdümüne girmiş uydu bir devlet kaldı. Ne Esad’ın egemenliğinden ne de Suriye’nin bağımsızlığından söz etmek mümkün değil. Bu açıdan bakacak olursak Suriye’de emperyalizmin kazandığını, bağımsız Suriye’nin kaybettiğini görürüz. Çünkü Rusya da emperyalist bir devlet, tarihsel kodlarını ve gelecek vizyonunu doğru incelersek, Neo-Pers İran da. Üstelik Suriye topraklarının önemli bir kısmı ABD destekli DSG(Demokratik Suriye Güçleri) denetiminde. Suriye topraklarında emperyalist bir paylaşım olduğu aşikar. Egemen güçler tarafından Fırat’ın batısı Rusya’ya, doğusu ise ABD’ye peşkeş çekildi. ABD’nin DSG’ye olan desteğini çekmesi bu tabloda pek olası görünmüyor. Suriye’de çıkarları var. DSG’den desteklerini çekmeleri demek, Suriye’yi tamamen Rusya’ya bırakmak demek. Olağanüstü bir gelişme olmadığı takdirde bu mümkün değil. Suriye’nin en önemli kaynakları DSG’nin denetiminde olan bölgelerde bulunuyor. Böylesine değerli bir bölgeden vazgeçmek ABD için kolay değil. DSG’ye verdikleri desteği çekerlerse Suriye’de tamamen hezimete uğramış olacaklarını biliyorlar. Yapmak istedikleri şey Türkiye ile DSG’yi yakınlaştırmak, bu olmuyorsa en azından çatışmasız ve kontrol edilebilir bir duruma getirmek.

 Irak’ta da durum bir hayli karışık. Seçimlerin ardından Başbakan olan Adil Abdulmehdi’nin göreve gelmesiyle yeni bir süreç başladı. Şii Arap kökenli Abdulmehdi hem ABD hem de İran tarafından onaylanan, ülkedeki tüm etnik gruplara ve siyasi taraflara yakın bir isim. Başbakan oluşu tüm taraflarca olumlu karşılandı.

 Yakın bir tarihte gerçekleşen IKBY(Irak Kürt Bölgesel Yönetimi) seçimleri KDP(Kürdistan Demokrat Partisi)’nin zaferiyle sonuçlandı. Bağımsızlık Referandumu’nun ardından büyük bir kaos ve kargaşanın hakim olduğu IKBY’de istikrar göreceli olarak sağlanmış durumda. Gerek ekonomik gerek siyasi gerekse sosyal olarak bölge toparlanma sürecinde. Yaşanan sıkıntılı süreçte en büyük darbeyi Barzani ailesi ve KDP aldı diye düşünülüyordu. Ama seçim sonuçları hiç de öyle demiyor. KDP seçimde birinci parti oldu ve bölge halkının desteği eksilmiş görünmüyor. Bu seçim zaferinin ardından moral kazanan Mesut Barzani, uzun bir sessizliğin ardından yeniden siyaset sahnesine güçlü bir figür olarak çıktı. Geçtiğimiz günlerde Bağdat’a ve Necef’e giderek Irak siyasetinin en önemli ve kilit isimleriyle bir araya geldi. Bu isimlere ITC(Irak Türkmen Cephesi) lideri Erşat Salihi de dahil. Barzani’nin ziyaretleri Irak kamuoyunda büyük yankı buldu. Hem ABD hem de İran tarafından desteklenen ziyaretler Iraklı taraflarca da olumlu karşılandı. Bağımsızlık Referandumu’nun ardından IKBY ile Irak merkezi hükümeti arasındaki ilişkiler normalleşme yoluna girmiş gibi görünüyor. Seçim sonuçlarının , yeni hükümet kurma çalışmalarının ve karşılıklı diplomatik jestlerin normalleşme yoluna girilmesinde etkili olduğu söylenebilir.

 ABD ve İran’ın Irak üzerindeki hakimiyet çekişmesi devam ediyor. İki ülke de yeni hükümetin kendisine yakın isimlerden oluşması için yoğun çaba harcıyor. Irak’ın istikrarı pamuk ipliğine bağlı.

 Irak’ta ve Suriye’de kartlar yeniden karılıyor. Bu ülkelerde yaşanacak her gelişme doğrudan bölgeyi etkileyecek, en çok da bizi. Dış politikamızın sağlam temellere dayanan, duygusallıktan uzak, tutarlı ve gerçekçi bir zeminde olması bu süreçte hayati bir öneme sahip. 

 

 

1360 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Yağız Kebap
Okşin Beçet
Almila
Davetiyem
Fidan Spor
Volka Proje
Akkurt İnşaat
KKG
Polis Marketim
Bekiroğlu