Küresel güçlerin savaş alanı: Suriye
Küresel güçlerin savaş alanı: Suriye
Taylan Katak

Taylan Katak

taylankatak@kocaelizirve.com

14 Eylül 2018 Cuma - 09:11

Yazarın Tüm Yazıları

Küresel güçlerin savaş alanı: Suriye

Esad Rejimi’nin İdlib’e yapacağı operasyon sadece Suriye’nin geleceği açısından değil, bölgenin geleceği ve emperyalist devletlerin güç paylaşımı açısından da bir hayli önemli.

Stratejik analizleri bir kenara bırakacak olursak, bölgede insani bir trajedi yaşanması kuvvetle muhtemel. Ulusal çıkarlar söz konusu olduğunda insani bakış açısı önemini kaybedebiliyor. Bu nedenle olsa gerek, bölgesel politikalardan bahsedilirken can kayıpları hep istatistiksel bir veri olarak değerlendiriliyor.

 

Türkiye kapasitesinin çok üzerinde mülteciyi barındırıyor. Ülke olarak, evrensel insani değerler gereği, savaştan kaçan masum insanlara kapımızı açtık. Yaptığımız insani davranışın ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla mücadele ederken, yeni bir mülteci dalgasının altından kalkabilir miyiz, muamma. Savaştan kaçan insanlara kapıları kapatmak insani açıdan sorunlu bir durum, kapıları açmak ise ayrı bir sorunlu durum. Üç milyon Suriyeli mülteciye yenilerinin eklenmesi yeni sorunları da beraberinde getirecektir. Üstelik İdlib’den gelecek mültecilerin arasına teröristlerin sızması ihtimali de oldukça yüksek. Bu teröristlerin Türkiye’ye sızması halinde ülkemizin güvenliği ciddi biçimde tehlikeye girecektir.

 

Bazı strateji uzmanları mülteci sorununu aşmak için savaştan kaçanları Afrin’e yönlendirmenin iyi bir alternatif olacağı görüşünde. Bu da sorunlu bir plan. Ulusal çıkarlarımız gereği mültecileri kendi topraklarımızdan uzak tutmak istememiz bizim açımızdan doğal görünse de İdlib’den kaçanların Afrin’e yerleşmesi oranın demografik yapısına doğrudan müdahale olacağı için evrensel insani değerler gerekçesiyle uluslararası ilişkilerde uzun vadede zarar verebilir bize. Nereden tutsan elinde kalacak zor bir süreç.

Savaşın ve kaosun olduğu yerde insan hayatı ucuzlar. Bunun içindir ki Orta Doğu’da insan hayatı çok ucuz. Kendi halkını katletmekten çekinmeyen bir liderin İdlib’deki sivilleri umursaması söz konusu değil. Bu savaşın mağduru siviller olacak.

 

İdlib Operasyonu’nu Suriye’nin Kurtuluş Savaşı, Suriye’nin Büyük Taarruzu olarak görenler var. Suriye devletinin egemenlik alanındaki teröristleri temizlemesi meşrudur. Suriye’nin huzuru, istikrarı ve bütünlüğü başta Türkiye olmak üzere tüm komşularının çıkarınadır. Ancak kendi halkını katleden bir rejimin bizim onurlu Büyük Taarruzumuzla, Kurtuluş Savaşımızla kıyaslanması doğru değil. Baas Rejimi baskıcı bir rejimdir. Suriye İç Savaşı’nın çıkmasının nedeni bu baskı rejimidir. Baas Rejimi iç savaş döneminde de iç savaştan önce de halkına sayısız zulümler yapmıştır. İç savaş başladıktan sonra emperyalist güçlerin muhalifleri kışkırttığı ve Suriye’de bu büyük acıların yaşanmasında pay sahibi olduğu doğrudur; ama olayların temel nedeni, çıkış noktası Baas Rejimi’nin baskıcı yönetimidir. Bunu gözden kaçırmamak gerekir. Suriye geçmişte çok demokratik ve özgür bir ülkeymiş de hiçbir neden yokken bu olaylar başlamış gibi düşünmek, yanlış bir bakış açısıdır. Emperyalizm karşıtlığı diktatör seviciliğine sürüklememeli bizi.

 

Esad öncülüğündeki Baas Rejimi’nin Suriye’de bağımsızlık savaşı verdiği savı doğru değildir. Esad Rejimi Rusya ve İran güdümündedir. Onların desteği olmasaydı çoktan çökmüştü rejimleri. Bu nedenle asla Rusya ve İran’ın güdümünden çıkamaz, Esad. ABD karşıtı olmak kimseyi bağımsız yapmaz. Eğer Esad devrilseydi ABD’ye bağımlı bir Suriye olacaktı, Esad Rejimi var oldukça da Rusya ve İran’a bağımlı bir Suriye olacak. İki durumda da bağımsız bir Suriye’den söz etmek mümkün değil. Tabii üniter Suriye’den de. Gelecekte yapılması planlanan Suriye’nin yeni anayasasında ademi merkeziyetçi bir Suriye’nin hayata geçirilmesi kaçınılmaz gibi görünüyor.

 

Çoğu kişi İdlib Operasyonu’nu yolun sonu, savaşın bitişi olarak görüyor; kesinlikle değil. İş bundan sonra başlıyor. Asıl ve büyük soru işareti Fırat’ın doğusunda. Rusya ile ABD arasındaki paylaşım anlaşması gereği Fırat’ın doğusu ABD’nin denetiminde, yani PYD’nin. Esad’ın bu oluşuma onayı yok. Fakat ABD’nin de buradan çıkmaya niyeti yok. Gelecekte işlerin daha da karışması kaçınılmaz. ABD’nin Suriye’deki varlığı PYD’ye endeksli. Onlardan vazgeçmeleri mümkün görünmüyor. Suriye’nin kaderini büyük ölçüde küresel güçlerin yeni paylaşım anlaşmaları belirleyecek. Onların masa başında verdiği kararların bedelini ise masum insanlar ödeyecek…

 

1435 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Yazan: Fatih

Yorum: Bu gazete kentin önem verdiği gazete idi ama artık boş bir kağıt parçası

31 yaşındaki genç hayata tutunamadı

Yazan: Hakan B.

Yorum: Cok erken oldu be rifat abi inanmak cok zor Allahim ailene sabir versin

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: İzmitli

Yorum: Diyecek söz yok ama sayın Bigman Çakman bu haberi neden siz dahil 1-2 gazete hariç diğerleri görmemezlikten geldi onu merak ediyorum.

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: Misafir

Yorum: Bizim halkımızı bu duruma düşürenleri Allah kahretsin

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: Körfezli

Yorum: İntihar eden Baba değil Toplum Bize ne oldu da Bir öğrenci pantolonu farklı diye Okula alınmasın , Babanın Katili Okul idareside olabilir ,BLD.BŞK. kALKSIN Suriyedede Okul yaptırsın !!!!!!!! ?????????

Başiskele belediyesi sata sata bitiremedi

Yazan: hamdi

Yorum: satın bakalm füzüli ilere harcayın hesap günü gelir birgün ama bu dünyada ama öbür dünyada bu milletin geleceğini ona buna peşkeş çekin bakalım hesap günü gelecek birgün

AK Parti İzmit’ten Esnaf Ziyareti

Yazan: Hakan Aydın

Yorum: Ekonomiyi batıran iktidarın temsilcileri hangi yüzle esnaf ziyaretine çıkıyor acaba ?

Çarptıktan sonra öylece ortada bıraktılar!

Yazan: okur

Yorum: hayvanı o halde bırakmayan Ayten hanıma çok teşekkür ederim

Başkan ve yönetimi İSTİFA ETTİ!

Yazan: fethiye cd.

Yorum: zaten bir işe yaramıyorlardı bir görüşleride yoktu... rüzgarı takip eden arkadaşlardı. geç bile kalmışlar...

243 günde devrialem

Yazan: Güven Gök

Yorum: Beni kendine rakip görmen hem sevindirdi hem üzdü suan güneydoğu anadolu bolgesindeyim yarin gebzespor macinda olucam ordanda tura devam edicez ben balkanturunda iken sen turkiye turunu tamamlamis olucaksin

KENT REHBERİ